Hlavní navigace

Seriál Očkování

Už dlouho nebylo v očkovacím kalendáři tolik změn, jako za poslední rok. Proměnou prošel očkovací kalendář dětí i dospělých, protože některé nemoci se podařilo prakticky vymýtit a jiné se zase bohužel v nové síle vrátily. Také jsou některá doposud drahá dobrovolná očkování nyní levnější.

Aktuálně:

Chcete -li zjistit aktuální novinky, a na co má smysl se nechat očkovat a na co ne, sledujte náš nový seriál. Dozvíte se...

Pro a proti:

Proti povinnému očkování se pravidelně ozývají jeho odpůrci, často argumentují zbytečností vakcíny nebo nežádoucími vedlejšími účinky, které mohou být v některých případech horší, než sama nemoc. Jaký je váš názor? Zapojte se do diskuze:

Mělo by být očkování nepovinné?

K tématu: 

Úřady už by neměly pokutovat odmítače očkování

Očkování je náboženství, řekl soudu jeho odpůrce

Rozšířit, nebo naopak omezit povinné očkování dětí?

Napsali jsme:

Problematice očkování se na serveru Vitalia.cz věnujeme pravidelně. Dále se můžete přečíst, co jsme na téma očkování již napsali:

Varovné signály očkování: Lékaři o nich nemluví

Nemusíte se vším souhlasit, ale stejnojmennou knihu si přečtěte. Pro běžného čtenáře bude asi nejděsivější zjištění, jak málo víme o vakcínách a jejich účincích na náš organismus.

Doba čtení: 6 minut

Podceňujeme nežádoucí účinky očkování?

Podle oficiálních odhadů je v ČR hlášeno pouhé jedno procento případů vedlejších účinků očkování. Lékaři mají u vakcín slepou skvrnu, vakcíny jsou prostě dobré, zaznělo v komentářích.

Doba čtení: 12 minut

Zvažujete očkování proti rotavirům?

Názory na vakcinaci se různí, a to i mezi odborníky. Jedním z nejnovějších onemocnění, proti kterým je možné nechat děti očkovat, je rotavirová infekce.

9. 10. 2012 13:16
Doba čtení: 2 minuty

Očkování a očkovací kalendáře přehledně

Kompletní přehled povinných i nepovinných očkování a aktuální očkovací kalendáře pro děti i dospělé najdete nově na Vitalia.cz.

27. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Smrkáte, kašlete a je vám v létě ouvej? Chřipka to není

Přestože do oken pere slunce, vy a kupa papírových kapesníků ležíte v posteli? Prozradíme, kdo za to může a vyvrátíme mýtus o letní chřipce.

Doba čtení: 3 minuty

Připomeňte si, jak se bránit proti žloutence

Zítra si připomeneme Světový den boje proti žloutence. Infekčnímu onemocnění, které se může tiše připlížit a odejít, ale také zvládne otočit život vzhůru nohama. Jak se bránit?

27. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Dovolená za dveřmi, snad mám všechno… I očkování?

Plánujete dovolenou v dalekých exotických končinách, nebo vyrážíte jen na chorvatské pláže? Ať tak či onak, budou se vám hodit rady doktorky Daniely Fránové ze Zdravotního ústavu.

Doba čtení: 5 minut

Má v dnešní době očkování ještě smysl?

O tom, zda má očkování dnes ještě smysl, když byly vážné nemoci vymýceny, se vedou dlouhé debaty a zřejmě ještě povedou. Na některé otázky odpovídá dětská lékařka Martina Spaziererová.

Doba čtení: 6 minut

Jedna dvě, klíště jde… Stojí za očkováním v Česku podplacení lékaři?

Sugestivní reklamy na očkování útočí na naše city i peněženky. Je to etické? A nejsou to ve skutečnosti výrobci léků a jimi placení lékaři, kdo v Česku řídí rozhodování o vakcínách?

