Hlavní navigace

zákon o potravinách

Nejdůležitější změny v potravinářské novele. Jde na ruku velkým výrobcům?

Koncem měsíce nabude účinnosti poslední novela zákona o potravinách. Jaké změny přináší? Některé neplatí pro tzv. malé výrobce potravin. Do této definice se vejde ledaskdo.

15. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Cechovní normy slibují nadstandardní potraviny

„Česká“ potravina je vágně definovaná a žádné usnadnění pro spotřebitele nenabízí. Konkrétní cechovní normy jsou lepším řešením.

Doba čtení: 4 minuty

Epidemii spustil puchýř u kuchařky v závodce

Ministerstvo zdravotnictví mimo jiné dohlíží na to, aby ve stravovacích zařízeních nepracovali nemocní lidé, kteří by dokázali spustit rozsáhlou epidemii. Co když ale hygienici o tyto pravomoci přijdou?

Doba čtení: 5 minut

Co mění zákon o potravinách? Nečekejte zázraky

Novela zákona o potravinách byla konečně schválena. Některé změny zákazník stěží zaznamená. Co je důležité v potravinářské novele z pohledu běžného spotřebitele?

19. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Novela zákona o potravinách přinese více písmenek

Mnohokrát připomínkovaná novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích byla konečně schválena. Těšit se tak můžeme na větší písmo na obalech i zemi původu u nebalených potravin.

15. 5. 2014 12:11
Doba čtení: 2 minuty

Volby se blíží a potravinám náhle rozumí každý

Někdejší šéf veterinární správy Josef Holejšovský o již sedmnácté novelizaci zákona o potravinách a o věčné bitvě mezi resorty. Jde přece hlavně o to, aby „oni“ nechtěli dělat to, „co už děláme my“!

14. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Původ a kvalita koření na trhu v ČR: Velká detektivka

Případ mleté papriky by zřejmě byl i nad síly Sherlocka Holmese. Ilustruje zašmodrchaný stav, v němž se plácají prodejci potravin, zákazníci a nakonec i potravinářská kontrola.

15. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Časované bomby v potravinářské novele

Novela zákona o potravinách představuje posun vpřed, zejména z pohledu spotřebitele. Avšak některé ambice půjde v praxi zajistit jen těžko. Hlavně z právního pohledu tak mohou představovat tikající bomby.

Doba čtení: 5 minut

Ministr tlačí české potraviny a komora kouzlí s marží

Z projevů ministra zemědělství a Potravinářské komory se zdá, že si nepovšimli existence Potravin na pranýři a neví, co je marže. Za vzor kvality považují Klasu a za nepřítele číslo jedna řetězce.

Doba čtení: 3 minuty

Novela zákona o potravinách: Větší pokuty a větší písmena

Vláda schválila novelu zákona o potravinách, která mimo jiné stanoví, že nápisy na potravinách mají být větší. Prodejce, který poruší zákon, může nově dostat pokutu až 10 miliónů korun.

Doba čtení: 2 minuty

Tatarák se syrovým žloutkem z restaurací nezmizí

Fámy o tom, že novela zákona o potravinách smaže z nabídky oblíbený tatarský biftek, jsou značnou mystifikací. Hygienici již přitom jednou tatarák zakázali a podával se jen pokoutně.

Doba čtení: 4 minuty

Zdravotní nezávadnost potravin je důležitější než jejich kvalita

Zákon o potravinách čeká novela, nejvýznamnější po mnoha letech, a její podobu často komentují amatéři nebo „hlas lidu“. Mezi hlavní rizika patří mylný výklad naprosto základních pojmů.

Doba čtení: 6 minut

Bude s novým zákonem o potravinách spotřebiteli lépe?

Sdružení českých spotřebitelů reaguje na nový návrh potravinářského zákona, který mimo jiné zvedá výši pokut nebo zpřísňuje označování nebalených potravin. Co vy na to, spotřebitelé?

15. 11. 2012 16:40
Doba čtení: 2 minuty