Hlavní navigace

Za vánoční atmosférou do zahraničí

O tom, že mají česká a moravská města v adventním období atmosféru, není pochyb. Jak se ale připravují na vánoční svátky naši sousedé? Přinášíme vám několik tipů na adventní výlety zejména do Německa a do Rakouska.

Vánoční trhy v zahraničí mají na první pohled podobnou atmosféru jako ty v Česku. Náměstí a ulice jsou osvícené, všude voní rozmanité sladkosti, svařené víno, horká medovina a u stánků najdete vánoční dekorace. Přesto jsou zahraniční městečka v předvánočním období lákavá. V německy mluvících zemích totiž existuje nepřerušená křesťanská tradice, což se odráží příjemným ztvárněním a prožitím vánočních svátků. Ty jsou pak mnohdy přirozenější než u nás a běžnou součástí života běhu lidí a měst. Návštěva zahraničí je spojením příjemného s užitečným – nasání vánoční atmosféry, výlet a poznání nového místa.

Salcburk


Autor: Simindr.cz

Salcburk nejvíce ožívá právě v prosinci, kdy sem za adventní atmosférou přijíždí nejvíce turistů: Nejkrásnější salcburské adventní trhy jsou na Dómském náměstí, na náměstí u zámku Mirabell a v pevnosti vysoko nad městem. Další adventní trhy najdete v romantickém prostředí starého města. Salcburk láká na desítky vánočních koncertů v historických prostorách od zámku Mirabell přes mozartovské sály po pevnost, trubače u dómu, na večerní prohlídky dómu s loučemi, vyšperkovanou ulici Getreidegasse, obchody s vánočními ozdobami, občasné návštěvy krampuspassů, které řádí tu v té či oné ulici, neopakovatelné kouzlo dokonale uchovaného historického centra jak z časů Mohra a Grubera…

Salcburský adventní trh

Jeden z nejkrásnějších alpských adventních trhů před salcburským dómem má neuvěřitelně dlouhou historii. Prvně je zmiňován roku 1491. V 17. století se mu již říkalo Mikulášský trh a jeho brány se vždy otevřely čtrnáct dní před Štědrým dnem. V 17. a 18. století patřil mezi pět nejznámějších adventních trhů (vedle Vídně, Norimberku, Paříže a Amsterdamu). V letech 1679–1798 bylo těžiště trhu na Starém náměstí, 1849–1930 potom na Dómském náměstí a v období 1946–1974 u zámku Mirabell…


Okolí Salcburku

Nejen Salcburk, ale i jeho okolí je rájem pro milovníky adventních i turistických bonbónků – velmi blízko města se koná největší krampuslauf na světě. Nedaleko je vyhlášený advent u jezera Wolfgangsee, na kraji Salcburku je překrásný adventní trh v nádvoří zámku salcburských biskupů Hellbrunnu. V prosinci se otevírá veřejnosti obrovská hradní pevnost Hohenwerfen se svým adventním trhem, na který vyjedete lanovkou.

Kolem Salcburku se odehrává celý příběh zrození nejslavnější vánoční písně všech dob, Tiché noci. Přes kopec je Berchtesgaden se solným dolem a o kousek dál bavorské adventní highlights: advent na ostrově v „bavorském moři“ Chiemsee, poutní Altötting či nejdelší hrad na světě Burghausen. Kousek je to do 34 °C horké vody v bazénech s výhledem na dvoutisícové vrcholy v Gasteinském údolí. Je tu advent na statku, pod tisíciletou lípou.


Vídeň


Autor: Simindr.cz

Advent ve Vídni je jako šlehačka na kávě, povýšení příjemného na sváteční. Město působí na Pražany mimořádně důvěrným dojmem, jen málo odlišná velkolepá interpretace podobného tématu, kterému však chybí pitoresknost a prostorová sevřenost pražského Starého Města. Adventní Vídeň působí mnohem klidnějším dojmem.

Vánoční trhy ve Vídni lákají zejména na vyhlášený punč a cukrovinky. 


Bamberk


Autor: Simindr.cz

Bamberk, který bývá nazýván také Francký Řím, je starobylé město v úrodném údolí mezi dvěma rameny řeky Regnitz v Bavorsku, v jihovýchodní části Německa. Kromě malebného historického centra láká Bamberk na původně gotickou radnici stojící na mostě uprostřed řeky.

Velké adventní trhy se konají právě v centu města, menší pak na náměstí před dómem naproti Starému knížecímu dvoru (Alte Hofhaltung) ze 16. století, kde se ovšem platí vstupné.


Rothenburg ob der Tauber 

Procházka centrem Rothenburg ob der Tauber má atmosféru zejména ve večerních hodinách v době adventu.  Středověké městečko je zachovalé včetně hradeb, po kterých se můžete pojít. Středověk tu na vás dýchá ze všech stran. Staré hospody, uzavřený půdorys města a sympatická velikost, která tak akorát vystačí na jednodenní výlet, případně na víkend.

Vánoční trhy jsou přizpůsobené velikosti města. Jsou sice skromné, ale mají velice příjemnou atmosféru. Potěší zejména návštěvníky, kteří vyhledávají tradici, nikoliv komerci, která je příslovečná například pro vánoční trhy v Norimberku nebo Mnichově. 

Místní cukrářskou specialitou jsou tzv. sněhové koule. V podstatě jde o „odřezky těsta“ zformované do koule o průměru zhruba deset centimetrů a obalené v cukru nebo dalších polevách.


Mnichov

Obrovské vánoční trhy v Mnichově lákají k levnějšímu nakupování. Centrum a celé město má bohatou historii, kterou není třeba více představovat.


Zámky Ludvíka II.


Autor: Simindr.cz

Pokud chcete nasát vánoční atmosféru jinde, než na trzích, vydejte se po stopách Ludvíka II. Kostely, betlémy a třeba alpské městečko Oberammergau se známými jesličkami. Osvětlený zámek Neuschwanstein uprostřed zasněžených hor, případně vánoční trh na ostrově Fraueninsel na jezeře na Chiemsee


Norimberk

Město s bohatou historií, známé nejvíce kvůli procesu s válečnými zločinci po druhé světové válce, nabízí v historickém centru, na náměstí Hauptmarkt s gotickou Krásnou kašnou a kostelem Panny Marie z doby Karla IV., vánoční trhy. Specialitou jsou místní vánoční perníčky.


Pasov a Řezno

Historické město na soutoku řek Dunaj, Inn a Ilz nabízí skromnější, ale velice příjemné adventní trhy. Trochu větší jsou pak trhy ve městě s mnoha památkami, v Řeznu.

Kam vyrazíte za vánoční atmosférou vy? Své tipy můžete přidat do diskuse pod textem, případně nám je napsat do redakce.