Hlavní navigace

Psychiatrie

Psychiatrie je lékařský obor, který se zabývá studiem, diagnózou, prevencí a léčbou duševních poruch jako jsou neurózy, psychózy, psychopatie aj.

Léčí nemoci mozku, které se projevují v myšlení, emocích, vnímání a také chování nemocných.

Šílený tanec svatého Víta

Označení tanec sv. Víta se používá pro různé potíže, mnohdy mylně. Popsán byl coby epidemie na počátku 15. století. Postižení se někdy utancovali k smrti. Tanec sv. Víta bývá zaměňován se závažnější neurologickou chorobou, která se rovněž projevuje neovladatelnými trhavými pohyby. Ovšem ještě dříve tu byl tarantismus, údajně nakažlivá choroba způsobená kousnutím tarantulí. Nemocní pak křepčili – jak šílení.

Tomáš Novák

12. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

3 syndromy moderního turisty

Nevídané zážitky a nezvyklé situace povzbuzují emoce. Na dovolené nás čekávají mnohá překvapení. A my na ně můžeme překvapivě zareagovat. Pojmenováno je již několik „zážitkových“ syndromů.

Tomáš Novák

2. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Erotomanie se projevuje i jinak než sexuální posedlostí

Označení erotoman, erotomanka, vyvolává představu: Myslí jen na to jedno. Dokonce i moderní vševěd Wikipedie (slovenská) tvrdí: „Erotomanie je chorobná pohlavní dráždivost, touha po nadměrném sexuálním ukojení. Může se jednat o primárně nesexuálně motivované substituční chování, ale i o symptom manie.“ Je tomu jinak.

Tomáš Novák

21. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Rady od ježibaby: Jak zkazit život sobě, dětem i vnoučatům

Slovníkem transakční analýzy se takto jmenují postupy a situace, na které lze těžce doplatit. Jejich vinou si můžeme zkomplikovat svoji situaci, pustit se do marných a trapných bojů. Žel nelze říci, že nic nepřinesou. Přinesou.

Tomáš Novák

11. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Ketamin rychle zbavuje deprese. Bude na předpis?

Ketamin je známý jako party droga, proto je spojován s termíny jako „nelegální“, „zakázaný“ a „drogová závislost“. Nová americká studie ale potvrdila dlouholeté výzkumy britských vědců o tom, že ketamin, navíc podávaný ve formě nosního spreje, má skvělé výsledky při léčbě těžké deprese, a dokonce sebevražedných sklonů.

Kristina Vacková

8. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Traumata z dob „naprosto šťastného dětství“

Bývaly časy, kdy dětství bylo obecně považováno za stav plný štěstí, pohody a bezstarostnosti. Přitom trápení nejmladších „veteránů stresu“ mají vliv na chování dítěte a poznamenají ho – mnohdy na celý život.

Tomáš Novák

28. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pozor na infarkt duše

Lidská psychika nedokáže být „mnohoobročníkem“. Jenže co omezit? Chceme být dobrým partnerem a rodičem, úspěšným v práci i v hektické zábavě. Vydělávat a žít naplno. Mít vše hned a platit potom.

Tomáš Novák

4. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Test ukáže, komu hrozí psychosomatické či duševní onemocnění

Pokus o určení míry pravděpodobnosti rizikového chování, pravděpodobnosti zhoršení psychického i fyzického zdraví nabízí dotazník existující v několika variantách zvaný Bortnerova škála.

Tomáš Novák

9. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Podceňované souvislosti: Nezdravé potraviny a rozvoj deprese

Může dieta založená na nezdravých potravinách zvýšit riziko deprese? Prof. Ruprich upozorňuje na možné souvislosti.

Jiří Ruprich

7. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady. Píseň pro autistickou sestru je silná

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O životě s těžkým autistou napsala a nazpívala písničku: „Nemůžeme ti pomoci, nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady,“ zpívá sestře.

Redakce

3. 4. 2018 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Dějiny šílenství: hysterie se léčila vibrátorem

Blázni to ve středověku neměli jednoduché. Buď je vyobcovali z města, nebo někam zavřeli. Nezřídka bylo jejich počínání označeno za dílo ďábla a likvidace ohněm byla jasná. Duševní poruchy tehdy nikdo moc neanalyzoval.

Taťána Kročková

27. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Přesvědčil mě, že jsem hadr na podlahu

„Jsi to nejlepší, co mě v životě potkalo,“ slýchala zpočátku. „Tvoji přátelé jsou svině, blbci a dávají ti špatný příklad. Nevím, proč se zahazuji s tebou, když bych mohl mít lepší…“ přišlo později. A nakonec: „Došla mi s tebou trpělivost. Celou dobu jsem s tebou spal jen z lítosti.“

Tomáš Novák

26. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Proč se nám pořád děje to samé? Aneb jak přepsat životní scénář

Anekdota popisuje neštěstí zbožného sedláka. Žena mu utekla, stodola vyhořela, kroupy zničily úrodu, kráva uhynula. Muž takto trápený osudem poklekl, otočil oči k nebi a zvolal: „Bože, zač mě trestáš?“ I otevřela se nebesa a mocný hlas pravil: „Ani nevím, nějak mě štveš!“

Tomáš Novák

12. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Radkin Honzák: Lékaři, smějte se na pacienty

„Lékař je lékem sám o sobě – musí se umět dávkovat a znát i svoje nežádoucí účinky,“ říká známý český psychiatr Radkin Honzák. Lékaře učí zasmát se v ordinaci.

