Hlavní navigace

výchova

Mýty v rodině – jedna z cest k psychosomatickému onemocnění

Stará řečtina znala slova psyché i soma. Dnes mluvíme o psychosomatice – vlivu psychických funkcí na organismus. Psychosomatická medicína dávno potvrdila vztah mezi tělesným stavem a psychickými i emocionálními složkami. K tomu je nutno přidat sociální souvislosti. Tam samozřejmě patří i vlivy a nároky prostředí.

Doba čtení: 5 minut

Dvě matky nebo dva otcové? Podle odborníků mohou dítěti zajistit zdravý vývoj

Možnost přiosvojení a adopce dítěte páry stejného pohlaví. O toto právo nyní v ČR usilují gayové a lesby. Zástupce iniciativy Jsme fér představuje stanovisko odborníků k výchově stejnopohlavními dvojicemi.

Doba čtení: 5 minut

Děti v registrovaném partnerství: děti druhé kategorie

Podle aktuálních odhadů žije zhruba patnáct set dětí v soužití dospělých v registrovaném partnerství. Děti jsou v tomto modelu bez vlastního přičinění. Cesty, jak se v daném registrovaném vztahu ocitly, bývají dosti klikaté. Výsledkem je 1500 dětí mezi mlýnskými kameny.

Doba čtení: 5 minut

Proč znát IQ svých dětí

Intelekt a jeho využitelnost lze přirovnat ke džbánu. Můžete mít velký džbán a v něm jen trochu vody. Je možné mít menší džbán, který je po okraj naplněný. Každý máme těchto džbánků několik.

13. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Narodil se chlapeček, jen mu chybí zvoneček aneb Kde se berou „sexuální“ komplexy

V určité fázi vývoje máme některý z komplexů všichni… A ti, kdo to popírají, jsou zakomplexovaní nejvíc. Mezi třetím až čtvrtým rokem dítě zaměřuje svá sexuální přání na rodiče opačného pohlaví a musí překonat Oidipovský, kastrační a Elektřin komplex.

Doba čtení: 5 minut

Nepříjemné vzpomínky: cenou za lži a mlčení je nemoc

Vzpomínky jsou představy oživující minulý zážitek. Bývají doprovázeny citovým zabarvením, jež pramení jak z aktuálního kontextu oné situace, tak i z podmínek, kdy se aktuálně vybavují.

4. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Dítě s ADHD je „zlobivé“, ale ne nevychované

Počet dětí s diagnózou ADHD stále roste. Nyní je čeká škola a s ní nároky, které mnozí žáci trpící poruchou pozornosti s hyperaktivitou zvládají jen obtížně. „Zásadní vliv na míru projevů problémů souvisejících s ADHD má ovzduší ve třídách,“ upozorňuje psycholožka Markéta Švamberk Šauerová.

Doba čtení: 5 minut

Čeká vaše dítě nová škola? Co byste měli vědět

Optimisté tvrdí, že změna je život. Pesimisté prohlašují, že každá změna zákonitě směřuje k horšímu. Realisté s odvoláním na psychologické výzkumy konstatují, že každá – tedy i vytoužená – změna přináší určitou zátěž.

Doba čtení: 5 minut

Neurolog o známkách na vysvědčení: Chyby mozku prospívají

„Známky na vysvědčení nejsou tím nejdůležitějším,“ vzkazuje dětem i rodičům lékař Martin Jan Stránský. Chybami se člověk učí. Není důležité, jak se děti dokázaly učivo nabiflovat, podstatné je, jak jej chápou a jak o něm umí diskutovat.

27. 6. 2018 12:04
Doba čtení: 3 minuty

Rady od ježibaby: Jak zkazit život sobě, dětem i vnoučatům

Slovníkem transakční analýzy se takto jmenují postupy a situace, na které lze těžce doplatit. Jejich vinou si můžeme zkomplikovat svoji situaci, pustit se do marných a trapných bojů. Žel nelze říci, že nic nepřinesou. Přinesou.

Doba čtení: 5 minut

Traumata z dob „naprosto šťastného dětství“

Bývaly časy, kdy dětství bylo obecně považováno za stav plný štěstí, pohody a bezstarostnosti. Přitom trápení nejmladších „veteránů stresu“ mají vliv na chování dítěte a poznamenají ho – mnohdy na celý život.

28. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Přehnané nároky, které na sebe kladou maminky, jsou cesta do pekel

„Nedávno jsem si koupil jeden ženský časopis a zhrozil jsem se. Co stránka, to nějaký tip nebo požadavek,“ říká vysokoškolský pedagog Marek Herman. Maminky podle něj často zaměňují mateřství za „uvařeno – uklizeno – zařízeno“.

27. 4. 2018 10:53
Doba čtení: 4 minuty

Děti se přivazovaly a věšely na zeď. I tak vypadala péče o nejmenší

Zajímá vás, jak probíhala péče o děti na konci 18. a v průběhu 19. století? Porodní báby narychlo křtily neduživé novorozence pro případ, že by nepřežili, místo dětského zásypu se používala olovnatá běloba a děti se přivazovaly ke skříni, aby se jim „nic nestalo”…

16. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady. Píseň pro autistickou sestru je silná

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O životě s těžkým autistou napsala a nazpívala písničku: „Nemůžeme ti pomoci, nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady,“ zpívá sestře.

