Hlavní navigace

zdraví

Proč bychom neměli usínat před televizní obrazovkou?

Modré světlo, které září skrze obrazovky televizí, mobilů, tabletů i počítačů, nám narušuje spánek. Tělo si nemůže řádně odpočinout a regenerovat.

15. 11. 2018 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Zhasnout, prosím! Nebezpečí dnů bez světla a nocí plných záře

Tenhle rozhovor je doslova osvícený. Jeho aktéři během něj totiž neustále rozsvěceli, zhasínali, blikali, měnili intenzitu či barvu osvětlení. A nemluvili o ničem jiném než o světle – a tmě. Potřebujeme obojí, ve správný čas, ale jako bychom na to zapomněli.

24. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 20 minut

5 tipů, jak dostat děti od monitorů ke sportu

Počítače, tablety, mobily. Dnešní děti tráví čím dál více času s těmito zařízeními a mají stále méně přirozeného pohybu. Všechna elektronická zařízení se mohou dětem zdát zajímavější a zábavnější. Před rodiči tak stojí nelehký úkol, jak je namotivovat k pohybovým aktivitám a vzbudit v nich zájem o pravidelný sport.

Doba čtení: 2 minuty

Muži jsou tlustší než ženy, přestože více sportují

Jak jsou na tom Češi a Slováci s váhou, sportem a výživou? Kdo jí více luštěnin, jaký olej preferujeme a proč ženy moc nesportují? To všechno sledoval nejnovější mezinárodní průzkum.

Doba čtení: 4 minuty

Žít nezdravě se prodraží. Dělejte s tím něco, vzkazují Britové

Velká Británie uvažuje o zvýšení daní za zdravotní služby, stejně jako o jejich větší regulaci. Důvodem je povzbuzení obyvatel, aby se snažili být zdravější.

Doba čtení: 7 minut

Už ne posilovna, ale venkovní hřiště. Kde je hledat a jak cvičit

Možná už jste nějaké viděli, protože rostou doslova jako houby po dešti. A jestli chcete protáhnout tělo v přírodě a nejste typ do posilovny, bude pro vás workoutové hřiště to pravé.

9. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jóga venku – méně stability, více soustředění

Slunce nad hlavou a vlhká tráva pod nohama. Jóga pod širým nebem je pro aktuální roční období jako stvořená. Co navíc vám přinese čím dál oblíbenější body-mind cvičení venku?

17. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Dávná léčitelka Hildegarda: propagovala špaldu a léčbu ptákem

Možná nám přijde nezvyklá představa léčby pomocí konzumace části těla opeřence, ale sv. Hildegarda z Bingenu v tom měla jasno. Středověká křesťanská mystička ve svém díle Physica popisuje nejrůznější léčebné užití veškerého známého ptactva. Ptáky zrovna nešetří…

Doba čtení: 5 minut

Přehnané nároky, které na sebe kladou maminky, jsou cesta do pekel

„Nedávno jsem si koupil jeden ženský časopis a zhrozil jsem se. Co stránka, to nějaký tip nebo požadavek,“ říká vysokoškolský pedagog Marek Herman. Maminky podle něj často zaměňují mateřství za „uvařeno – uklizeno – zařízeno“.

27. 4. 2018 10:53
Doba čtení: 4 minuty

Děti se přivazovaly a věšely na zeď. I tak vypadala péče o nejmenší

Zajímá vás, jak probíhala péče o děti na konci 18. a v průběhu 19. století? Porodní báby narychlo křtily neduživé novorozence pro případ, že by nepřežili, místo dětského zásypu se používala olovnatá běloba a děti se přivazovaly ke skříni, aby se jim „nic nestalo”…

16. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Můžeme staré školství považovat za týrání dětí?

Taky máte pocit, že jste se po vstupu do třídy ocitli o mnoho let zpátky? Děti jsou stále stejné, i ten nedýchatelný vzduch. Věřte však, že za Marie Terezie to bylo po všech stránkách tisíckrát horší.

3. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Kuskus má pověst zdravé přílohy – zaslouží si ji?

Kuskus je často vnímán jako typicky zdravá příloha, proto někoho možná překvapí, že jde v podstatě o těstovinu a opět záleží, zda je kuskus celozrnný, nebo klasický a na jaký způsob si ho připravíte.

Doba čtení: 3 minuty

Otužování přináší i benefity, které nečekáte

Otužování posiluje imunitu i psychickou odolnost. Otužováním a plaváním ve studené vodě kromě toho také hubneme, a to dokonce hned dvakrát. A tím přínosy ještě nekončí.

4. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Máte nadváhu? Je vám padesát? Nevadí, tančete!

Lenka Ottová vede kurzy v úspěšném tanečním studiu Dance Perfect, které před lety založila. Podle jejích zkušeností je tanec zdravý pro tělo i pro duši. A začít může kdokoli a kdykoli.

2. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Zuby, máslo, zuby, máslo, hubnutí: nejčtenější články roku 2017

Zajímá vás, jak žít bez bolesti a zdravotních trablů, jak se dobře najíst – a jak co nejefektivněji zhubnout. Tak by se dala shrnout témata článků, které byly na Vitalia.cz nejúspěšnější. Podívejte, které to jsou.

31. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Je sex opravdu zdravý?

Tak nějak víme či tušíme, že sex nám dělá dobře. Ale proč a v čem?

21. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Smíme dítě bíti?

Výchova a zdravotní péče o děti je dneska zcela jinou záležitostí, než tomu bylo v dobách dávno minulých. Zatímco dříve děti běhaly po venku nebo četly knihy, dnes často namísto toho hrají počítačové hry a surfují na internetu.

4. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Zdraví je v medicíně naprosto imaginární pojem

„Medicína je orientovaná na nemoc, nikoli na zdraví, které je v podstatě to poslední, co se po nás, zdravotnících, chce,“ říká René Vlasák, šéf pražského Centra preventivní medicíny.

Doba čtení: 12 minut

Dělám medicínu pro rozumné lidi

Praktická lékařka Dagmar Kusáková je chodící poznání, že postupy, které ignorují fungování celku organismu a ekologické a psychosociální souvislosti pacientova života, sice mohou léčit, ale neuzdravují.

Doba čtení: 10 minut

Molekuly na mobilu prozradí vaše tajemství, co jíte i jaké berete léky

Váš telefon o vás prozradí mnohé a nejen proto, že je „chytrý“. Ví, jaký používáte opalovací krém, co jíte i že užíváte antidepresiva a mažete si nohy proti plísni.

19. 1. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Mechanistická medicína již došla na svůj konec

„Neexistuje neléčitelná nemoc, je jen neléčitelný pacient,“ říká Jan Šula, světoběžník, jenž střídavě žije v Říme a v Andoře a v Česku konzultuje pro lékaře ve skupině okolo sdružení Endala.

Doba čtení: 18 minut

Pracuji jen s pacienty, kteří chtějí něco změnit

„Pacienti často mívají zafixovaný negativní vzor chování, doslova si v nemoci rochní, už nejsou s to vystoupit z bludného kruhu, už jim nejde o to, aby se vyléčili,“ říká primář Jiří Staňa.

Doba čtení: 13 minut

Forest bathing: „lesní koupel“ významně zvyšuje imunitu a odbourává stres

Kdyby vám někdo řekl, že les je vlastně jedno velké koupaliště, nejspíše byste si mysleli, že je přinejmenším přepracovaný a potřebuje odpočinek. Svým způsobem byste však vlastně nevědomky vystihli hlavní myšlenku toho, co jste právě slyšeli.

Doba čtení: 4 minuty

Svalová slabost, tak začíná Pompeho nemoc

Je to běžná bolest a únava svalů, nebo nebezpečná nemoc? 7 otázek a odpovědí o Pompeho chorobě.

Doba čtení: 4 minuty

Kapsaicin: poklad ukrytý v pálivých paprikách

Pálivá jídla bývala zatracována. V posledních letech další a další studie prokazují jejich prospěšnost. Třeba takový kapsaicin, látka v pálivých papričkách, nabízí hned několik benefitů.

Doba čtení: 4 minuty

Profesor Komárek: Klasická medicína s námi jedná jako s přerostlými dětmi

Konvenční medicína se točí v četných bludných kruzích. Jen málokdo dokáže vidět jejich jádro tak pronikavě jako biolog a filosof Stanislav Komárek, jenž v péči o své zdraví udělal od medicínsko-průmyslového komplexu krok stranou.

Doba čtení: 14 minut

Špatně zvolená podprsenka škodí zdraví

Ženy často trpí bolestmi šíje nebo hlavy. Málokdy je však napadne, že to může mít na svědomí i nepadnoucí podprsenka.

Doba čtení: 2 minuty

Lidé typu A, B, C. Koho spíše klepne?

Psychologie dělí osobnosti do několika kategorií a přiřazuje jim větší sklony k určitým onemocněním. Jeden z typů je dokonce nazýván „karcinogenní“. Jste áčka, béčka, nebo céčka?

8. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut

Výška dítěte prozradí mnohé: Je „jenom“ malé, nebo nemocné?

Správný růst dítěte je nejdůležitějším ukazatelem, který odráží jeho zdravotní stav. Jakékoliv odchylky mohou signalizovat problém, od nesprávné výživy až po mozkový nádor. Je vaše dítě menší než jeho vrstevníci?

Doba čtení: 4 minuty

Věříte pacientským příběhům?

Internet je plný lidí, kteří o sobě tvrdí, že trpí nějakou chorobou. Nemusí to být pravda. Tenhle typ přitahuje především rakovina.

Doba čtení: 4 minuty