Hlavní navigace

Vysoký krevní tlak

Krevní tlak měřený doma a u lékaře se může lišit

Lidé často ani nevědí, že mají vysoký tlak. Nemocných dlouhodobě přibývá. Důležité je měření tlaku a sledování jeho hodnot.

16. 5. 2018 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Ženy by si měly měřit tlak ještě rok po porodu

Nová studie ukazuje, že k výraznému zlepšení preeklampsie by přispělo pravidelné měření tlaku v různých denních a nočních dobách, a to ještě rok po porodu, a hlavně i mimo ordinaci lékaře.

5. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Mnozí lidé až na dovolené zjistí, že mají vysoký tlak

Extrémně teplé počasí značně zatěžuje kardiovaskulární systém, a především srdce. Horko je zvláště rizikové, pokud trpíte vysokým tlakem. Řada lidí o své hypertenzi ani neví. Jak zvládnout parné letní dny?

4. 7. 2017 10:40
Doba čtení: 4 minuty

Hodně solíte? Nedivte se, že tloustnete

Příjem soli u nás je extrémně vysoký. Mnohdy ani nevíme, že solíme. Nejvíce soli totiž do potravin dají výrobci, a to i u potravin, kde byste ji nečekali. Jak tělo ošálit, slanou chuť mu dopřát, ale přitom jí konzumovat až o polovinu méně?

Doba čtení: 5 minut

Vysoký tlak – jen krok k infarktu

Může vysoký krevní tlak souviset s infarktem? Může, a to velmi úzce. Je dokonce jedním z hlavních rizikových faktorů. 9 tipů pomůže k udržení optimálního krevního tlaku.

1. 9. 2016 12:51
Doba čtení: 5 minut

Vstanete a zatočí se vám hlava? Může za to tlak

Jev, který mnozí dobře znají. Vstanete ze židle či z postele a zatočí se s vámi svět. Někdo má mžitky před očima, závratě, méně časté jsou i mdloby. Váš problém se jmenuje ortostatická hypotenze.

Doba čtení: 4 minuty

Jak si správně změřit tlak

Máte vysoký krevní tlak? Nepodceňujte letní teploty. Zatěžují kardiovaskulární systém a především srdce.

20. 7. 2015 16:27
Doba čtení: 3 minuty

Hloh snižuje vysoký tlak

Keře hlohu u nás rostou všude, jeho květy stačí natrhat a usušit. Čaj snižuje vysoký tlak a posiluje srdce. Hloh se hodí i do voňavé uklidňující koupele.

Doba čtení: 3 minuty

Český jídelníček patří k nejpřesolenějším v Evropě

V průměru solíme třikrát víc, než je zdrávo. Hůř jsou na tom jen Maďaři. Máte-li vysoký krevní tlak, ledvinové kameny nebo pokud chcete zhubnout, omezte sůl. Jak ji dostat pod kontrolu?

Doba čtení: 3 minuty

Vysoký krevní tlak upraví přírodní léčba

Máte vysoký krevní tlak? Zkuste ho snížit bylinami, zdravou výživou a relaxací. Pro lidi s hypertenzí je velmi důležitý také pravidelný pohyb.

Doba čtení: 5 minut

Vysoký tlak kazí sex. Muže postihuje dříve

Tělo vysílá signály, když něco není v pořádku. Jedním z upozornění na hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak, mohou být problémy s erekcí.

22. 1. 2014 9:30
Doba čtení: 3 minuty

Bylinkový speciál: Česnek medvědí

Připomíná konvalinku, ale na rozdíl od ní není jedovatý. Jeho listy chutnají jako stroužky česneku, ale na rozdíl od nich jsou výrazné. Vypěstujte si česnek medvědí podle našich rad.

Doba čtení: 2 minuty

Bylinkový speciál: Meduňka lékařská

Ovoníte s ní likéry, o třídu výš pozvedne vaše moučníky, ale své uplatnění najde i v léčitelství. Pomůže od plynatosti, migrény i vysokého krevního tlaku. Tak proč si ji nevypěstovat doma?

Doba čtení: 3 minuty

Diabetik nesmí začít běhat sám

V ČR máme přes milion pacientů s cukrovkou. Jedná se často o obézní jedince s vysokým tlakem, kteří by si měli odpírat husičku a sportovat. Ale neměli by se do toho pouštět sami. Proč?

19. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Solničky máme věčně prázdné a ordinace plné

Češi solí dvakrát víc, než by měli. Dodávají si ji hlavně v sýrech, uzeninách a vejcích. A pak se diví vysokému krevnímu tlaku, řídnutí kostí a i infarktům. Kde všude je vlastně sůl?

Doba čtení: 4 minuty

Každá potravina obsahuje něco zdraví prospěšného

Tím, jak žijeme a jak se stravujeme, se můžeme řadě nemocí vyhnout. Podle dietoložky Karolíny Hlavaté to platí zejména pro civilizační choroby, ale také zánětlivá a jiná onemocnění.

Doba čtení: 6 minut

Léčivé houby koupíte v lékárně i bylinkářství

Čaga, hlíva ústřičná, Jidášovo ucho… názvy jak ze sletu čarodějnic. Znala je už čínská medicína i lecjaká bába kořenářka, ale používají se dodnes. K čemu jsou dobré?

Doba čtení: 5 minut

Obézní by si měli uvědomit, zda jejich problém opravdu spočívá ve váze

Chcete zhubnout? A zamysleli jste se někdy nad tím, proč máte nadváhu? Z pohledu psychosomatiky a psychoterapie je třeba nejprve hledat příčinu, a teprve pak se rozhodnout pro hubnutí.

Doba čtení: 5 minut

Šťávy a džusy obsahují kyseliny, jež rozleptávají zubní sklovinu

Ovocné šťávy není dobré pít denně, a už vůbec ne na noc. Podle výzkumu pravidelná konzumace snižuje tvrdost skloviny až o 84 %. Džusy také významně ovlivňují účinky některých léků.

Doba čtení: 7 minut

Případ zpívající pradleny: zpěv snižuje krevní tlak

Máte vysoký tlak? Zkuste si zazpívat. Možná vám to pomůže, stejně jako ženě, které k žádoucím hodnotám před operací nepomohly žádné léky, ale až zpěv. Jak to funguje?

Doba čtení: 4 minuty