3. 4. 2018 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Můžeme staré školství považovat za týrání dětí?

Taky máte pocit, že jste se po vstupu do třídy ocitli o mnoho let zpátky? Děti jsou stále stejné, i ten nedýchatelný vzduch. Věřte však, že za Marie Terezie to bylo po všech stránkách tisíckrát horší.

3. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Proč se nám pořád děje to samé? Aneb jak přepsat životní scénář

Anekdota popisuje neštěstí zbožného sedláka. Žena mu utekla, stodola vyhořela, kroupy zničily úrodu, kráva uhynula. Muž takto trápený osudem poklekl, otočil oči k nebi a zvolal: „Bože, zač mě trestáš?“ I otevřela se nebesa a mocný hlas pravil: „Ani nevím, nějak mě štveš!“

12. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Mít odklad školní docházky bývala ostuda

Doba se mění a počet odkladů nástupu do první třídy roste. Podmínky pro takové rozhodnutí vymezuje školský zákon. Kdy je odklad skutečně na místě? „Nepodceňujte ani Filipínskou míru,“ radil náš slavný dětský psycholog.

Doba čtení: 5 minut

Co sdělíte, když se ve třech letech počůráte?

Diagnostika duševních chorob je parketa psychiatra. Pozor na tzv. škatulkování více či méně vzdělanými laiky. I pomočování může mít mnoho příčin rozdílné závažnosti.

11. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nechtěné těhotenství, nechtěné dítě, deprivovaný dospělý

Pokud matka dceru nechce, lze předpokládat, že dcera bude mít jednou komplikace v partnerských vztazích. Původně „nechtěné“ muže provází životem zvýšená kriminalita i vyšší psychiatrická nemocnost.

8. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Smíme dítě bíti?

Výchova a zdravotní péče o děti je dneska zcela jinou záležitostí, než tomu bylo v dobách dávno minulých. Zatímco dříve děti běhaly po venku nebo četly knihy, dnes často namísto toho hrají počítačové hry a surfují na internetu.

4. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Děti s mánií mají zrychlenou řeč a zvýšenou sexualitu

Bipolární porucha, mánie, syndrom ADHD, hyperaktivita. Poruchy dospělých se mohou týkat i dětí. Odlišit je od sebe nebývá snadné. Jaký je mezi nimi rozdíl a co může rodiče varovat?

18. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Prvorození, smůla, nejste o nic chytřejší než vaši sourozenci

Masivní studie vyvrací tvrzení předchozích menších testů. Pořadí narození nemá žádný významný vliv na osobnost nebo IQ.

Doba čtení: 4 minuty

Zůstaňte i po rozvodu rodiči, vaše dítě bude zdravější

Rozvod by neměl být bojem, vyhrát nemůže nikdo. Tím méně dítě. Malé děti mohou trpět pomočováním, nočními můrami, začít koktat. I u starších se často zhorší zdravotní stav, děti trpí psychosomatickými obtížemi, bolestmi hlavy.

Doba čtení: 5 minut

Rodiče mají zkreslenou představu o tom, co je normální jídlo

Vidíme třetí generaci rodin, kde je patologie ve vztahu k jídlu, říkají lékaři. Na děti mají neblahý vliv představy takto postižených rodičů. Jsme zahlceni návody, jak jíst super zdravě – až je to nezdravé.

Doba čtení: 3 minuty

Děti na internetu: ohrožuje jejich vývoj?

Současné děti jsou prvním pokolením, které odmalička vyrůstá s internetem. Jejich rodiče tuto zkušenost nemají, a tak ve své úloze tápou. Ohrožuje internet děti a jejich zdravý duševní vývoj?

Doba čtení: 7 minut

Děti se nerodí líné. Jak rozhýbat malé lenochy?

Kluci, kteří neumí kopnout do míče, holky, co se kvůli své postavě stydí při tělocviku, obtloustlí dospívající, kteří více než své spolužáky znají své „přátele“ ze seriálů… Mohou s takovými dětmi rodiče ještě něco dělat?

24. 2. 2015 0:00
Doba čtení: 8 minut

Nejvystresovanější národ světa

Američané jsou vystresovaní a na vině je z velké míry nerovnováha mezi pracovním a soukromým životem, domnívá se americká psycholožka. Co s tím může dělat jedinec a co společnost?

28. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 8 minut

Nedostatek úplně první lásky: prapříčina problémů

Chovat, nechovat? Mazlit, nemazlit? Nechávat vybrečet? Dobrý vztah mezi rodičem a dítětem usnadňuje zařazení do společnosti, zvyšuje jeho odolnost vůči onemocněním a zlepšuje kondici.

13. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Dítě pod kontrolou. Vhodné od tří let

Falešné hračky testovaly v obchodě reakce nakupujících. Sada Control Toys reaguje na nezvladatelné chování některých dětí. Ve skutečnosti jde o „hračky“ určené pro brazilský televizní pořad Super Nanny TV show.

3. 11. 2014 9:00

Levák, nebo pravák? Nejlepší je jasná zpráva

Lateralita je typ přednostního užívání některého z lidských párových orgánů. Jde o ruce, nohy, oči a uši. Dominantní ruku preferujeme např. při práci, nohu při sportu, dominantní ucho lépe analyzuje zvukové podněty, obdobně i oko podněty zrakové. Typ laterality si přinášíme na svět.

Doba čtení: 2 minuty