Hlavní navigace

Seriál Léto s (e)knihou

Přestože knihám bylo již dávno předpovězeno potupné vyhnanství na hřbitov historických kuriozit, kupodivu - stále čteme. Tištěné knihy sice pomalu začínají doplňovat digitální formáty, ale písmenka a příběhy zůstávají.

A zvláště čas dovolených, povalování na chatách či plážích a dlouhé letní večery využívají i největší nečtenáři alespoň k prolistování speciálních prázdninových vydání magazínů, workoholici oprašují hromadu knih u nočního stolku, připravenou na "až bude čas", a my, fanatici, vláčíme v batohu na túru do hor vedle náhradních ponožek pořádně tlusté bichle. Anebo čtečky.

Pojďte s námi prožít léto s (e)knihou.

Chcete vyzkoušet čtečku? V knihovně vám ji půjčí zdarma

Co táhne čtenáře? Smrt autora a filmové zpracování. Vedle tutovek v podobě detektivek, románů pro ženy a slavných jmen sázejí knihovny i na moderní technologie. I tady už můžete e-číst.

Doba čtení: 6 minut

Lidé už nechtějí knihy ani za pět korun. Blíží se konec antikvariátů?

V antikvariátu najdete nejen zajímavé knihy, ale často i poklady v nich zapomenuté. Taky na vás působí kouzlo regálů starých knih? A nepřijdeme o ně brzy?

Doba čtení: 7 minut

Typologie návštěvníků knihovny - určitě i tady bude někdo normální

Knihovna stejně jako jiné státní instituce přitahuje podivíny, cvoky a úchyly. Není snad pravdou, že nejlepší návod na vytvoření bomby se dá vyhledat v knihách (potažmo v knihovně)?

29. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

Dlouhá cesta k rozkoši z četby

Knihu pokládáme za konzervativní médium, její současná podoba je přitom výsledkem dlouhého vývoje. Když si užíváme četby na gauči nebo ve vaně, je to možné jen díky celé řadě inovací…

24. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 7 minut

Knihou posedlí: Jaké je to být bibliopatem?

FEJETON – Mezi zálibou a chorobu je tenká hranice. Kdo otevřeně přizná, že mu knihy nic neříkají, bude za křupana. Nicméně od určité fáze se zájem o literaturu stává téměř patologickým.

Doba čtení: 5 minut

Kazí čtení oči? Možná trochu ano

Oproti běžné víře četba při špatném světle oči nijak nepoškozuje. Stejně tak čtení z monitoru – je namáhavé, ale neškodné. Kdo hodně čte, měl by ale počítat s rizikem krátkozrakosti.

Doba čtení: 6 minut

Proč se paní učitelce nelíbí Stmívání?

Nečtou, stěžují si školy na dnešní děti. Není to pravda. Čtou. Jenže „ne dost dobré knihy“, zoufají si učitelé. Místo Babičky ságu o upírech. Je tak důležité, jaká kniha děti zaujme?

Doba čtení: 5 minut

Žijí milovníci fantasy v realitě?

Pche, pohádky, můžeme mávnout rukou nad žánrem, jenž se pro mnohé stává životním stylem. Klasik Pratchett říká: „Fantasy JE únik před realitou, ale počkejte… proč by to mělo být špatně?“

Doba čtení: 5 minut

Čtečky jsou jako neandrtálci

FEJETON – Potkávám je v metru i ve vlaku. Zatím jsou v menšině, ale přibývá jich: lidé, co mají na kolenou místo papírové knihy čtečku. Znamená to, že papírovým knihám zvoní hrana?

Doba čtení: 4 minuty

Má cenu dětem číst? Ještě pořád ano

Rodič, který svému dítěti nečte, mu zadělává na problémy v pozdějším životě. Zní to možná jako drsné obvinění, ale zase tak přehnané tohle tvrzení není.

Doba čtení: 6 minut

Myška bílá, jeho děti uvařila

Někteří překladatelé a knihkupci by potřebovali pro výstrahu postavit ke zdi a zastřelit. Chcete se „bavit“? Zkuste někdy pořádně zalistovat knihami pro děti a polezou vám oči z důlků.

Doba čtení: 5 minut

K čemu jsou dobré pohádky

Snad všichni si pamatujeme alespoň ty nejznámější. Možná si ale ani neuvědomujeme, co pohádkový příběh znamená pro duševní vývoj, rozvoj řeči a formování charakteru dětí.

16. 6. 2010 0:00
Doba čtení: 6 minut

Je pravda, že české děti nečtou?

GLOSA – „Děti čtou špatně, protože je knížky nebaví. Raději si sednou k televizi nebo k internetu, tedy médiím, která jsou založena na obraze a tím pohodlnější pro vnímání. Mnohé ani nikdy od rodičů nedostaly žádnou knihu jako dárek,“ tak znějí časté nářky učitelů. Je to opravdu tak zlé?

Doba čtení: 3 minuty