Hlavní navigace

Bolí vás zjara „celý člověk“? Pomohou náplasti i suché teplo

 Autor: Depositphotos.com
Běh, kolo, inline brusle nebo nordic walking? Jaro přímo vybízí k venkovním sportům. A když na ně jdeme „zhurta“, především po zimě strávené s miskou buráků u televize, problémy na sebe nenechají dlouho čekat.
4. 4. 2017
MarketVoice Co je to?

Sdílet

Chcete si konečně „dát pořádně do těla“, protože sezóna plavek se blíží a venku je tak krásně. Málokdo z nás ale investuje čas a peníze do pohybového terapeuta. Na co taky? Na kole jste se naučili jezdit ve třech letech a na běhání vám v prodejně doporučili ty skvělé boty s gelovými polštářky. Místo radosti z pohybu a shozených kil tak následují natažené svaly a pocity jako před chřipkou.

Dá se bolesti předejít?

Prevence funguje za všech okolností. Zkontrolujte si tedy především matraci v posteli a pracovní židli. Tahle dvě místa totiž obýváme nejdelší část dne a mohou být důvodem dlouhodobých a chronických potíží pohybového aparátu. Sousloví zdravý pohyb by pak nemělo být klišé. A než se vrhnete na TRX nebo další exotické aktivity, jděte se co nejčastěji zdravě projít (v kvalitních botách). Stačí třeba chodit pěšky do práce nebo zapomenout na existenci výtahů. Ani tehdy ale nemusíte být „ušetřeni“. Moderní doba sedavého způsobu života si totiž vybírá svou daň.

Kdy k lékaři?

Když jsou potíže neúnosné nebo dlouhodobé. Pokud se vaše bolesti stupňují, přetrvávají i v klidu a omezují hybnost, neváhejte s návštěvou odborníka. Běžně jsme totiž postižení třeba blokádou páteře, přetížením svalů nebo revmatickými problémy. Tady už si masáží nebo kineziotapingem různých částí těla nepomůžete. Polykání analgetik je pak jen dočasnou úlevou, která paradoxně umožňuje problému dále růst.

Jaro nahrává akutním potížím

Nadměrná zátěž, jednostranné přetížení, které se může vyvinout až v zánět. Trpíme bolestí kolen a kloubů třeba ze špatného způsobu běhání (mimochodem momentálně velmi módního sportu). Golf nebo tenis mohou být příčinou třeba „zmrzlého ramene“. Velká sportovní zátěž pro člověka nezvyklého pohybu způsobí, že se najednou nenarovnáme. Pozitivní na jakékoliv akutní bolesti třeba z přetížení je fakt, že brzy odezní. Obvykle je ale nutná pomoc, pár dní si poležet v posteli může jen málokdo. Jaké máte možnosti?

Léky

Většinou volíme ty ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Působí rychle a ulevují. Nejčastěji využívané jsou tablety nebo kapsle, alternativou mohou být i čípky. Pokud je užíváte delší dobu, nezapomínejte, že zatěžují žaludek a játra, a raději se tedy objednejte k lékaři.

Suché teplo

Teplo ulevuje, ale pozor na jeho formu. Jestli jste zmoženi jarní prací na zahrádce a večer si napustíte horkou vanu jako úlevu, už z ní nemusíte vstát. Všemožné suché „nosiče tepla“, jako jsou speciální polštářky třeba na krční páteř, většinou přinášejí úlevu. Neřeší ale možný zánět a těžko půjdete třeba na obchodní jednání s polštářkem za krkem. To je tip spíš na víkend, a k němu je ideální klid v posteli.

Fyzioterapeut a masáže

Pokud máte „svého“ fyzioterapeuta nebo maséra a bude k dispozici v momentě, kdy máte akutní problém třeba s hybností, máte vyhráno. Velmi pečlivě ale vybírejte, komu se svěřit do rukou. Okamžitou pomocí může být masáž nebo třeba oblíbený kineziotaping, který se využívá na všechny části těla. Rozhodně ale „nešlapejte do neznámé vody“, špatný přístup vám totiž může i více ublížit než pomoci.

Náplasti

Jsou diskrétní, kdykoliv použitelné a ideální volbou na cesty. Navíc některé vydrží působit až dvanáct hodin. Vhodná varianta třeba pro ty, kdo se chystají celý den řídit auto a předem vědí, že tělo bude po dlouhém sezení protestovat.

Například Voltaren náplasti kromě akutní bolesti řeší i otok a zánět. Přes kůži se dostanou přímo ke zdroji problému. I tady ale platí – je to rychlá pomoc maximálně na týden, kterou seženete bez lékařského předpisu.

Cvičení

Funguje spíš dlouhodobě a jako preventivní opatření. Akutní bolesti vás ale mohou dovést k odborníkovi (např. pohybovému terapeutovi), který vše vidí v souvislostech. Zjistíte tak pravděpodobně, že máte ochablé kdeco, obvykle především břicho, které ovlivňuje celý zbytek těla. Nebo, přestože jste letitý sportovec, spoustu věcí děláte špatně a je potřeba změnit techniku sportování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).