Hlavní navigace

Co musí nově obsahovat autolékárnička?

16. 9. 2009

Sdílet

Od 15. září platí novela vyhlášky o povinné výbavě automobilů, která výrazně mění i složení autolékárničky. Na doplnění však mají řidiči čas až do konce roku 2010. Nový obsah lékárniček je totiž povinný až od 1. ledna 2011. Kdo by si chtěl pořídit novou lékárničku „poctivě" už od letošního 15. září, měl by nejspíš smůlu. Z ankety mezi náhodně vybranými lékárnami v Prazea Olomouci, kterou provedl server Aktuálně.cz, totiž vyplynulo, že je zatím neprodávají. Důvod? Jednak pozdní zveřejnění…

Od 15. září platí novela vyhlášky o povinné výbavě automobilů, která výrazně mění i složení autolékárničky. Na doplnění však mají řidiči čas až do konce roku 2010. Nový obsah lékárniček je totiž povinný až od 1. ledna 2011.

Kdo by si chtěl pořídit novou lékárničku „poctivě" už od letošního 15. září, měl by nejspíš smůlu. Z ankety mezi náhodně vybranými lékárnami v Prazea Olomouci, kterou provedl server Aktuálně.cz, totiž vyplynulo, že je zatím neprodávají. Důvod? Jednak pozdní zveřejnění vyhlášky (ve Sbírce zákonů vyšla až 31. srpna), jednak dostatek času pro povinnou výměnu.

Nové složení vyjde každopádně dráže než dosavadní, protože na návrh záchranářů přibyla jedna položka v řádech desítek korun – termoizolační fólie. „Může chránit zraněnou osobu před prochladnutím, lze ji použít také jako podložku. Není drahá a přitom dokáže zachránit život," řekl Aktuálně.cz Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Nově přibude také resuscitační maska.

Nejpozději od ledna 2011 budou muset řidiči vozit v lékárničce také přehledný obrázkový a textový návod na poskytnutí první pomoci při autonehodě. Půjde tedy o českou obdobu slovenské Karty první pomoci. „Návod je stručný, protože předpokládá, že řidiči mají první pomoc v náplni výuky v autoškole. Na místě nehody jim má pouze připomenout základní postup v případě zmatku či paniky,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Vyhláška obsahuje jen textový vzor tohoto návodu, grafická podoba tedy záleží jen na jednotlivých dodavatelích vybavení pro autolékárničky.

Co musí mít nově autolékárnička?

 • Obvaz hotový s jedním polštářkem (šíře nejméně 8cm, savost nejméně 800g/cm2 )
 • Obvaz hotový s dvěma polštářky (šíře nejméně 8cm, savost nejméně 800g/cm2)
 • Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran nejméně 960×1360×960 mm)
 • Náplast hladká cívka(velikost 2,5 cm x 5 m, minimální lepivost 7 N/25 mm)
 • Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm)
 • Obinadlo škrtící pryžové (60×1250 mm)
 • Maska resuscitační s výdechovou chlopní a filtrem schválená jako zdravotnický prostředek
 • Rouška plastová (20×20 cm,tloušťka 0,05 mm)
 • Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
 • Nůžky se sklonem v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka 15 cm
 • Isotermická fólie o rozměrech nejméně 200×140 cm
 • Leták o postupu při zvládání dopravní nehody

  (množství kusů jednotlivých položek se liší podle velikosti lékárničky)

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).