Hlavní navigace

SVS ČR

Průšvih s potravinami: Sapě hrozí pokuta 50 miliónů

V Sapě byly opakovaně nalezeny prošlé či smyslově změněné potraviny. Jednalo se zejména o mořské plody a vejce nebo maso telat, které zřejmě pocházelo z nelegální porážky. Jaké úlovky inspektoři našli?

18. 5. 2018 19:15
Doba čtení: 2 minuty

Masový skandál v Brazílii nemá obdoby. Zkažené maso je i u nás

Masová kauza, která nemá obdoby. Z Brazílie proudilo několik let zkažené a chemicky upravované maso do celého světa. Našlo se na Slovensku i v českém Makru.

Doba čtení: 4 minuty

Inspekce našla v SAPĚ další nelegální sklad masa

Inspekce byla letos v SAPĚ už osmkrát. Tentokrát našla nelegální sklad a v něm třicet pět tun hluboce zmrazeného drůbežího masa a produktů rybolovu. Uvádění takového masa na trh inspekce zakázala.

23. 9. 2016 17:09
Doba čtení: 2 minuty

Je kontrola zahraničních potravin na politickou objednávku?

Když budeme zahraniční potraviny více sledovat, najdeme více prohřešků a prodej tuzemských potravin se zvýší. Je tohle důvod, proč se inspekce zaměřuje zejména na kontroly zahraničních potravin?

31. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Černý pátek pro 43 000 sardinek: veterináři v nich našli kadmium

Uplynulý pátek třináctého Státní veterinární správa potvrdila v sardinkách společnosti ESSA zhruba dvojnásobné překročení maximálního limitu pro kadmium.

17. 5. 2016 19:14
Doba čtení: 1 minuta

Asijský fast food LI-WU vařil z prošlého masa

Prošlé maso v restauraci? Že to není možné? To byste se divili, co všechno veterináři našli v asijském fast foodu v Českých Budějovicích.

20. 4. 2016 15:40
Doba čtení: 2 minuty

Češi si nejvíce stěžují na maso

Veterináři řeší každý rok osm set až devět set stížností zákazníků. Jednoznačně mezi nimi vedou upozornění na problémy s výrobou a prodejem masa a masných výrobků.

7. 8. 2014 13:55
Doba čtení: 2 minuty

Volby se blíží a potravinám náhle rozumí každý

Někdejší šéf veterinární správy Josef Holejšovský o již sedmnácté novelizaci zákona o potravinách a o věčné bitvě mezi resorty. Jde přece hlavně o to, aby „oni“ nechtěli dělat to, „co už děláme my“!

14. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Uzeniny se na přímém slunci prostě prodávat nesmí

Každý stánkař, který prodává masné výrobky, musí splňovat zákonem dané požadavky na hygienu prodeje. Jenže někteří o nich nemají ani potuchy. Jak si s podobným případem poradí inspekce?

Doba čtení: 3 minuty

Značení a uchovávání vajec: Vajíčko na tvrdo vydrží až deset dní

I když třebas nedodržujeme jiné zvyky, Velikonoce bez vajec si u nás asi málokdo dovede představit. Připomínáme proto, jak mají být prodávaná vajíčka označována a také uchovávána.

Doba čtení: 2 minuty

Inspekce našla nelegální porcovnu polského masa

Veterinární správa v Praze v těchto dnech odhalila a uzavřela nelegální porcovnu polské drůbeže. Maso mířilo jak do maloobchodu, tak do stravovacích zařízení.

28. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

V Polsku krmili zvířata masokostní moučkou. Máme se bát?

Polská zvířata byla krmena zakázanou a nebezpečnou masokostní moučkou. Česká inspekce proto požádala polskou stranu o vyjádření. Prý je to jen strašení konzumentů, tvrdí Poláci.

Doba čtení: 2 minuty

Koňské maso opět v obchodech. Víme kde

Téměř 90 % koniny obsahuje „dušené hovězí“. Produkt původem z Lotyšska se podle dokladů dostal i do České republiky. Prodává se v Praze, Jablonci i Plzni.

