Hlavní navigace

Zubní problémy

Vyražený zub hoďte do mléka a rychle k zubaři

Asi jste slyšeli, že o prsty uříznuté třeba na cirkulárce nemusíte přijít, pokud je donesete k lékaři včas a v dobrém stavu. To samé platí pro zuby. Jak postupovat při úrazech chrupu?

Doba čtení: 5 minut

Děti mají černé mléčné zuby. Někdy všechny

Čištění dětských zubů je free style, i podle zubaře. Je ale hrozně důležité. Jak moc, pochopíte při pohledu na snímky zoubků dětských pacientů. Tohle byste v puse mít nechtěli.

Doba čtení: 7 minut

Dvě minuty a dost? Zubař má dát prevenci víc

Chodíte na prevenci k zubaři? Přesvědčte se, co všechno by preventivní prohlídka měla správně zahrnovat a zda váš stomatolog skutečně poskytuje to, na co máte vy i vaše zuby nárok.

Doba čtení: 4 minuty

Za zkažené zuby mohou líní rodiče

ROZHOVOR – Zkažené zuby jsou dědictvím po předcích, říká se. Osmičky prý musí ven – křiví úsměv a stejně se zkazí. Tyto a jiné mýty o zubních kazech vyvrací stomatoložka TEREZA BUCHTOVÁ.

Doba čtení: 6 minut

Galerie „mučicích nástrojů“ zubaře. Který vydává ten odporný zvuk?

Kdysi chrup spravoval, víceméně trhal, tzv. holič-chirurg. Což zní srandovně, dokud vám takový člověk nesahá na zuby. Dnešní zubaři mají hi-tech vybavení. Ale stejně se bojíme.

Doba čtení: 2 minuty

S elektrickými zubními kartáčky to musíte umět

Elektrický kartáček se tváří, že zvládne všechnu práci za nás. Je to ale skutečně tak? Pokud si vybereme nevhodný model, může našemu chrupu spíš uškodit než dobře posloužit.

22. 1. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Černá díra v úsměvu nesouvisí se sociálním postavením

ROZHOVOR – „Odstrašující příklad stavu zubů? Země, kde se všechny potíže s chrupem řeší kleštěmi,“ říká JAN STUCHLÍK. Ale i u nás to někdy stojí za to. A penězi to prý není.

Doba čtení: 5 minut

Zubaři, kteří nejedou v reklamě, tvrdí: Na zubní pastě nezáleží

Po jaké zubní pastě při nákupu sáhnete? Zubaři se shodují, že je to vcelku jedno, zajímat byste se měli hlavně o to, kolik je v ní fluoridů. Zbytek záleží na tom, jak si čistíte zuby.

Doba čtení: 4 minuty

Strach ze zubaře přemůžete třeba díky homeopatii

Bojíte se k zubaři i na preventivní prohlídku? Obav z křesla a vrtačky se dá zbavit, nebo je lze alespoň zmírnit. A nemusíte to řešit zrovna panákem přírodního anestetika, tedy slivovice…

Doba čtení: 4 minuty

Zuby moudrosti umí zkazit dovolenou

Odkládali jste návštěvu zubaře a teď, těsně před dovolenou, vás berou zuby? Prozradíme, kolik si v různých státech připlatíte za ošetření i jak lze moudráky a váčky léčit.

23. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Už nechci být Madonna! Jak se zbavit mezery mezi zuby?

Mezera mezi zuby může být vrozená, nebo vytvořená třeba paradentózou. A může být sexy a stát se vaší značkou, anebo taky pěkně na obtíž. Lékař poradí, jak se jí zbavit.

2. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Máte sucho v ústech?

Pokud jste doběhli maratón, není divu. Ale lidé, kteří mají sucho v ústech trvale, by měli hledat příčinu a podporovat tvorbu slin. Jejich nedostatek vede například ke kazivosti zubů.

Doba čtení: 3 minuty

Dětská pitíčka: pod matoucími názvy se prodává zatraceně oslazená voda

Jmenuje se to aqua nebo waterrr, ale o čistou vodu nejde ani náhodou. Ani by většině dětí nechutnala, na sladkou chuť jsou zvyklé. Hlavně že je na obalu soutěž nebo samolepka, ne?

Doba čtení: 7 minut

Trnou vám zuby? Nemusí to být kaz

Dělá vám zle představa, že se svými zuby zaboříte do sladké čokolády nebo se napijete studené limonády? Trnutí zubů nemusí způsobovat kaz, může to být signál jiné nemoci.

Doba čtení: 3 minuty

Fluoru jen přiměřeně, jeho nadbytek zuby poškodí

Fluor je pro naše tělo potřebný, ale i v jeho případě platí – všeho s mírou. Dlouhodobý nadměrný přísun může vést k problému jménem zubní fluoróza. Poznáte ji podle skvrn na zubech.

Doba čtení: 3 minuty

Zdravotní pojišťovny nabízejí benefity. Je některá výhodnější?

Pro změnu zdravotní pojišťovny platí od roku 2012 nová, mnohem přísnější pravidla. Pojišťovny proto lákají na krabičkové diety i na plavání. Vyplatí se ale změna jen kvůli bonusům?

Doba čtení: 5 minut

Cena zubních kartáčků neodpovídá jejich kvalitě

Máte doma kartáček se speciálně střiženými vlákny, který údajně vyčistí všechna zákoutí vašeho chrupu? Klasický typ s rovnými vlákny bohatě postačí. Nejdůležitější je stejně technika.

Doba čtení: 4 minuty

Šťávy a džusy obsahují kyseliny, jež rozleptávají zubní sklovinu

Ovocné šťávy není dobré pít denně, a už vůbec ne na noc. Podle výzkumu pravidelná konzumace snižuje tvrdost skloviny až o 84 %. Džusy také významně ovlivňují účinky některých léků.

Doba čtení: 7 minut

Dětské zuby: je-li v ústech zub, je třeba ho čistit

Pěkné zuby dokáží zapůsobit víc, než značkové oblečení nebo drahý parfém. Jakým úsměvem se budou jednou pyšnit dnešní děti, rozhodují ve velké míře již dnes jejich rodiče.

Doba čtení: 3 minuty

Zeptejte se zubaře! Otvíráme novou poradnu

Máte nějaký problém se zuby? Nejste si jistí, jak postupovat při péči o chrup? Na vaše dotazy odpoví odborník. Zajímá vás cokoli ohledně péče o chrup a ústní dutinu? Zeptejte se odborníka. MUDr. Jan Špiller je zubní lékař s bohatými zkušenostmi. S několika kolegy se setkal se na půdě jedné pražské kliniky, aby později spojili své síly v ordinacích nového Dentálního centra Podkovka (www.podkovka.cz), které nabízí komplexní služby pro váš chrup.

1. 11. 2011 9:28
Doba čtení: do minuty

Proč máme fleky a kazy? Jaké potraviny a nápoje nejvíc škodí zubům? Záleží na pořadí!

Stav chrupu vypovídá mnohé o tom, jak o něj pečujeme, ale působí tu řada dalších faktorů. „Důležité je i to, jakým způsobem a v jakém pořadí konzumujeme,“ říká dentální hygienistka.

Doba čtení: 4 minuty

Platili byste si za amalgámovou plombu?

Čerstvý průzkum Zdravotní pojišťovny Metal – Aliance říká, že většina Čechů si odmítá připlácet u zubaře za obyčejné plomby, což je jeden z návrhů v reformě zdravotnictví.

10. 6. 2011 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Jaký zákrok je u zubaře nejdražší a na který máte nárok zdarma?

Zuby se v posledních týdnech staly tématem číslo jedna a o to, zda si je máme platit sami, se hádají politici. Jak to vlastně je dnes? Na co u zubaře máme nárok a co si hradíme sami?

Doba čtení: 5 minut

Nesnášíte zvuk zubní vrtačky? Místo něj budete poslouchat hudbu

Naskakuje vám husí kůže, když slyšíte pronikavý zvuk vrtačky u dentisty? Vědci mají přístroj, který „pištění“ ruší. Zařízení, které prý pomůže lidem překonat strach z nepříjemného zvuku zubní vrtačky, vynalezli britští vědci, informuje agentura AP.  Profesor londýnské King'College Brian Miller, který vede výzkum, uvedl, že přístroj pracuje na principu protihlukových sluchátek a je koncipován tak, aby chránil před pronikavým zvukem zubní vrtačky. 

13. 1. 2011 14:02
Doba čtení: 1 minuta

Paradentóza: úsměv za všechny peníze

Zanedbáváte svůj chrup? Může vás to stát nejenom pěkných pár zubů, ale taky pěkných pár tisícovek. Navíc tohle onemocnění na vzhledu nepřidá, o zápachu z úst nemluvě.

Doba čtení: 4 minuty