Hlavní navigace

Psychologie

Erotomanie se projevuje i jinak než sexuální posedlostí

Označení erotoman, erotomanka, vyvolává představu: Myslí jen na to jedno. Dokonce i moderní vševěd Wikipedie (slovenská) tvrdí: „Erotomanie je chorobná pohlavní dráždivost, touha po nadměrném sexuálním ukojení. Může se jednat o primárně nesexuálně motivované substituční chování, ale i o symptom manie.“ Je tomu jinak.

Tomáš Novák

21. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Rady od ježibaby: Jak zkazit život sobě, dětem i vnoučatům

Slovníkem transakční analýzy se takto jmenují postupy a situace, na které lze těžce doplatit. Jejich vinou si můžeme zkomplikovat svoji situaci, pustit se do marných a trapných bojů. Žel nelze říci, že nic nepřinesou. Přinesou.

Tomáš Novák

11. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Únava, vyčerpání, vyhoření. Velké změny dosáhneme, když začneme dělat malé

Známý syndrom vyhoření (burn out syndrom) není jediným popsaným stavem, kdy už jsme tak vyčerpaní, že nevíme, jak dál. Manažer středního věku ve vyšší funkci je kandidátem na tzv. manažerskou nemoc, neuróza z vyčerpání hrozí zase ženám-matkám.

Tomáš Novák

4. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Zmoudříme ve stáří? Můžeme, ale automatické to není

Moudrost nepřijde sama s věkem, ale můžeme jí jít naproti. Dobrou zprávou je, že nikdy není pozdě začít na sobě pracovat. Osobnost se totiž vyvíjí i ve stáří. Nového psa novým kouskům naučíš, pokud se nechá.

Helena Singerová

1. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Traumata z dob „naprosto šťastného dětství“

Bývaly časy, kdy dětství bylo obecně považováno za stav plný štěstí, pohody a bezstarostnosti. Přitom trápení nejmladších „veteránů stresu“ mají vliv na chování dítěte a poznamenají ho – mnohdy na celý život.

Tomáš Novák

28. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nechali ji umřít. Kde se bere neochota pomoci druhému

Altruismus a pomoc jiným nejsou samozřejmostí. Příběh, o němž bude řeč, se odehrál před půlstoletím v New Yorku. Mohl se ovšem stát právě teď – třeba v kterémkoliv českém městě.

Tomáš Novák

16. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nemocným nepomohou věty typu: Na to nemysli, budeš zase zdráv

„Lékař by měl vědět, že pacienta v posledních fázích žití většinou zajímá duchovno více než medicínské informace. Má potřebu se pídit po smyslu života, zabývá se spirituálními otázkami. Je důležité, aby lékař takovému pacientu naslouchal, neshazoval jeho otázky ze stolu, neutíkal od nich a nezlehčoval je,“ říká teolog Aleš Opatrný.

Lenka Krbcová

9. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Pozor na infarkt duše

Lidská psychika nedokáže být „mnohoobročníkem“. Jenže co omezit? Chceme být dobrým partnerem a rodičem, úspěšným v práci i v hektické zábavě. Vydělávat a žít naplno. Mít vše hned a platit potom.

Tomáš Novák

4. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Přehnané nároky, které na sebe kladou maminky, jsou cesta do pekel

„Nedávno jsem si koupil jeden ženský časopis a zhrozil jsem se. Co stránka, to nějaký tip nebo požadavek,“ říká vysokoškolský pedagog Marek Herman. Maminky podle něj často zaměňují mateřství za „uvařeno – uklizeno – zařízeno“.

Redakce

27. 4. 2018 10:53
Doba čtení: 4 minuty

Test ukáže, komu hrozí psychosomatické či duševní onemocnění

Pokus o určení míry pravděpodobnosti rizikového chování, pravděpodobnosti zhoršení psychického i fyzického zdraví nabízí dotazník existující v několika variantách zvaný Bortnerova škála.

Tomáš Novák

9. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Co pomůže proti stresu? Dělat jen jednu věc, a to pořádně

Psycholožka Alžběta Protivanská radí, jak se zbavit stresu, nepodlehnout nejistotě a jak se začít soustředit.

Alžběta Protivanská

8. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Podceňované souvislosti: Nezdravé potraviny a rozvoj deprese

Může dieta založená na nezdravých potravinách zvýšit riziko deprese? Prof. Ruprich upozorňuje na možné souvislosti.

Jiří Ruprich

7. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady. Píseň pro autistickou sestru je silná

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O životě s těžkým autistou napsala a nazpívala písničku: „Nemůžeme ti pomoci, nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady,“ zpívá sestře.

Redakce

3. 4. 2018 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Dějiny šílenství: hysterie se léčila vibrátorem

Blázni to ve středověku neměli jednoduché. Buď je vyobcovali z města, nebo někam zavřeli. Nezřídka bylo jejich počínání označeno za dílo ďábla a likvidace ohněm byla jasná. Duševní poruchy tehdy nikdo moc neanalyzoval.

Taťána Kročková

27. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Přesvědčil mě, že jsem hadr na podlahu

„Jsi to nejlepší, co mě v životě potkalo,“ slýchala zpočátku. „Tvoji přátelé jsou svině, blbci a dávají ti špatný příklad. Nevím, proč se zahazuji s tebou, když bych mohl mít lepší…“ přišlo později. A nakonec: „Došla mi s tebou trpělivost. Celou dobu jsem s tebou spal jen z lítosti.“

Tomáš Novák

26. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Proč se nám pořád děje to samé? Aneb jak přepsat životní scénář

Anekdota popisuje neštěstí zbožného sedláka. Žena mu utekla, stodola vyhořela, kroupy zničily úrodu, kráva uhynula. Muž takto trápený osudem poklekl, otočil oči k nebi a zvolal: „Bože, zač mě trestáš?“ I otevřela se nebesa a mocný hlas pravil: „Ani nevím, nějak mě štveš!“

Tomáš Novák

12. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Máte doma geeka?

Pokud snad ano, žijete moderně, čelíte novým výzvám. Jak říkáváme my mladí, jste ready… Starší mohou dodat „chic“.

Tomáš Novák

27. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Kořeny nízkého i přehnaného sebevědomí: Rodíme se s pocitem méněcennosti

Podle Alfreda Adlera, žáka slavného Freuda, je základním motivem lidského jednání snaha o překonání pocitů méněcennosti a o dosažení nadřazenosti. Jenže nic se nemá přehánět.

Tomáš Novák

12. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Hraniční porucha osobnosti nezvládá vztahy a emoce

„Hraničář“ je slangové označení osob trpících hraničním typem emočně nestabilní osobnosti. Ještě v polovině minulého století šlo o tzv. „sběrný koš“.

Tomáš Novák

7. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Mít odklad školní docházky bývala ostuda

Doba se mění a počet odkladů nástupu do první třídy roste. Podmínky pro takové rozhodnutí vymezuje školský zákon. Kdy je odklad skutečně na místě? „Nepodceňujte ani Filipínskou míru,“ radil náš slavný dětský psycholog.

Tomáš Novák

30. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Žena muže bít nemůže? Ale týrat ano

„Žena muže bít nemůže, protože ho nepřemůže,“ optimisticky tvrdí lidová píseň. Není to tak docela pravda. Navíc týrání může být pouze psychické. Stačí svého partnera vnímat jako svůj majetek a pečovat o něj hodně podle svého.

Tomáš Novák

22. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Co sdělíte, když se ve třech letech počůráte?

Diagnostika duševních chorob je parketa psychiatra. Pozor na tzv. škatulkování více či méně vzdělanými laiky. I pomočování může mít mnoho příčin rozdílné závažnosti.

Tomáš Novák

11. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nechtěné těhotenství, nechtěné dítě, deprivovaný dospělý

Pokud matka dceru nechce, lze předpokládat, že dcera bude mít jednou komplikace v partnerských vztazích. Původně „nechtěné“ muže provází životem zvýšená kriminalita i vyšší psychiatrická nemocnost.

Tomáš Novák

8. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jaký je váš index únavy?

Z únavy mizí půvaby (života). Známe ji všichni, ale jen u někoho již bliká červená kontrolka. Jak jste na tom vy? Přiměřený odpočinek je nutnost, ne lelkování.

Tomáš Novák

14. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pocit viny je sebedestruktivní

Znám desítky, možná stovky lidí, kteří se pocitem viny doslova utrápili. Nedokázali se smířit s něčím, co snad nebylo správné, leč v dané situaci nedokázali jednat lépe.

Tomáš Novák

1. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Ďábelský koktejl: strach a úzkosti

K titulku mne inspiroval muž, jemuž bylo po čertech úzko. Navíc měl strach z velmi konkrétních a častých problémů.

Tomáš Novák

21. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Psychická porucha ovlivní i výchovu dítěte

Nevhodné chování rodičů má vliv, nebo dokonce vyvolává neurózu u jejich dětí. Závislá porucha osobnosti sice není duševní poruchou chorobného charakteru, výchovu dítěte však může poznamenat zásadně.

Tomáš Novák

10. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Psycholog: Prokrastinace je otázka sebevědomí a mentálních bloků

Prokrastinace, tedy odkládání povinností na později, člověka většinou trápí. Zato když lenošíme, měli bychom si to pořádně užít. „Je vhodné rozlišit podstatné úkoly od nepodstatných a představit si, že uspěji,“ doporučuje Otakar Fleischmann.

Daniel Mareš

8. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Potíže s diagnózou Aspergerův syndrom

Počet dětí patřících do sféry poruch autistického spektra stále roste. Jeden zdánlivě typický příznak může být u dítěte důsledkem mnoha příčin. To, co mylně považujeme za poruchu autistického spektra, může být ledacos.

Tomáš Novák

1. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Tik můžete potlačit vůlí, ale jen přechodně

Poměrně nápadné, časté potíže nedokáže dotyčný dlouhodobě potlačovat. Nemůže si pomoci. Z čeho všeho můžeme mít tik, jaké jsou druhy a kdo jimi trpí jednoznačně nejčastěji?

Tomáš Novák

26. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty