Hlavní navigace

Seriál Do lavic

Začátek školního roku je tradiční útok na peněženku a nervy rodičů. Pojďme se podívat na to, co bude vaše dítě potřebovat, co a kde koupit, jak ušetřit, a na co dávat pozor.

Výběrem školních pomůcek to však nekončí. Právě naopak. Přečtěte si pár tipů a zkušeností, třeba vám a vašemu dítěti budou něco platné. A nebo alespoň poznáte, že v tom nejste sami.

 

Přečtěte si také:

Dítě není horolezec, aktovka jak na expedici do Himálají není na místě

Jak přimět počítačového fanatika k učení? Stáhněte si zdarma „školní“ programy

Jak se pozná dobrá škola? Nestaví učitele a rodiče proti sobě

Najděte si školu, která se s vámi bude bavit; nebude třídní schůzky svolávat na brzké odpoledne a komunikovat s rodiči jen z donucení a nerada. Pomoci by měla mapa Rodiče vítáni.

30. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Přichází čas kroužků aneb kam ho letos přihlásíte?

Kroužky v družině jsou fajn, ale nečekejte zázraky. Dítě spíš zabaví, než něco naučí. Na druhou stranu – pozor na přehnané ambice! Ať už vaše nebo trenéra, který touží po medailích.

5. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kolik stojí školák? Minimálně pět a půl tisíce

Na úvodní otázku se nabízejí hned dvě jednoduché odpovědi: Hodně. A jak který. Obě dvě jsou správné. „Už na září s desítkou počítám,“ píše jedna z diskutujících maminek na internetu.

Doba čtení: 9 minut

Školní pomůcky - největší chyba je pořizovat věci předem

Hypermarkety se již předhánějí v tom, kdo má větší oddělení se školními potřebami, a zbrojí i malá papírnictví. Naštěstí zdaleka ne všechno, co v obchodech mají, budete potřebovat.

30. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Školní tašky - boj mezi Hello Kitty z tržnice a kvalitní "nudou"

Děti zajímá hlavně to, aby s aktovkou či batohem nebyly za trapáky, obrázek hrdiny nebo popruh na skejt jsou dostatečným argumentem. Rodiče mají nelehký úkol: jejich volbu korigovat.

Doba čtení: 5 minut

Jak poznáte, že vaše dítě je génius?

Poslední dobou by člověk mohl mít pocit, že se jiné než geniální děti nerodí. Rodiče se předhánějí v tom, co všechno a jak brzy potomci umí. Jenže, jsou to děti skutečně geniální?

28. 7. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

Stříhali malého chlapečka

Na půdě školy se vkus divoženky utkává s míněním učitelky v kostýmku, a dredy vedou boj s tělocvikářem. Mohou se vůbec žáci, studenti, kantoři a rodiče domluvit, co je to „vhodný vzhled“?

Doba čtení: 6 minut

Školy, ač nemají, umějí vytáhnout z rodičů žáků tisíce

Teoreticky je u nás vzdělání na státních školách zadarmo. Prakticky ovšem platíte a platíte… Jen začátek školního roku může vyjít na několik tisíc korun. Ale dá se ušetřit.

Doba čtení: 7 minut

Domácí vzdělávání: Chcete svoje dítě učit doma?

Cestička do školy nemusí vést přes louku, po poli, ani přes rušnou křižovatku. Dítě můžete vyučovat sami, z pohodlí domova – pokud tedy máte alespoň maturitu. Co obnáší tzv. individuální vzdělávání, s čím by měli budoucí „rodiče-učitelé“ počítat a na co si mají dát pozor?

Doba čtení: 4 minuty

Domácí vzdělávání: Dítě českým školám nesvěřím!

ROZHOVOR – Štve vás způsob výuky, atmosféra nebo prostředí na českých základních školách? Máte možnost své dítě vyučovat sami. Povídali jsme si s matkou, která zvolila tuto cestu a svého rozhodnutí nelituje. Jak probíhá domácí vzdělávání v praxi, jaké jsou jeho klady a zápory a co všechno to obnáší?

Doba čtení: 9 minut

Pětiletí „géniové“ míří do školy

Právě probíhající zápisy do základních škol přinášejí v tomto roce jednu novinku. Vůbec poprvé mohou mimořádně nadané děti nastoupit do prvních tříd již v pěti letech. Padá tak letitá tradice a možná nastupuje nový trend do budoucna.

Doba čtení: 2 minuty

Problémy u zápisu ještě neznamenají odklad

Velký den budoucích školáků se blíží. Základka sice není vysoká, ale otázka zápisu do první třídy se v mnohých rodinách řeší důkladně. Nebude našemu Pepíčkovi líp ještě jeden rok ve školce? Má se Bára naučit nějakou básničku? Zvládneme to? Zvládnete.

Doba čtení: 5 minut

Škola začíná. Pozor, aby vaše dítě nezkazila!

Když dnes osmiletý Petr začal chodit do školy, byli jeho rodiče nešťastní. Byl zamlklý, domů začal nosit nadávky, které od něj rodiče nikdy neslyšeli, byl agresivní k menším dětem. Na co si dát pozor, aby škola nezkazila vaše dítě?

Doba čtení: 5 minut

Září není jen škola, ale i dětské kroužky

Časy zápisů do nejrůznějších dětských zájmových kroužků se blíží. Přemýšleli jste již o tom, kam své dítě přihlásit? Pomůžeme vám s výběrem a prozradíme, na co si dát při výběru pozor, nebo který kroužek nejvíc frčí.

31. 8. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty