Hlavní navigace

úraz

Sportujete v zimě? Neprohřáté svaly se snáze poraní

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až šestiměsíční rekonvalescenci a končí s trvalými následky. Fyzioterapeutka vysvětluje, jak úrazům předejít.

21. 11. 2018 11:52
Doba čtení: 3 minuty

Rázová vlna urychlí léčbu a zamezí jizvám

Unikátní léčba planární rázovou vlnou přináší skvělé výsledky. A je jedno, jestli jste se řízli, spálili, máte bércové vředy, nebo zlomená žebra. Jak tato novinka v rukách českých fyzioterapeutů funguje?

3. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Správná velikost dětské helmy na kolo se pozná v předklonu

Vhodná velikost cyklistické helmy je to hlavní, co bychom měli sledovat. Podle čeho dále vybírat helmu na kolo pro dítě? Důležitý je systém zapínání, váha, pohodlnost, větrání a použité technologie. Při ochraně dětského mozku v případě pádu totiž hrají roli milimetry.

16. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Chirurg: Nejčastější chalupářské úrazy způsobí okružní pily a brusky

Jan Zlatohlavý se věnuje chirurgii ruky a zápěstí a každé léto se snaží zachránit ruce kutilů, kterým se práce „vymkla z ruky“. Nejhorší je dle jeho zkušeností náčiní zhotovené podomácku, přibývá ale i úrazů způsobených komerčními stroji, které si jejich majitelé všelijak „vylepšují“.

15. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Tejpování používají i na roky staré jizvy a zranění

Tejpování různých částí těla speciálními páskami je stále oblíbenější. Běžně se používá třeba při hojení modřin a otoků. Tímto způsobem je dokonce možné ošetřovat i několik let stará zranění.

13. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Během spánku spolkneme osm pavouků. Je to pravda?

V řadě médií se stále dokola objevují informace o tom, kolik za život sníme pavouků. Lezou nám opravdu ve spánku do úst? A pokud ano, hrozí nám něco? Odpovědi má známý český arachnolog Tomáš Jeřábek.

29. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Popálení tavnou pistolí: lepidlo ihned odstraňte

Popálení horkým lepidlem z tavné pistole není v době adventu až tak výjimečné. Ne každý hned vyhledá odbornou pomoc, což je v tomto případě většinou chyba.

8. 12. 2017 12:09
Doba čtení: 3 minuty

Po EU bez cestovního pojištění?

V evropských zemích vám musejí poskytnout zdravotní péči, jako byste byli místní, a to i v případě, že nemáte uzavřené cestovní pojištění. Co se skrývá pod pojmem „nezbytná péče poskytnutá pacientovi v zahraničí“ a jaký je vlastně postup?

Doba čtení: 3 minuty

Výživa po úrazu: co se od lékaře nedozvíte

Jedla jsem a jím rozumně. Stal se mi však úraz – mnohonásobná zlomenina kostí s nutností několika operačních výkonů – a vše bylo jinak.

Doba čtení: 6 minut

Přibývá úrazů na trampolínách, mnohdy tu zraní své dítě vlastní rodič

Klinika dětské chirurgie ošetřila o dva tisíce více ambulantních pacientů než loni. Rodiče chodí i s banalitami.

5. 9. 2017 12:56
Doba čtení: 2 minuty

Co když spolknu střep, magnet, vlas? Horší než exkrementy jsou baterie

Štětinka od zubního kartáčku, skořápka od vajíčka, nebo dokonce kousek skla či špendlík se mohou nedopatřením dostat do našich úst a co hůř, můžeme je spolknout. Znamenají pro nás nebezpečí? A co magnet nebo baterie?

18. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nejhorší věci, které můžete udělat při první pomoci

Masáž srdce, umělé dýchání, stabilizovaná poloha? Dokonalou první pomoc ovládá málokdo z laiků. Ale chyb děláme spoustu – ať už podceněním situace, nebo naopak přílišnou aktivitou.

Doba čtení: 4 minuty

Lékař o tom, jak učí děti předcházet úrazům

Preventivní program Centra dětské traumatologie oceňují pedagogové i děti. V rámci ČR je výjimečný. „Preventivní programy, které se odehrávají ve školkách či školách, kde se dětem ukážou obrázky nebo si na modelu nacvičí nějakou záchrannou činnost, nemají takový účinek, jako když jsou děti v nemocnici a vidí své vrstevníky hospitalizované,“ říká prof. Ladislav Plánka.

30. 3. 2017 13:25
Doba čtení: 3 minuty

Je zdravé dívat se do prskavky?

Počet úrazů očí u nás každým rokem mírně klesá, přesto Vánoce představují v tomto směru jisté riziko. Podle lékaře je třeba dát si pozor na prskavky, lití olova, ohňostroje, ale i při smažení kapra.

21. 12. 2016 11:49
Doba čtení: 3 minuty

Primář: Nejčastěji se zraní větší děti, prvňáci mívají psychické potíže

Primář dětské chirurgie Nemocnice Na Bulovce Karel Harvánek vyvrací některé mýty o dětských úrazech.