Lenka Krbcová

6. 3. 2018 16:08
Doba čtení: 3 minuty

Kořeny nízkého i přehnaného sebevědomí: Rodíme se s pocitem méněcennosti

Podle Alfreda Adlera, žáka slavného Freuda, je základním motivem lidského jednání snaha o překonání pocitů méněcennosti a o dosažení nadřazenosti. Jenže nic se nemá přehánět.

Tomáš Novák

12. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Hraniční porucha osobnosti nezvládá vztahy a emoce

„Hraničář“ je slangové označení osob trpících hraničním typem emočně nestabilní osobnosti. Ještě v polovině minulého století šlo o tzv. „sběrný koš“.

Tomáš Novák

7. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Žena muže bít nemůže? Ale týrat ano

„Žena muže bít nemůže, protože ho nepřemůže,“ optimisticky tvrdí lidová píseň. Není to tak docela pravda. Navíc týrání může být pouze psychické. Stačí svého partnera vnímat jako svůj majetek a pečovat o něj hodně podle svého.

Tomáš Novák

22. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Co sdělíte, když se ve třech letech počůráte?

Diagnostika duševních chorob je parketa psychiatra. Pozor na tzv. škatulkování více či méně vzdělanými laiky. I pomočování může mít mnoho příčin rozdílné závažnosti.

Tomáš Novák

11. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Psychická porucha ovlivní i výchovu dítěte

Nevhodné chování rodičů má vliv, nebo dokonce vyvolává neurózu u jejich dětí. Závislá porucha osobnosti sice není duševní poruchou chorobného charakteru, výchovu dítěte však může poznamenat zásadně.

Tomáš Novák

10. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Asi jsem se zbláznila…

Prospím celý víkend. V pondělí se odhodlám jít do pracovního procesu, jakmile skončím, uléhám opět do postele a spím až do rána. Takto to probíhá čtrnáct dní… Připadám si na Bohnice. Stavy se postupně mění, fyzické příznaky ustupují do pozadí a nastupují neskutečné psychostavy.

Redakce

5. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Profesor Kašpárek: Hledáme místa v mozku, která souvisí s psychikou

Psychiatři nemají obrázek, na kterém by ukázali pacientovi: „Vidíte tady tu skvrnu? To je ta deprese…“ Dokáží ale zobrazit aktivitu mozku a poznat reakce odlišné od zdravých lidí. Při léčbě je pak důležitý vztah s pacientem.

Redakce

27. 9. 2017 9:55
Doba čtení: 10 minut

Test napoví, zda je váš protějšek psychopat

Psychopatie oficiálně není. Název však není podstatný. Jak poznáte, že váš blízký trpí touto neexistující diagnózou?

Tomáš Novák

18. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Parazitární blud: Když na 100 % víte, že trpíte parazity – a není to pravda

Na parazity se dnes svádí kdejaký problém. Někteří lidé ale mají spíše „brouka v hlavě“ a jsou parazity posedlí, aniž by jim nějací škodili. Parazitární blud je závažné onemocnění s často špatnou diagnózou.

Daniel Mareš

9. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Fobie z vlasů začíná různě. Třeba strachem z kadeřníka

Trichofobie je chorobný strach z vlasů či chlupů. Nemocný člověk pociťuje úzkostné stavy při pohledu na vypadané vlasy, i na něčí hlavu plnou vlasů. V případě silnější formy této fobie může mít problém také při kontaktu s lidmi, kteří mají dlouhé nebo husté vlasy.

Jana Zlámalová

1. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nemoc a pesimismus: Čekáte-li to nejhorší, stane se

Lidé mají tendenci naplnit předpovědi dle svého očekávání. Pesimisté si tak mnohé trampoty přivodí, nebo alespoň prohloubí sami. Včetně zdravotních následků.

Tomáš Novák

19. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Truchlíte? Není jasné, zda pomůže odžít smutek

Není tomu tak dávno, kdy slušný člověk po úmrtí partnera chodil nejméně rok oděn v černém. Zármutku nelze uniknout, je lepší jej odžít, tvrdí jedni. Druzí naopak kritizují tuto „teorii odžití“.

Tomáš Novák

13. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jak skončit v psychiatrické léčebně proti své vůli? Soud rozhodne a nic o vás neví

Osudy lidí ovlivňují mnohdy soudci a úředníci na základě papíru, bez znalosti konkrétního případu, aniž by se kdy s dotyčnými setkali. Praxi, kdy je o svobodě člověka rozhodováno na třech okopírovaných řádcích, kritizuje Liga lidských práv.

Lenka Krbcová

10. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Dermatilománie: Vždyť jsem si říkala, že dnes už se škrábat nebudu

Dermatilománie je nemoc, kterou neznají často ani odborníci. Pacienti neví, že jí trpí. Přitom se s ní nedá kvalitně žít. Začíná psychickým problémem a ten také způsobuje. Pacient se ocitá v uzavřeném kruhu. Lucie Šťastná se rozhodla pomoci všem, které dermatilománie trápí. Má s ní totiž sama zkušenost.

Blanka Chocová

17. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Deprese a antidepresiva: Nebudu brát léky, nechci být narkoman

Existuje málem fobie z užívání léků u osob, jež jsou ohroženy ledasčím, nikoliv však drogovou závislostí. Soudí: To musím zvládnout sám! Idea je to sice obdivuhodná, leč ne vždy reálná.

Tomáš Novák

23. 1. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

„Zabiji své dítě.“ Myšlenka vraha? Ne, obsedantně-kompulzivní porucha

Léčba OCD – obsedantně-kompulzivní poruchy je u dětí rychlejší než u dospělých. Ti často přicházejí až po několika letech trvání potíží, kdy jim již znesnadňují běžné fungování.

Veronika Řeháková

18. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut