Hlavní navigace

psychické poruchy

Senior v domě? Co je ještě v normě

Mladým je horko, starším zima, mladí jsou hluční, staří chtějí svůj klid. Pohled sice zjednodušený, leč v mnohém pravdivý. Soužití se ještě komplikuje s chorobami včetně psychických.

Doba čtení: 4 minuty

Bigorexie: Když vám svaly lezou na mozek

„Vypadá váš muž jako já?“ Srovnání se svalovci z reklamy a nespokojenost s vlastním vzhledem vedou až k psychické poruše. Bigorexie je chorobná, ale ne každý svalovec je pako.

Doba čtení: 3 minuty

Šikana i mobbing mají důsledky jako fyzické násilí

Šikana, mobbing či bossing… Psychické důsledky fyzického mučení a slovního týrání jsou dosti podobné. V obou případech je navíc riziko posttraumatického stresového syndromu.

Doba čtení: 5 minut

Jsem řádný člověk, leč schizoid

Schizoid je termín přeložitelný jako „naznačující schizofrenii“. To je tvrdé a poněkud nadsazené tvrzení. U schizoida lze spíše očekávat jistý svéráz.

Doba čtení: 5 minut

Naučená bezmocnost ví předem: nemá to cenu

Pes jen odevzdaně čeká další ránu. Žena rezignuje na manželovo bití. Nezaměstnaný přestává hledat práci. Obviněná vzdá obhajobu. Naučí se bezmoci. Už neplatí: když se chce, všechno jde.

Doba čtení: 8 minut

Workoholik není člověk, kterého práce baví

Pracovat prostě musí. Workholik své práci zcela propadl, nezná odpočinku, byť by si odpočinout mohl. V neděli má regulérní absťák. Jde o nejsympatičtější drogovou závislost.

18. 1. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Syndrom vyhoření je nemoc seriózních pracovníků

Vy nemáte spasit svět. Ani podnik. Podhoubím burn out syndromu je velká zodpovědnost a malá pravomoc. Mnohdy se v souvislosti se syndromem vyhoření zhoršuje i zdravotní stav.

12. 12. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Sebepoškozování: Jen se tak trochu říznout… a hned bude líp?

Tělesná bolest odvádí pozornost od psychických trápení, poranění „zabaví“. Příčiny jsou rozličné, k sebepoškozování může vést i nuda. I formy jsou různé, typické je řezání na rukou.

Doba čtení: 4 minuty

Pacient, nebo vězeň? „Hlídací“ náramky mají nosit schizofrenici i senioři

Ministerstvo zdravotnictví plánuje obří reformu psychiatrie. Pacienti by mimo jiné nemuseli být zavření v léčebnách, ale doma, a hlídaly by je jen elektronické náramky.

Doba čtení: 5 minut

Agorafobie je nemoc, nepopsatelný strach, který vás drží doma

Strach je normální a prospěšný. Pokud vám ale přeroste přes hlavu, udělá ze života peklo. Panická porucha a agorafobie brání vyjít na ulici, opustit vězení vlastního bytu a duše.

Doba čtení: 5 minut

Obsedantně-kompulzivní porucha se léčí antidepresivy nebo zákazem mytí rukou

Nadměrný strach ze špíny a infekce a pak urputné mytí nebo uklízení. To jsou nejčastější projevy úzkostné poruchy, která trápí miliony lidí. Co by měl vědět nemocný a jeho příbuzní?

28. 11. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut