Hlavní navigace

Názor k článku Endiaron došel. Čím ho lze nahradit? od anonym - Neúčinnost homeopatik není dána tím, že bychom věděli...

 • 5. 3. 2018 14:52

  bez přezdívky

  Neúčinnost homeopatik není dána tím, že bychom věděli nebo nevěděli, co ta látka dělá. Jejich neúčinnost je dána tím, jak se vyrábí. To se vezme nějaká látka, extrakt, odvar apod. Obvykle dost jedovatá věc. V této chvíli se ještě dá diskutovat o tom, zda má nebo nemá nějaké účinky. Jenže ona se ta látka pak naření 1:9. Tedy na desetinu. Výsledek se opět naředí 1:9. A znovu a znovu a znovu a znovu. Výsledkem je přípravek, kde je původní (potenciálně účinná) látka naředěná tolik, že v objemu jedné lahvičky je sotva pár molekul.

  Takže je to léčba v duchu "utrhneme pět květů heřmánku a pak z nich uděláme 50 hektolitrů odvaru". Ačkoliv o léčivých účincích heřmánku nikdo nepochybuje, tak v takhle naředěném stavu žádný léčebný účinnek čekat nelze.

  Ostatně, všiml jste si někdy uváděné koncentrance? Například zde v článku uvedené "Podophyllum peltatum 9 CH". Ono "CH" znamená ředění 1 : 99. Pokud by to bylo D, pak je to 1 : 9. Ale tady je CH. To číslo před tím říká, kolikrát se ředilo. Devětkrát. Takže z jedné jednotky účinné látky se vyrobilo 1000000000000000000 jednotek homeopatika. Pokud tedy na vstupu byl 1 ml nějakého extraktu, tak na výstupu máte 1000000000000000 litrů homeopatika. Připusťme, že účinná látka je čistý draslík. V 1 ml ho bude cca 10^22 atomů. Po tom ředění bude ve výsledném roztoku jen 10000 atomů v mililitru. Pokud je na vstupu složitější molekula a není ve stoprocentní koncentraci, tak jste rázem na stovkách molekul v mililitru. A teď si představte, že některá homeopatika mají i 12CH. Ano, to je statisticky méně než 1 molekula původní látky v litru homeopatika. To opravdu někdo vážně věří tomu, že to má nějaké účinky? Koupil jste si lahvičku co má 200ml, jaká je šance, že právě v té vaší je alespoň ta jedna molekula? Jaká je šance, že v těch 10 kapkách co denně užíváte, je právě ta jedna molekula z litru?

  A tohle je důvod, proč homeopatika nemohou mít vyšší účinnost než placebo. Není to o úrovni lidského poznání ale o prostém faktu, že výsledkem je prakticky dokonale čistá voda.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).