Hlavní navigace

Výskyt klíšťat v ČR

Co potřebujete k vyndání klíštěte? / Je vaše klíště infikované? Jak ho zabalit a kam poslat 

Výskyt klíšťat v ČR:

zdroj Klíště.cz

Aktuální předpověď aktivity klíštěte obecného na území ČR:

Měli jste v létě klíště? Možná máte boreliózu

Lymská borelióza je naprosto běžným onemocněním a pokud jste se v teplejších měsících pohybovali v přírodě, možná ji také máte. Ale nepanikařte, tělo se s ní většinou dokáže vypořádat samo. Navíc ji stejně nelze žádným testem stoprocentně prokázat.

Helena Singerová

1. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bojíte se encefalitidy? Teď je ideální čas na očkování

Klíšťata letos řádila a vy jste si možná kladli otázku, jak se jim bránit. Stále platí, že nejúčinnější ochranou je očkování. Ideální je začít s ním už na podzim nebo v zimě. Kam jít pro vakcínu, kolik jich je zapotřebí a jakou částku zaplatíte?

Helena Singerová

21. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nesedat, nelehat. To stále platí, klíšťata ještě nemizí

Sice už není hlavní sezóna klíšťat, ale pokud na ně začínáte zcela zapomínat, neděláte dobře. I v tomto týdnu platí základní doporučení pro bezpečný pobyt v přírodě.

Redakce

12. 9. 2016 17:30
Doba čtení: 1 minuta

Jaký bude výskyt klíšťat na konci léta

Podle předpovědí nás bude čekat poměrně teplý závěr léta. Výskyt klíšťat je částečně závislý právě na počasí. Jak bude vypadat tento týden z pohledu aktivity klíšťat?

Redakce

5. 9. 2016 13:54
Doba čtení: 1 minuta

Jakou aktivitu klíšťat přinese konec prázdnin?

Ideální počasí pro klíšťata je období přeháněk a teplot mezi 15 až 30 °C. Přesně takové počasí přinese nadcházející týden. Jak budou klíšťata aktivní v posledním prázdninovém týdnu?

Redakce

29. 8. 2016 14:06
Doba čtení: 1 minuta

Klíšťata jsou stále v lesích

Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky hlásí pro nadcházející dny stupeň tři, tedy mírnou aktivitu. Co to ale znamená?

Redakce

22. 8. 2016 14:49
Doba čtení: 1 minuta

Na konci prázdnin klíšťat ubude

Klíšťata přestávají být agresivní. Jejich aktivita momentálně odpovídá mírnému stupni rizika, což ovšem stále znamená, že bychom měli před vstupem do lesa použít repelent a večer se prohlédnout.

Redakce

15. 8. 2016 15:37
Doba čtení: 1 minuta

Chystáte se do lesa? Klíště teď není moc aktivní

Pravidelný monitoring aktivity a výskytu klíšťat na území České republiky přináší pro tento týden dobré zprávy. Aktivita klíšťat momentálně odpovídá mírnému stupni rizika.

Redakce

8. 8. 2016 16:53
Doba čtení: 1 minuta

Aktivita klíšťat klesá

Proti předchozím týdnům by měl být výskyt klíšťat v ČR nižší. Stupeň aktivity bude na hodnotě pět, což znamená středně velké riziko, koncem týdne na stupni čtyři, tedy riziko mírné. Stále však platí doporučení k použití repelentu a pravidelná prohlídka těla, pokud se pohybujete v přírodě.

Redakce

1. 8. 2016 22:58
Doba čtení: 1 minuta

Otestujte klíště na boreliózu z pohodlí domova

Chcete mít jistotu, zda není vaše klíště infikované? Můžete jej poslat do laboratoře, nebo otestovat z pohodlí domova. Novinkou je domácí test Borélie z klíštěte, který pomáhá včas odhalit riziko lymské boreliózy po napadnutí klíštětem.

Redakce

26. 7. 2016 17:56
Doba čtení: 2 minuty

Klíšťata jsou aktivní v parcích i zahradách

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Jak budou aktivní tento týden?

Redakce

25. 7. 2016 16:08
Doba čtení: 1 minuta

Nyní středně velké riziko

Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem. Aktivita klíšťat pozvolna klesá. Jaká jsou doporučení pro tento týden?

Redakce

18. 7. 2016 16:13
Doba čtení: 1 minuta

Tropické teploty se nelíbí ani klíšťatům

Začátkem týdne budou klíšťata na celém území České republiky méně aktivní, od čtvrtka se očekává mírný vzrůst jejich aktivity. Podrobně v aktuálním přehledu.

Redakce

11. 7. 2016 15:03
Doba čtení: 1 minuta

Aktivita klíšťat během svátků a v následujících dnech

Klíšťata budou i v následujících dnech velmi aktivní. Pokud tedy vyrazíte během volných dnů do přírody, nezapomeňte se vybavit účinnými repelenty.

Redakce

4. 7. 2016 16:36
Doba čtení: 1 minuta

Aktivita klíšťat tento týden klesne o jeden stupeň

Pokud jste minulý týden vyrazili do lesa, pravděpodobně jste pak strávili večer s pinzetou v ruce. Klíšťata jsou tyto dny velmi aktivní a některá odolávají i silným repelentům. Podívejte se, jaká bude jejich aktivita tento týden.

Redakce

27. 6. 2016 14:48
Doba čtení: 1 minuta

Klíšťata: stále velké riziko

Z aktuální předpovědi aktivity klíšťat plynou doporučení pro tento týden: použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, dále nevstupovat do křovin a bylinné vegetace zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází.

Redakce

20. 6. 2016 15:15
Doba čtení: 1 minuta