Hlavní navigace

srdce

Internet za anorexii nemůže, zjistili psychologové

Chorobné hubnutí, poruchy příjmu potravy a jejich souvislost s internetem. To je jedno z témat, kterým se věnují vědecké týmy. Přinášíme pravidelný přehled novinek.

15. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak si jídelníčkem a sportem snížit hladinu cholesterolu

Bezmála polovina české populace se nachází v riziku srdečně-cévních onemocnění na základě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a přes šedesát procent těchto lidí o svých zdravotních komplikacích ani neví.

4. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lékaři mají novou pomoc pro lidi s nemocným srdcem

Personalizovaná medicína umí přesněji stanovit léčbu pacientům se selhávajícím srdcem. Lidé léčení s duševní chorobou mají většinou i další poruchy. Jak lépe diagnostikovat rakovinu slinivky, která je dnes zabijákem?

13. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kdy oteklé nohy značí problém se srdcem?

Otok sám o sobě není nemoc, vždy se jedná o příznak nějakého jiného problému. Může to být reakce na horké počasí nebo dlouhou cestu, stejně jako známka chronického srdečního selhání.

29. 6. 2018 11:33
Doba čtení: 4 minuty

Transplantace ledvin? Pro zkušené lékaře otázka tří hodin

Před měsícem byl ve Fakultní nemocnici Brno uskutečněn unikátní odběr obou ledvin pacientovi, jehož srdce už nebilo. Jaké další orgány lze tímto způsobem odebrat a zachranit tak další životy?

11. 12. 2017 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Musíte se během noci posadit? Je to typický znak srdečního selhání

Srdeční selhání se projevuje řadou příznaků, které si se srdcem běžně nespojujeme. V tom je toto onemocnění zrádné. Co se stane, když srdci začnou docházet síly?

30. 8. 2017 11:29
Doba čtení: 3 minuty

Kapři se „vylepšují“ krmivem

Tak jako klasický kapr i tzv. funkční kapr mává ploutví v českých rybnících, tělo mu zdobí šupiny a útroby mnoho drobných kostí. Jak je tedy možné, že konzumace omega3 kapra dokáže zlepšit zdraví už po jednom měsíci?

Doba čtení: 3 minuty

Ani kardiaci se nemusí bát sexu

Sex je aktivita spojená se zátěží jako každá jiná. Lidé s poruchami srdce mohou být v sexuálním životě limitováni, riziko ale není vyšší než při obdobně namáhavé fyzické zátěži.

Doba čtení: 3 minuty

Cholesterol z potravin nemá na zdraví vůbec žádný vliv, říká studie

Nové poznatky bourají představy o cholesterolu. Vyšší hladina znamená delší život. Přívod prostřednictvím potravin nemá ani pozitivní, ani negativní vliv. A i „hodný“ cholesterol škodí.

Doba čtení: 6 minut

Každá potravina obsahuje něco zdraví prospěšného

Tím, jak žijeme a jak se stravujeme, se můžeme řadě nemocí vyhnout. Podle dietoložky Karolíny Hlavaté to platí zejména pro civilizační choroby, ale také zánětlivá a jiná onemocnění.

Doba čtení: 6 minut

Srdce v ohrožení: Čtveřice hříchů ohrožující naši pumpu

Ať jsme mladí nebo staří, hřešíme všichni. Někomu z toho pneumatika kolem pasu naroste, druhému ruce zežloutnou. Odhalíme nejčastější hříchy, které ohrožují naše srdce.

26. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Srdce je motor, který potřebuje údržbu

Holdujete tučným jídlům, stresujete se doma i v práci a sport zanedbáváte? Vaše srdce tiše trpí. Dopřejte mu generálku, máme pro vás šest tipů, jak ozdravit srdce.

29. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Darovaná krev nekončí jen v transfuzích

Rozhodujete se, zda darujete krev? Přečte si o výhodách, které na vás jako na dárce čekají, a kam krev z odběrního místa míří. Ne všechna se využije na operačním sále.

24. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Nečekejte, až vás klepne pepka. Braňte se

V České republice postihne mrtvice čtyřicet tisíc lidí ročně, čtvrtina z nich zemře. Jak se neúprosným statistikám postavit a vyhrát boj se zákeřným nepřítelem?

21. 6. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Pijete denně minerálku? Koledujete si o problémy

Dennodenním pitím minerálek si můžete zničit zdraví. Minerální vody jsou totiž ve své podstatě „lék“, ne něco, co je určeno k pravidelné spotřebě, a to ještě v objemu 1,5 litru denně.

Doba čtení: 4 minuty

Spočítejte si, jestli vám hrozí infarkt

Téměř tři čtvrtě milionu Češek a Čechů trpí nemocemi srdce a cév. Mnozí aniž by to věděli. A hrozba infarktu se sune do stále nižšího věku. Chcete vědět, jestli se vás taky týká?

29. 4. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Hýčkejte si své srdce, zaslouží si to

Zdravé srdce má dokonce své číslo, a to Evropské číslo zdravého srdce: 0-30-5-140-90. Číslo v sobě zahrnuje: 0 vykouřených cigaret denně, minimálně 30 minut fyzické aktivity každý den, cholesterol v krvi pod 5 mmol/l a krevní tlak pod 140/90 mmHg.

25. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Podcenění prohlídky u sportovního lékaře může vést až k úmrtí

Statistiky o počtech úmrtí při sportu se nevedou, ale moc dobře víme, že se to děje a nejde pouze o medializované případy fotbalistů, kteří umírají přímo na trávníku před zraky diváků na přeplněných tribunách. Stává se to i dětem, které teprve sní o sportovní kariéře.

Doba čtení: 5 minut