Doba čtení: 5 minut

Proti rotavirům se dá chránit očkováním

Rotavirové infekce jsou nejčastějším původcem infekčních průjmů u malých dětí. Až 95 procent z nich se nakazí ještě před pátými narozeninami. Možnou prevencí je očkování dětí.

19. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Černý kašel je zpět. Novorozence ohrožuje nákaza od členů rodiny

Dospělý člověk obvykle prodělá mírnou formu černého kašle dvakrát za život, aniž by to poznal. Podle lékařů je ale lepší nechat se přeočkovat než ohrožovat čerstvě narozená miminka.

Doba čtení: 4 minuty

Ceny očkování se od ledna 2012 mění

Počátkem nového roku dojde ke změnám v pravidlech očkování. Zejména rodiče dětí ušetří za vakcíny proti papilomaviru, který způsobuje rakovinu děložního čípku, nebo proti pneumokokům.

Doba čtení: 3 minuty

Očkování proti klíšťové encefalitidě nemá nejlepší pověst, naopak

Reklama na očkování proti encefalitidě umí být neodbytná a člověk může mít dojem, že se bez něj neobejde on ani jeho děti. Skutečně je to nezbytné? Mezi rodiči narazíte na různé obavy.

Doba čtení: 5 minut

Využijte momentálních slev na očkování, vyplatí se to

Kromě povinného očkování existuje řada očkovacích látek, jimiž sebe nebo své děti můžeme nechat naočkovat. Na rozdíl od povinného očkování za ně zaplatíte. Kolik a kdy to má smysl?

Doba čtení: 4 minuty

Očkovací kalendář dětí se změnil, znáte aktuální termíny?

Nic není neměnné, a tak i očkovací kalendář dětí prošel v posledním roce proměnami. A ještě projde. Dnes například senátoři hlasují o zrušení povinného očkování proti tuberkulóze.

Doba čtení: 3 minuty

Novinky v očkování dospělých: vrací se neštovice a černý kašel

Být dospělý znamená, že člověk unikne injekčním jehlám sestřiček a teoreticky má za sebou všechna povinná očkování. Jenže pozor: některá si musíte hlídat celý život a obnovovat.

Doba čtení: 3 minuty

Nemám televizi. Seberou mi dítě?

GLOSA – Otázka to není ani absurdní ani k smíchu. Veronice Kočové sebraly sociální pracovnice dceru tři dny po porodu, protože je „příliš alternativní“. Například nemá mobilní telefon.

Doba čtení: 7 minut

Na co děti nechat očkovat a co nemá smysl?

Nejdřív ta dobrá zpráva: některé vážné a smrtelné nemoci se nám už podařilo vymýtit. A teď ta horší: jiné se po desítkách let vracejí zpět a jsou tu taky nové hrozby. Díky tomu se letos a v příštím roce významně proměňuje očkovací kalendář povinných vakcín pro děti.

Doba čtení: 5 minut

Máme ministryni zdravotnictví, nebo dealerku vakcín?

KOMENTÁŘ – Ministryně zdravotnictví DANA JURÁSKOVÁ má ráda očkování. Loni v říjnu se ve světle televizních kamer nechala očkovat proti viru sezónní chřipky, včera si stejné mediální divadlo zopakovala s vakcínou proti prasečí chřipce. Riziko této nemoci prý „nepřeceňuje“, protože je menší než u běžné chřipky. Tak proč takové zbytečné gesto?

Doba čtení: 4 minuty

Opravdu vaše dítě potřebuje vakcínu proti pneumokokovi?

Ne všechno, co se vašemu dítěti nabízí zdarma a s posvěcením státu, je pro jeho zdraví dobré. Díky takzvanému Janotově balíčku, se v Česku dětem bude hradit pneumokoková vakcína. Opravdu ji však vaše dítě potřebuje? Nebo jste se jen nechali ovlivnit reklamou?

Doba čtení: 5 minut

Sezónní chřipka každý rok zabíjí. Je dobré se očkovat?

Poslední dobou je chřipka větší strašák než dřív. Vedle obyčejné chřipky řádí také ta prasečí neboli mexická (či „nová“). Má vůbec smysl se nechat očkovat proti „normální“ chřipce? Není toto očkování vlastně zbytečné, když nechrání proti té prasečí?

Doba čtení: 5 minut

Necháte se naočkovat jako ministryně? Pozor, abyste nelitovali

Ministryně zdravotnictví se minulý týden nechala spolu se svými náměstky naočkovat vakcínou proti sezónní chřipce. Před kamerami. A prohlásila, že epidemie chřipky se blíží, a že občané nemají otálet a nechat se také očkovat. Věc má však háček. Přesněji řečeno: dva pořádné háčky.

Doba čtení: 4 minuty

Objev českých vědců: Paralenem oslabíte očkování

Čeští vědci zabodovali. Přišli na to, že látka, kterou lékaři na celém světě dosud doporučovali po očkování, snižuje účinnost vakcíny. Pokud má tedy vaše dítě po očkování teplotu, rozhodně ji nesnižujte léky, jejichž účinnou látkou je paracetamol.

20. 10. 2009 14:00
Doba čtení: 2 minuty

Je očkování proti tuberkulóze zbytečné?

Povinné přeočkování proti TBC bylo v Česku zrušeno. Prý je málo efektivní a má mnoho vedlejších účinků. Neměla by se zrušit povinnost očkovat úplně? Je tuberkulóza stále hrozbou nebo jen strašákem minulosti? Může se nakazit i vaše dítě?

Doba čtení: 4 minuty

Klíšťata rekordně útočí. Jak se bránit?

Představte si, že stačí jedno klíště a váš život se otočí naruby. Ochrnete, ztratíte schopnost komunikovat a nakonec se z vás stane invalida. Pokud jste ještě neuvažovali o očkování proti klíšťové encefalitidě, možná byste měli vědět, že kraje letos hlásí dvojnásobný počet nakažených. Právě teď je čas na očkování.

Doba čtení: 3 minuty

Rozhovor s imunologem: Očkování je bezpečnější než prodělat chřipku

První podzimní měsíc začíná. A zřejmě brzy k nám dorazí i vlna tzv. prasečí chřipky. Vakcína proti ní má sice přijít už teď, ale bude pouze pro ty, kteří mají zajistit chod státu. Jak se tedy bránit proti chřipce, když vakcína nebude volně v prodeji? Na to odpovídá imunolog Jiří Beran z Centra očkovací medicíny v Hradci Králové.

1. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jak chránit děti před prasečí chřipkou

Jen za včerejšek se v Česku potvrdilo devatenáct případů prasečí chřipky. Počet nakažených tak vzrostl na 135. Stát se sice snaží uklidňovat: děti patří do rizikové skupiny a dostanou vakcínu. Jenže, přijde včas?

Doba čtení: 5 minut

Bez očkování na dovolené riskujete smrt

Bakterie a viry. Pouhým okem sice viditelné nejsou, ale dovedou v lidském organismu napáchat pěknou neplechu. Tisíce nemocných s infekčními chorobami, včetně dětí starších pěti týdnů, končívá každým rokem na infekčních oddělení nemocnic.

19. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Očkovat nebo neočkovat proti rakovině děložního čípku?

Každý den u nás zemře na rakovinu děložního čípku nejméně jedna žena. Celosvětová čísla jsou ještě děsivější. Očkování, které může riziko nemoci výrazně snížit, má i u nás řadu odpůrců. Proč? Má smysl se nechat očkovat?

Doba čtení: 4 minuty

Klíšťová encefalitida – zákeřné onemocnění

V loňském roce lékaři v Česku zaznamenali 630 případů klíšťové encefalitidy. Lymeskou boreliózou onemocněly zhruba čtyři tisíce lidí. Zatímco proti borelióze účinná vakcína neexistuje, proti klíšťové encefalitidě se mohou nechat očkovat jak dospělí, tak i děti. Jak na to?

Doba čtení: 8 minut