Hlavní navigace

Léky na chřipku možná nebudou volně prodejné

Denisa Křížová

Poslanci přišli s novým seznamem léku na předpis. Tentokrát se jedná o léky Modafen, Nurofen a Coldrex. Ty sice slouží proti chřipce a používají se na astma nebo při alergiích, poslanci však argumentují v pomoci proti narkomanům. Tyto léky totiž obsahují návykovou látku pseudoefedrin, kterou narkomané zneužívají právě k výrobě drog.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanci přišli s novým seznamem léku na předpis. Tentokrát se jedná o léky Modafen, Nurofen a Coldrex. Ty sice slouží proti chřipce a používají se na astma nebo při alergiích, poslanci však argumentují v pomoci proti narkomanům. Tyto léky totiž obsahují návykovou látku pseudoefedrin, kterou narkomané zneužívají právě k výrobě drog.

Nový návrh zákona byl zatím schválen Sněmovnou a čeká se, jak se k problému postaví Senát a prezident. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová však tento krok považuje za komplikace pro pacienty a věří, že zneužívání pseudoefedrinu se dá zabránit i jiným způsobem. K 31. březnu by měl totiž měl začít fungovat systém elektronických předpisů, podle kterých by lékárník zjistil, zda si pacient léky v poslední době léky s pseudoefedrinem nezakoupil, a také v jakém množství.

O regulaci prodeje léku s pseudoefedrinem už se přitom Ministerstvo zdravotnictví snažilo už v listopadu loňského roku, kdy se snažili zavést prodej léku s pseudoefedrinem a antikoncepcí na občanský průkaz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).