1. 9. 2016 13:30
Doba čtení: 3 minuty

Otřesy mozku: Nevracejte se ke sportu, dokud neodezní všechny příznaky

Otřes mozku neboli komoce není bohužel ve sportu ničím výjimečným. Týká se kontaktních sportů, fotbalu, hokeje či ragby, ale i jezdectví, kde jsou příčinou pády z koně. Extrémem je box.

9. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Fyzioterapeutka o strečinku: Některé cviky z internetu jsou vyloženě nevhodné

Mnoho lidí se zaměřuje především na samotný sportovní výkon. Uběhnu tolik, zvednu to tolikrát… a podcení při tom důležitost strečinku, tedy protažení před zátěží i po ní. „Následky špatného strečinku jsou naším denním chlebem,“ říká sportovní fyzioterapeutka Iva Hnátová.

Doba čtení: 8 minut

Nejčastější dětský úraz? Zlomenina ruky

Začala škola, a s ní i jiný režim. Více běhání po školních chodbách, více strkanic ve frontě na oběd a více úrazů. Primář dětské chirurgie na Bulovce Karel Harvánek poradí, jak se dětským úrazům vyhnout.

1. 9. 2015 12:36
Doba čtení: 3 minuty

Hemofilie a bezpečné léto

Léto nepředstavuje pro lidi s hemofilií mimořádné zatížení ani opatření, ale například před cestou do zahraničí se vyplatí důkladná příprava. Primář Jan Blatný radí, jak by měla vypadat, i jak vybrat bezpečné sporty malému hemofilikovi.

11. 8. 2015 13:50
Doba čtení: 3 minuty

Máte karmu? Vedra zvyšují riziko otrav oxidem uhelnatým

V tropickém počasí, které v Česku trvá několik posledních týdnů, výrazně roste nebezpečí otravy oxidem uhelnatým. Extrémní vedra totiž zhoršují tah komínů či například odvětrávacích šachet u plynových ohřívačů vody a zplodiny se vracejí do místnosti.

11. 8. 2015 10:33
Doba čtení: 1 minuta

Léčbu odřenin zvládnete nejlépe vlhkým hojením

„Silniční lišej“ potká v létě cyklisty, in-line bruslaře i běžce, většinu dětí nevyjímaje. Ošetření odřené kůže je zdánlivě snadné, přesto děláme spoustu chyb. Třeba zásypem nebo zbytečnými mastičkami.

Doba čtení: 3 minuty

Zatáhnout, povolit i srážka se zdí, tak probíhají testy autosedaček

Autosedačka není jen legislativní výmysl těch shora, je to velmi sofistikovaný zádržný systém, který vaše dítě ochrání před úrazy. Byli jsme se podívat v německém Ulmu, jak se autosedačky testují.

8. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ve Švédsku autosedačky nikdo moc neřeší

Dle dat Světové zdravotnické organizace umírají děti nejčastěji v důsledku automobilových nehod. Byť to zákon nakazuje, nevozíme je v autosedačkách, a když, tak ne v těch, které děti dokáží ochránit. Více ve velkém průzkumu.

Doba čtení: 4 minuty

Výstava: Sportuji s handicapem

Výstava na Malvazinkách s názvem „Sportuji s handicapem“ je spojená s osobními příběhy jednotlivých handicapovaných sportovců. Ukazuje, jak se dá aktivně žít s handicapem a jak sport handicapovaným osobám pomáhá k návratu do aktivního života.

1. 6. 2015 8:00

Proleženiny: léčba závisí na stupni dekubitu

Proleženiny, dekubity, jsou otevřené rány na kůži. Nejčastěji se objevují na bocích, zádech, kotnících a hýždích. V pokročilých stadiích nejen že způsobují pacientům utrpení, ale ohrožují i jejich život.

22. 4. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Hlídačky vydaly první pomoc dětem. Je online zdarma

Žádné dlouhé poučky, ale konkrétní návod pro šestnáct nejčastějších úrazů dětí. Hodí se nejen slečnám na hlídání.

27. 3. 2015 15:25
Doba čtení: 1 minuta

Na lyže jen s Evropským průkazem zdravotního pojištění? Radši ne…

Evropský průkaz zdravotního pojištění nám v zahraničí zajistí pouze to, že máme nárok na ošetření za stejných podmínek jako tamní pojištěnci. Co to znamená? Je stále nutné zřizovat si cestovní pojištění?

Doba čtení: 3 minuty

Týrané ženy se bojí, že jim nikdo nebude věřit, říká Iveta Wollerová

Objevuje se plíživě. Na začátku vztahu je romantika. Pak najednou manžela rozlítí, že nemá na stole teplou večeři přesně v šest. Vybouchne nad neuklizeným nádobím. Hlídá každý ženin výdaj. Po čase nejde ani pro ránu daleko. I tak může vypadat domácí násilí.

Doba čtení: 10 minut

Domácí násilí – hrůza za zavřenými dveřmi

Vztáhne na mě ruku a odcházím. To si říká většina těch, kdo nikdy nezažili domácí násilí. Bohužel, tak jednoduché to není.

Doba čtení: 2 minuty

Řidiči se špatným zrakem nevidí až čtvrtinu značek

Hrozba dopravní nehody je v zimě patnáctkrát větší. Často za to může oční vada.

7. 1. 2015 13:28
Doba čtení: 3 minuty