Hlavní navigace

průjem

Antibiotika vyvolávají průjem u 30 % dospělých a 40 % dětí

Užívání antibiotik často provázejí střevní potíže. Pro organismus oslabený nemocí a užíváním léků znamená průjem další velmi vyčerpávající komplikaci. Prevenci a ochranu mikrobiálního prostředí ve střevě představují probiotika.

Včera 12:21
Doba čtení: 4 minuty

Zázračné byliny, které si poradí s rozbouřeným žaludkem

Téma, které je mnohokrát v životě aktuální snad u každého. Ať už nás trápí bolest žaludku po nadměrné konzumaci jídla či pití, postihla nás střevní chřipka, anebo máme žaludek na vodě třeba po dlouhém cestování. Víte, jaké přírodní prostředky v takových případech mohou účinně pomoci?

29. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Piškoty a hořká čokoláda: častý dietní omyl při průjmu

Tradovaní pomocníci při průjmu, jako jsou piškoty, suchary či hořká čokoláda, nám vůbec pomoct nemusí, naopak. Jaká dieta je při střevních potížích nejúčinnější?

Doba čtení: 4 minuty

Antibiotika a střevní potíže? V žádném případě

Jakmile pominou zimní chřipkové epidemie, s jarem nastoupí střevní virózy. Při výběru léků bychom měli být opatrní a volit takové, které umožní toxinům opustit naše tělo. Pomůže i homeopatie.

Doba čtení: 3 minuty

Vzorové jídelníčky při dráždivém tračníku

Dráždivý tračník umí pořádně znepříjemnit život. Odbornice připravila doporučení a varianty receptů, z nichž si vyberete, ať už trpíte průjmem, zácpou, nebo nadýmáním.

13. 3. 2018 11:14
Doba čtení: 3 minuty

Běžná bolest břicha, nebo syndrom dráždivého tračníku?

Opakované bolesti břicha, zácpa, průjem, nadýmání. Lidé, které tyto příznaky trápí dlouhodobě, mnohdy trpí tzv. syndromem dráždivého tračníku. Toho je možné se zbavit vhodnou léčbou a jídelníčkem.

13. 3. 2018 11:14
Doba čtení: 3 minuty

Endiaron došel. Čím ho lze nahradit?

Endiaron je známý především coby lék proti průjmu. Dodávky tohoto volně prodejného léku jsou od ledna přerušeny a v kamenných i online lékárnách přestává být k mání.

28. 2. 2018 11:01
Doba čtení: 6 minut

Na průjem i zácpu platí vláknina. Víte jaká?

Konzumovat vlákninu je nezbytné, to se ví, horší je to s informacemi o tom, kde ji najdeme a kolik bychom jí měli sníst. Málokdo pak také ví, jaká vláknina platí na průjem, zda rozpustná nebo nerozpustná. Nebo obě?

Doba čtení: 4 minuty

Šest „O“: Jednoduchá pravidla, díky nimž se vyhnete průjmům na dovolené

Nemytá zelenina, lákavé pouliční občerstvení, pár „loků“ vody z hotelového bazénu, neumyté ruce… I tak může začínat letní průjem při pobytu v zahraničí. Jak si cestování užít a neprotrpět, poradí lékař.

19. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Dieta při průjmu

Co při průjmové dietě jíst a co nikoli, by se mělo odvíjet i od toho, co průjem způsobilo. Léčbu můžete doplnit homeopatiky zvolenými podle příznaků.

Doba čtení: 2 minuty

Průjem u dětí: Jak nezkazit dovolenou sobě ani jemu?

Cestování na velké vzdálenosti, pobyt v nezvyklém prostředí, jiná strava… pro malé děti představuje dovolená v zahraničí značný nápor. Jedním z typických průvodců je pak průjem.

Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější zažívací potíže o Vánocích

I střídmí lidé se o Vánocích zblázní a dají svému trávicímu systému pořádně zabrat. Co s tím, když svátky kazí pálení žáhy, průjem, zácpa, nadýmání, bouřící se žaludek či žlučník?

Doba čtení: 4 minuty

Průjmu dejte volný průběh a česnečku

Přepadl vás průjem? Zůstaňte doma, nechte mu volný průběh, pijte hodně tekutin a sáhněte po osvědčených domácích prostředcích.

Doba čtení: 3 minuty

Rozhodl jsem se léčit kašel lékořicí aneb domácí bylinková lékárnička

Každá domácnost má lékárničku pro první pomoc při běžných zdravotních potížích. Vedle klasických přípravků v ní mají své místo i přírodní medikamenty. A je jich mnohem víc než heřmánek.

Doba čtení: 5 minut

Syrové hrušky jsou hůř stravitelné

Jeden z druhů podzimního ovoce, které se může pyšnit skvělou chutí, jemnou vůní a navíc velkou léčivou silou. Hrušky podporují trávení, pomohou od nespavosti a ještě nás zkrášlí…

24. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

13 typických těhotenských potíží: co s nevolností nebo pálením žáhy

Ve správné komedii prozradí těhotenství hrdinky její náhlá nevolnost. V realitě to zas taková legrace není. Se zdoláním běžných zdravotních problémů výborně pomohou přírodní prostředky.

Doba čtení: 8 minut

Bylinkový speciál: Kopřiva dvoudomá

Je to plevel, se kterým neúspěšně bojujeme na zahradách rok co rok. Což takhle složit zbraně a být s kopřivou zadobře? Pomůže nám při cukrovce, plynatosti i s vypadávajícími vlasy.

7. 8. 2013 10:32
Doba čtení: 3 minuty

Co dělat, aby vám nebylo špatně v autě… bez chemie

Cestovní nevolnosti, trávicí obtíže či spáleniny od slunce – to mohou být stinné stránky letní dovolené. Dají se zvládnout s pomocí přírody i bez chemických preparátů.

Doba čtení: 6 minut

5 věcí, které byste měli vědět o vláknině

Vláknina je populární, každý ji doporučuje pro zdraví a hubnutí. K čemu je opravdu dobrá? Pokud chybí ve stravě, trávení trvá místo pár hodin i celý týden. A umíte si to představit…

24. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak na plynatost, zácpu a průjem?

Trávicí obtíže patří mezi nejčastější důvody, proč míříme k lékaři. Přitom proti zácpě, nadýmání nebo plynatosti mnohdy stačí jednoduchá opatření v jídelníčku.

Doba čtení: 3 minuty

Zvažujete očkování proti rotavirům?

Názory na vakcinaci se různí, a to i mezi odborníky. Jedním z nejnovějších onemocnění, proti kterým je možné nechat děti očkovat, je rotavirová infekce.

9. 10. 2012 13:16
Doba čtení: 2 minuty

Bývá vám na cestách špatně? Nemusí

Generace vyrostlá na Kinedrylu to zná: výlety s rodiči byly sice fajn, ale z cesty nevím nic. Kinedryl mě spolehlivě uspal. Dnes existují šetrnější prostředky proti cestovní nevolnosti.

Doba čtení: 2 minuty

Mámo, nasmaž řízky, a jedeme si pro průjem na dovolenou!

Vezete s sebou na dovolenou potraviny? Nejrizikovější jsou uzeniny a maso, i zpracované. Jestli je jídlo zkažené, poznají lépe ženy. A možná se budete divit, světélkující maso nevadí.

Doba čtení: 4 minuty

Dovolená za dveřmi, snad mám všechno… I očkování?

Plánujete dovolenou v dalekých exotických končinách, nebo vyrážíte jen na chorvatské pláže? Ať tak či onak, budou se vám hodit rady doktorky Daniely Fránové ze Zdravotního ústavu.

26. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 5 minut

Parazitů se zbavíte i pomocí bylinek

Máte roupy? Teď si nedělám legraci. Cizopasníků je všude více než dost a ať už se jedná o vši, tasemnice, roupy nebo další havěť, chceme se jich co nejdříve zbavit. Jde to i bez chemie.

Doba čtení: 5 minut

Salmonelu z točené zmrzliny nechytíte. To spíš z grilovaného masa

Letní nevolnosti často dáváme na vrub kopečkové či točené zmrzlině. Hodně lidí si ji raději preventivně nedává. Přitom tyto zmrzliny se připravují ze směsí a salmonela z nich nehrozí.

Doba čtení: 5 minut

Deset věcí o průjmu, na které jste se báli zeptat

Udělali jsme to za vás: gastroenterolog Marek Beneš z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze odpovídá na deset otázek ohledně častého letního problému: průjmu.

20. 6. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Mlékem proti kocovině, hypertenzi i obezitě

Zapomeňte na růžovou pilulku a po prohýřené noci sáhněte do lednice. Lékařka prozradí, jak mléko zamete s kocovinou.

15. 6. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Stolice bez mýtů: Jak vypadá ta zdravá?

Musíme tam každý. A nejlépe jednou denně. O stolici ale zpravidla nemluvíme. Je to tabu, za které se stydíme, ačkoli patří k základním lidským potřebám a ledacos nám o nás prozradí.

Doba čtení: 3 minuty

Proti rotavirům se dá chránit očkováním

Rotavirové infekce jsou nejčastějším původcem infekčních průjmů u malých dětí. Až 95 procent z nich se nakazí ještě před pátými narozeninami. Možnou prevencí je očkování dětí.

19. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty