Hlavní navigace

zázvor

Návykový zázvorový čaj: nepijte ho pravidelně

Zázvor patří mezi návykové rostliny a zázvorový čaj je přírodní léčivo. Neměli bychom ho proto pít pravidelně, jen tak „na chuť“. Častým omylem je také jeho dochucování, citron do zázvorového čaje nepatří. A je rozdíl, zda do čaje použijete zázvor strouhaný, či krájený.

Doba čtení: 5 minut

Byliny, které pomohou s podzimními nemocemi

S neodvratným nástupem podzimu se brzy začnou ohlašovat všechny podzimní neduhy, jako jsou rýma, bolest v krku, snížená imunita nebo špatná nálada. Proto je dobré se na toto krušné období předem připravit a posílit svůj organismus, aby tak snadno nepodléhal každému nachlazení. Velmi užitečnými pomocníky v tomto boji mohou být bylinky.

27. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Párování potravin: jak dodat tělu co nejvíce živin?

Pokud mezi sebou nevhodně párujete jídla a suroviny, pak vaše tělo přichází o výživné látky, které by jinak mohlo skvěle využít. Nechte se inspirovat svěžími smoothie s avokádem, zázvorem nebo matcha tea.

Doba čtení: 3 minuty

Podzimní plody jako lék

Podzim vybarví jak přírodu, tak naši kuchyň. Přivábí do ní totiž celou řadu barevných podzimních surovin, které jsou doslova nadité vitamíny a imunitu posilujícími látkami. Zkuste topinambur s olivovým olejem, zázvorový sirup nebo kaštanové pivo.

15. 11. 2017 15:10
Doba čtení: 4 minuty

Jak vyrobit zázvorový sirup a kandovaný zázvor?

Vyrobit zázvorový čaj zvládne každý, nakrájíte zázvor na plátky a zalijete jej horkou vodou, ale což takhle inovovat klasiku a vyrobit si zázvorový sirup? Nebo dáte přednost zázvoru kandovanému?

8. 11. 2016 11:00
Doba čtení: 2 minuty

Zdravé koření: Zázvor hřeje

Zázvor prohřívá organismus, prospívá trávení a kloubům. V pokračování seriálu se podíváme na využití kořene, který většinou používáme jen na přípravu čaje – a to je škoda.

Doba čtení: 3 minuty

Cestovní nevolnosti zažene mátový nápoj a hořčík

V nejbližších dnech každý, kdo má ruce, nohy a prázdniny, vyrazí někam na dovolenou. Obzvlášť cestování s dětmi komplikují nevolnosti v autě či letadle. Co s tím?

27. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bylinkový speciál: Zázvor

Neobejde se bez něj asijská kuchyně, některé druhy piva, limonád a cukroví. Má nasládlou chuť tropického ovoce a ostrost pepře. Zázvorový čaj zahání bolest ledvin a aktivuje cévní systém.

Doba čtení: 2 minuty

Bylinky v těhotenství: celer i zázvor hrozí potratem

Těhotné ženy čekají různá omezení a to platí i pro bylinky. Některé druhy usnadní léčbu nebo dokonce porod, jiné jsou naopak nebezpečné. Výjimkou nejsou ani čajové směsi či koření.

Doba čtení: 6 minut

Ovocné čaje mají ovoce často jen v názvu

Triky s názvy a obrázky lákavě vypadajících plodů pomáhají prodeji nejrůznějších „ovocných“ čajů. Jejich výrobci možná naštvou spotřebitele, ale zákony většinou neporušují.

Doba čtení: 5 minut

Přírodní antibiotika vám možná rostou na zahrádce

Taky si z dětství pamatujete tu fůru léků, které do vás cpali při každé příležitosti? Velice účinná přírodní antibiotika jsou přitom všude kolem nás – bylinky, česnek, křen, zázvor…

Doba čtení: 5 minut

Nejčastěji užívané bylinky při nachlazení

Vyhýbáte se chemickým lékům, jak to jen jde? I v případě bylinek je ale třeba vědět, co a jak použít, a znát léčivé i případné nežádoucí účinky. Jaké léčivky pomohou při nachlazení?

Doba čtení: 5 minut