Doba čtení: 2 minuty

Nový web veterinářů o kontrolách potravin začal debaklem

Po Potravinách na pranýři rozjela vlastní portál o kvalitě potravin i veterinární správa. Start byl nepovedený, ale technické potíže nejsou to nejpodstatnější. Tím je inflace webů.

13. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Novela zákona o potravinách: Větší pokuty a větší písmena

Vláda schválila novelu zákona o potravinách, která mimo jiné stanoví, že nápisy na potravinách mají být větší. Prodejce, který poruší zákon, může nově dostat pokutu až 10 miliónů korun.

Doba čtení: 2 minuty

V koňském mase z řeznictví byl lék pro dostihové koně

Veterináři dokončují testování odebraných vzorků koniny. Nejnovější pozitivní nález je ve výsekovém mase původem z Polska, které bylo odebráno v masně v Moravskoslezském kraji.

3. 4. 2013 10:09
Doba čtení: 1 minuta

Akce 100 vzorků na koňské maso končí, vyšetřování pokračuje

Veterináři zkontrolovali více než stovku výrobků v kauze nedeklarované koniny. Pozitivních zjištění bylo šest, prověřování bude pokračovat jak u výrobků, tak dovážených surovin.

21. 3. 2013 15:30
Doba čtení: 1 minuta

Prohřešky farmářských trhů: chybují jeden dva prodejci z trhu

I farmářské trhy spadají pod kontrolu dozorových orgánů. Veterináři tu loni rozdali pokuty za více než půl miliónu korun.

13. 3. 2013 14:29
Doba čtení: 2 minuty

Už i vejce se falšují. Koupíme je v Česku?

Aféra s koňským masem stojí na samém začátku a už máme před sebou další skandál. Tentokráte se jedná o falešné označování tzv. bio vajec. Jsou předražená vejce z Německa i v ČR?

Doba čtení: 2 minuty

Názvy potravin balamutí domácí výrobou, babičkou a tradicí

Dáte přednost babiččiným nudlím, vuřtu dle tradiční receptury a domácímu jogurtu? Výrobci nás zavádějícími názvy více či méně legálně balamutí. Co zákon připouští a co už je za hranou?

Doba čtení: 3 minuty

Ani před Vánocemi inspekce nezahálí

V předvánočním shonu se lehce stane, že obchodník uvede špatnou cenu u prodávaného zboží. Jenže někdy to může být záměr. Proto Petr Bendl vydal nařízení: zintenzivnit kontroly prodejců.

11. 12. 2012 10:52
Doba čtení: 2 minuty

Nejčastější prohřešek jsou prošlé potraviny

Desítky kilogramů masa a uzenin skončily ve stoupě. Odhalila je veterinární kontrola a nařídila prošlé zboží zlikvidovat. Šlo o salámy, špekáčky i sádlo.

26. 11. 2012 10:18
Doba čtení: 1 minuta

Inspekce našla přímo ve výrobně salmonelu

Inspektoři nelenili, do terénu vyrazili a pokutami nešetřili. Přímo ve výrobním závodě našli salmonelu, na trzích uzeniny bez původu a v ilegálních skladech přes 5000 vajec.

Doba čtení: 2 minuty

Kolik institucí u nás vlastně kontroluje potraviny?

Situace v systému kontroly potravin v ČR je dosti nepřehledná. O některé komodity je tahanice, naopak v zákulisí restaurací je ring volný. Kdo všechno hlídá kvalitu a podmínky výroby?

Doba čtení: 5 minut

Tyhle medy nebrat, jsou šizené

GALERIE – Stejně jako jiné potraviny, také med podléhá veterinárním a potravinářským kontrolám. A stejně jako v jinde, i tady se šidí. Podívejte se, na které výrobce si dát pozor.

21. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

I jako vtip je to špatné: Chodská pomazánka s lososem a olivovým olejem?

I Kozina by se… tomu smál. Tak hodnotí poněkud kuriózní nález veterinární inspekce. Chodská pomazánka s lososem a olivovým olejem? Že by další chodská specialita, kromě chodských koláčů a dudáckých slavností? Zřejmě nikoli, jde o tavený výrobek, balení typu „buřtík“ o váze 100 g, ze kterého se zmíněná dobrota vytlačuje.

10. 8. 2012 11:15
Doba čtení: 1 minuta