Hlavní navigace

Pomoc! Tvoje děti a moje děti bijí naše děti

Říká se jim sešívané rodiny. Z anglického „patchwork“, což je něco jako záplata. Rodiny, kam si každý z partnerů přivede své dítě, a spolu si pak třeba pořídí další miminko.

24. 2. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jsme neplodní, nekomentujte to

Neplodnost ničí každý sedmý partnerský vztah. Tak moc se snažíte a chcete, až z toho začnete „blbnout“. A okolí se na vás dívá skrz prsty, jste divní, když pořád nemáte dítě.

Doba čtení: 5 minut

Incest: Má být sex s příbuzným zločin?

Členové švýcarské vlády se domnívají, že pokud jej dobrovolně provozují dospělí lidé, tak nikoli. Kontroverzní novela vyvolala debatu o vhodnosti kriminalizace incestu.

Doba čtení: 4 minuty

Myslím to s vámi dobře

„Podívej, kam ses pod mým vedením dostala,“ užívá si roli spasitele. Rodině připadá spíš jako diktátor. Každoročně ji nutí přijímat předsevzetí, jejichž plnění důsledně vyžaduje.

4. 1. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

Manželova rodina mi zprotivila Vánoce

Patnáct let jsou spolu a přesně tak dlouho tráví Štědrý den s jeho matkou a sestrami. Což jí vadí. Letos se rozhodne situaci radikálně vyřešit.

Doba čtení: 6 minut

Zabíjeli byste "ošklivé blbečky"?

Většina dětí je po narození tak šeredná, že krásné nepřipadají ani svým matkám. Něco o tom vím – má dcera vypadala jako šimpanz. Neměla by se společnost zbavovat nepovedených mláďat?

Doba čtení: 6 minut

Svátky, které postrádáme

Jsou svátky, které slavíme, a dobře víme proč; pak svátky, o nichž nevíme, zda je vůbec máme zachovávat; a nakonec ty, které se slavily kdysi a jež nám dnes chybí.

2. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 6 minut

Zvoní u vašich rodičů podvodník?

Falešní opraváři či úředníci používají 25 nejčastějších legend, které otvírají dveře a peněženky seniorů. Existuje pár jednoduchých pravidel, jejichž dodržování může pomoci.

Doba čtení: 5 minut

Domácí násilí zažilo 38 % českých žen

Domácí násilí v České republice mnoho let považováno za okrajový jev a často bagatelizováno názorem, že jde o soukromou záležitost, kterou si musí partneři vyřešit sami mezi sebou.  „Domácí násilí je i v České republice vážný problém. Statistiky a výzkumy uvádějí, že nějakou zkušenost s násilím má každý druhý člověk u nás, čtvrtina populace nad 15 let má dokonce osobní zkušenost s domácím násilím v roli svědka, oběti, či násilníka, O to naléhavější je potřeba vytvoření systému důsledné ochrany,…

13. 10. 2010 15:14
Doba čtení: 1 minuta

Nemáš ji ráda, protože nejsi její máma!

Co vlastně víme o dětech, které přišly na svět díky asistované reprodukci? Potomek nesoucí geny jen jednoho z rodičů může mezi partnery vyvolat žárlivost. Ty máš své dítě a já ne.

Doba čtení: 5 minut

Pražáci bydlí sami

Český statistický úřad zveřejnil výsledky studie, podle níž se česká společnost atomizuje, ale neopouští tradiční model rodiny. Stále více lidí hospodaří v jednočetné domácnosti, zjistil ČSÚ ve své poslední studii z dat výběrového šetření pracovních sil. Nejvíce se tento trend projevuje v Praze – každý pátý Pražan starší 15 let bydlí sám.

26. 8. 2010 12:00
Doba čtení: 1 minuta

Nemám televizi. Seberou mi dítě?

GLOSA – Otázka to není ani absurdní ani k smíchu. Veronice Kočové sebraly sociální pracovnice dceru tři dny po porodu, protože je „příliš alternativní“. Například nemá mobilní telefon.

Doba čtení: 7 minut

Otec u porodu? Riziko pro vztah!

Porod byl tisíce let intimní záležitostí žen. Je to teprve dvacet let, co se stalo pomalu normou, že muži chodí k porodu. Je to ale dobře a co to udělá se vztahem?

Doba čtení: 7 minut

Otázky, které kladou děti

FEJETON – Jsou otázky zásadní, které nám klade sám život, pak méně důležité a nakonec ty úplně triviální. Naprosto specifickou kategorii tvoří dětské dotazy. A proč? A proč? A próóóč?

24. 6. 2010 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mládě jako zbraň. I taková je otcovská láska zvířat

Já mám tři děti. A já mám čtyři děti, vzpomíná na „soupeření“ svých mužských kolegů Julia Fischerová z Německého centra primátů v Göttingenu.  Fischerová je podle listu The New York Times daleka toho, aby hledala příliš těsné paralely mezi chováním svých kolegů a primátů. Přesto ji tento „souboj“ přivedl na myšlenky o chování „jejích“ makaků berberských. Žádný ze samců neměl totiž tolik respektu a vyšší status než ten, který v kožichu s sebou vláčí mládě.

16. 6. 2010 6:38
Doba čtení: 1 minuta

Alimenty na studenta vezmou čtvrtinu platu, více dětí se „prodraží“

Dnešní forma výživného je jen na individuálním posouzení soudce a může být nespravedlivá. To se mění, soudy dostaly tabulku, jak postupovat. Fórum: Sjednocení výše výživného – krok špatným směrem? Ministerstvo spravedlnosti připravilo návrh na sjednocení výše výživného (http://www.vitalia.cz/tiskove-zpravy/navrh-sjednoceni-vyse-vyzivneho/). Proti návrhu vystoupil Český svaz mužů, který jej považuje za cestu špatným směrem (http://www.vitalia.cz/tiskove-zpravy/cesky-svaz-muzu-k-vyzivnemu/). Co…

19. 5. 2010 9:52
Doba čtení: 1 minuta

„Kakali? Blinkali? Prděli?“

FEJETON – Pískový výbor zasedá den co den, týden co týden, rok co rok. Děti to venku baví téměř za každého počasí. Ale co matky? Je možné přežít konverzaci na pískovišti a nezbláznit se z toho?

Doba čtení: 2 minuty

Šla jsem na potrat – a má duše pláče ...

Být matkou znamená poctu a přirozenou životní náplň většiny žen. A přece je spousta žen, které při pohledu na maminky s dětmi trpí. Podstoupily totiž interrupci.

Doba čtení: 8 minut

Chcete být s dítětem v nemocnici? Narazíte na džungli

Jen máloco tak dokonale ilustruje, jaký chaos panuje v českých nemocnicích. Pravidla neexistují nebo se nedodržují a řada rodičů neví, na co má nárok, a často platí zbytečně.

12. 5. 2010 0:00
Doba čtení: 7 minut

Tatínkem na malý úvazek

FEJETON – Už je to tak. O malé děti se většinou starají maminky a tátové chodí do práce. Fungovalo by to i obráceně? Vydělaly by maminky dost peněz a zvládli by tátové doma to, co ony?

Doba čtení: 3 minuty

Tip na víkend: „Lodě na vodě“

Češi se zajímají o pobyty a sportovní vyžití na vodních hladinách, ať už domácích či na moři. Tento zájem podporuje Asociace prodejců a výrobců lodí a lodního příslušenství a pořádá druhý ročník přehlídky lodí „Lodě na vodě“. Čtěte téma: Jak vypadá dovolená, která vede ke skutečnému odpočinku? Relaxujte dostatečně dlouho…

16. 4. 2010 10:15
Doba čtení: 1 minuta

Proč jsou soukromé školky tak hrozně drahé?

Zatímco ve státem zřízených ústavech vás školné vyjde v řádech stokorun, soukromá školka stojí tisíce. Je příčina ukryta v nedostatečné kapacitě státních školek?  Malé dítě sebou kromě radosti přináší výraznou finanční zátěž pro rodinu. Nejprve přichází o část příjmu, když jeden z rodičů nastupuje na rodičovskou dovolenou. Po jejím konci zase nastává problém s umístěním dítěte do mateřské školy či do jeslí. Jak je tato péče nákladná, a je vůbec dostupná?

16. 4. 2010 9:06
Doba čtení: 2 minuty

Alice Nellis: Nemám čas vysedávat po doktorech

Jít si jen tak sednout do čekárny k lékaři je ztracený čas, říká režisérka Alice Nellis v dalším z naší série rozhovorů „Dietní policie“. Co na to MUDr. Hnízdil?

15. 4. 2010 0:00
Doba čtení: 7 minut

„Létání miminek“ hraničí s týráním dětí

Sporná pohybová aktivita vyvolala před časem bouřlivou debatu. Po odmítavém stanovisku pediatrů přichází se svým vyjádřením i ministerstvo zdravotnictví. A je to zlé…

Doba čtení: 6 minut

Vydědím tě, protože…

Důvodem může být zklamání rodičů, snaha o ochranu majetku, msta, ale i forma vydírání. „Postižení“ o vydědění ani nemusejí vědět. A stále jich přibývá…

Doba čtení: 4 minuty

Praní kdysi: nejděsivější noční můra

O historii se prý dá mluvit, až když se vracíme časem zpět o padesát let. V našem novém retro seriálu „Bejvávalo“ tedy většinou ani o „pořádnou“ historii nepůjde.

Doba čtení: 3 minuty

Jsem rodič. Mám permanentní strach.

Opravdu žijeme v tak nebezpečné době? Nebo jsme bezpečností svých dětí jen víc posedlí než dřív? Milujeme děti tím víc, čím víc je hlídáme a čím víc se staráme?

Doba čtení: 4 minuty

Jsem rodič, a kdo je víc?

Kauza „létajících miminek“ bezděky vyvolala řadu otázek. Kam až může otec a matka zajít při péči o potomka, pokud jde o jeho zdraví? Kde končí práva rodičů a kde začíná ochrana dětí před nezodpovědnou mámou či tátou? Mohu s dítětem dělat cokoliv, pokud je to v dobré víře, že mu poskytuji jen to nejlepší? Zdá se, že v Česku ano.

Doba čtení: 4 minuty

V šedesáti příliš stará na dítě?

Susan Tollefsen (59) čeká na výsledek umělého oplodnění. Chce se podruhé stát matkou. První dcerku porodila ve svých 57 letech. Její příběh vyvolává řadu emocí. Má vůbec „právo“ rodit děti, když je ve věku babičky?

Doba čtení: 5 minut

Pozor na „báječné“ létání miminek

Představte si, že novorozeně chytnete za končetiny a budete s ním máchat ve vzduchu. Absurdní? Právě tak vypadá tzv. létání miminek, jehož popularita mezi rodiči roste. Nadšené maminky si ho pochvalují, odborníci před ním ale varují. Podle jeho propagátorky je bez rizika, lékaři zásadně nesouhlasí.

Doba čtení: 9 minut