Hlavní navigace

Rakovina tlustého střeva

Nejčastější mýty o rakovině. Kterým věříte?

V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.

Redakce

2. 5. 2018 11:06
Doba čtení: 5 minut

Co nevíte o WC: Zdravé vyprazdňování probíhá ve dřepu

První záchod byl důlek v zemi. Pokrok nezastavíš ani na WC, dnešní záchody jsou komfortní, ale v něčem nezdravé. Přirozené a zdravé vylučování totiž probíhá ve dřepu, tvrdí autoři Štokrle, první české záchodové stoličky.

Lenka Krbcová

15. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Jak poznat rakovinu tlustého střeva

Na kolorektální karcinom neboli rakovinu tlustého střeva a konečníku každoročně umírá asi půl milionu lidí. Po karcinomu plic jde o světově druhé nejčastější nádorové onemocnění, které způsobuje úmrtí. Pokud se ale nemoc podaří odhalit včas, je léčba velmi úspěšná.

Redakce

11. 9. 2017 15:19
Doba čtení: 2 minuty

Co (ne)znamená krvácení ve stolici

Skryté krvácení ve stolici nemusí nutně znamenat onemocnění rakovinou tlustého střeva nebo konečníku, může signalizovat také problém s hemoroidy, prasklinou sliznice konečníku nebo souviset se zánětlivým onemocněním střev.

Redakce

10. 2. 2015 8:30
Doba čtení: 3 minuty

Roadshow proti rakovině vyráží do dalších měst

Začátkem letošního roku ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami zahájilo projekt na podporu prevence vybraných nádorových onemocnění. Přijďte na show, dejte šanci prevenci a svému zdraví.

Redakce

5. 9. 2014 9:20
Doba čtení: 1 minuta

Rakovina prsu: Včasná diagnóza znamená 90% šanci

Pojišťovny minulý týden zahájily zvaní svých klientů na preventivní screeningová vyšetření. Jedním z nich je mamografie, která včas odhalí rakovinu prsu.

Alena Bílková

21. 1. 2014 9:30
Doba čtení: 2 minuty

Hemoroidy mají všichni

Kvůli hemoroidům měli egyptští faraoni svého „strážce konečníku“. Přispěly prý k Napoleonově porážce u Waterloo. Hemoroidy mají všichni, ale ne všichni trpí na jejich onemocnění.

Lenka Krbcová

17. 10. 2013 14:25
Doba čtení: 6 minut

Lynchův syndrom – voucher na chemoterapii už do kolébky

Pro lékaře je smrtelný Lynchův syndrom jedna z nejzáhadnějších nemocí dneška. Zemřel kvůli němu populární moderátor Vladimír Čech. Genetická vada předurčuje k rakovině již od narození.

Kateřina Kolářová

11. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Každá potravina obsahuje něco zdraví prospěšného

Tím, jak žijeme a jak se stravujeme, se můžeme řadě nemocí vyhnout. Podle dietoložky Karolíny Hlavaté to platí zejména pro civilizační choroby, ale také zánětlivá a jiná onemocnění.

Karolína Hlavatá

7. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut

Preventivní prohlídky: Nerachtá vám v motoru?

Něco se klepe, něco vrže, nějak to nešlape, v kopci chrchlá, nefunguje, jak by mělo? Spěcháme za odborníkem. Ne, nemluvím o zdravotních problémech, ale o našich autech. Nedivte se.

Lenka Krbcová

6. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Muže trápí „rýmička“, ale rakovinu podceňují

To není výmysl feministek, muži „umírají“ na rýmu a skáče kolem nich celá rodina. Jenže vážné problémy bagatelizují, ze studu, ze strachu či z neznalosti. Pak ale umírají doopravdy.

Redakce

9. 10. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Basák „klepe na palice“: Nebuď střevo, nech se vyšetřit!

Kampaň proti rakovině tlustého střeva volí poněkud netradiční způsob, jak přilákat pozornost k nebezpečné chorobě. Baskytarista skupiny Wohnout Jirka Zemánek podpořil prevenci rakoviny střeva a podstoupil kolonoskopické vyšetření za přítomnosti kamery. „Karcinomy střev a konečníku jsou nadějně léčitelné při včasné prevenci. Touto kampaní chceme zaklepat na české palice a ukázat, jak je to jednoduché,“ říká Jiří Zemánek.

Redakce

28. 8. 2012 10:12
Doba čtení: 1 minuta

Jak správně doplnit vlákninu

Kolik vlákniny skutečně potřebujeme? Najdeme ji v řadě potravin, v obchodech dokonce narazíme na sáčky s podivným obsahem – rozpustnou vlákninou. Z čeho ji ideálně doplnit a nepřebrat?

Jana Poncarová

14. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Gastroskopie a kolonoskopie - obávaná vyšetření. Jsou opravdu tak hrozná?

Máte delší dobu žaludeční potíže? Pálí vás žáha nebo trpíte zácpou? Pak vás pravděpodobně čeká vyšetření u gastroenterologa. Nejde o nic příjemného, ale přežít se to dá. Co to obnáší?

Edita Krchová

20. 7. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Taky jíte zeleninu jen přepasírovanou přes čuníka?

V každém supermarketu je ovoce a zeleniny, až oči přecházejí. Zdálo by se, že konečně můžeme vybírat – i v zimě máme borůvky či maliny. Jenže Češi dají často přednost párkům.

Redakce

20. 1. 2012 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Je tu nová naděje na léčbu rakoviny tlustého střeva

Američtí lékaři jsou o krok dál ve snaze bojovat proti nádorům. Ohlásili, že už umí „pěstovat“ ve zkumavce nádorové buňky, což je významný pokrok v dalším boji proti rakovině.

Redakce

22. 12. 2011 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Koukáte se do záchodu před spláchnutím?

Měli byste. Takový pohled vám může zachránit život. Krev ve stolici je prvním příznakem nádoru. Nebo se vám snad chce žít s pytlíčkem na břiše, tedy vývodem střev po rakovině?

Redakce

18. 11. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty