Hlavní navigace

Prevence

Očkování do zahraničí se liší podle zemí

V cizině můžeme chytit nemoci, které u nás nehrozí. Na pozoru byste se měli mít, zvláště pokud se chystáte na dovolenou do exotických destinací v Asii, Africe nebo Střední a Jižní Americe. Některá očkování do těchto oblastí jsou jen doporučená, jiná i povinná.

Redakce

19. 7. 2018 12:49
Doba čtení: 7 minut

Předejdeme rakovině? Test ji zjistí mnohem dřív

Moderní HPV DNA testy odhalí všech 14 typů virů, které jsou původci rakoviny děložního čípku. Profesor Jiří Sláma představuje první výsledky nové české studie Libuše: „Logickým krokem je využití HPV DNA testu jako hlavní vyšetřovací metody ve screeningu rakoviny děložního čípku,“ říká.

Lenka Krbcová

29. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Plíseň na nohách: proti mykózám pomohou bylinky i vhodné ponožky

Léto za dveřmi a hrozba mykózy s ním. Reklama útočí „zázračnými pomocníky“, kteří vás plísní zbaví údajně za pár dní. Ve skutečnosti je to běh na velmi dlouhou trať. Existuje nějaká prevence?

Tereza Víchová

22. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jóga venku – méně stability, více soustředění

Slunce nad hlavou a vlhká tráva pod nohama. Jóga pod širým nebem je pro aktuální roční období jako stvořená. Co navíc vám přinese čím dál oblíbenější body-mind cvičení venku?

Tereza Víchová

17. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Brrradavice

Nikdy jsem na bradavice netrpěla, ani jako dítě. Až teď – na noze se mi udělala bradavička. Chodím do veřejného bazénu, občas tam šlápnu i na podlahu, tak se není čemu divit. No co, vypálíme a bude po problému…

Alena Hlaváčková

11. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Syndrom malé sukně: vážná nemoc začíná zvětšením břicha

Zvětšený objem oblasti břicha, kdy nemocným začne být „malá sukně“, je mnohdy prvním znakem, který upozorní na přítomnost zákeřné rakoviny vaječníků v těle.

Redakce

8. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nejčastější mýty o rakovině. Kterým věříte?

V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.

Redakce

2. 5. 2018 11:06
Doba čtení: 5 minut

Pylové alergeny se kombinují s alergeny v potravinách

Na zhoršení stavu alergiků se podílejí nejen pyly, ale také jídlo, zvláště dojde-li ke zkřížené alergii, tedy reakci pylových alergenů a alergenů ze stravy. Které potraviny nebrat na piknik?

Petr Havel

18. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ženy vs. muži a „jejich“ nejčastější rakoviny

Rakovinou u nás ročně onemocní devadesát tisíc lidí. Ženy nejvíce postihuje nádor prsu, muže karcinom prostaty. U každého pohlaví jde u těchto onkologických onemocnění o zhruba 7000 případů za rok. Dobrou zprávou jsou pokroky a modernizace léčby.

Redakce

17. 4. 2018 11:29
Doba čtení: 4 minuty

Obézním hrozí rakovina, nejtlustší generací jsou mileniálové

Nová obsáhlá studie uvádí, že vliv nadváhy a obezity jako narůstajících faktorů na vznik rakoviny děsivě stoupá. Mladá generace přitom již je, nebo brzy bude tlustá jako snad nikdy dříve.

Kristina Vacková

12. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

5 kroků, po kterých se už nikdy nebudete bát zubaře

Jak mít zdravé zuby? Jednoduše a levně. Cestou ke krásnému a zdravému úsměvu je totiž prevence. Základem je 5 kroků.

Redakce

20. 3. 2018 12:03
Doba čtení: 3 minuty

Komu hrozí Alzheimer? Zapomenutí jména je běžné

Třetina lidí se dozví se zpožděním, že jen tak obyčejně nezapomínají, ale trpí Alzheimerovou nemocí. „Existuje řada testů, jak počínající demenci odhalit. Tím nejjednodušším je nechat nakreslit pacienta hodiny a zakreslit konkrétní čas,“ říká doc. Holmerová.

Lenka Krbcová

13. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Nebezpečné rady o šedém zákalu

Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, varují lékaři. Je to nebezpečný nesmysl a jeden z mýtů o šedém zákalu. Lidé podceňují příznaky a odkládají vhodnou léčbu.

Redakce

6. 3. 2018 14:23
Doba čtení: 5 minut

10 výhod pravidelného cvičení. Víte o nich?

Nejen svaly a postava, ale i činnost mozku a nálada. To vše se zlepší díky pravidelnému vhodnému pohybu. Budete zdravější, vyšší a možná i úspěšnější.

Samantha Clayton

12. 1. 2018 14:38
Doba čtení: 4 minuty

Zdraví je v medicíně naprosto imaginární pojem

„Medicína je orientovaná na nemoc, nikoli na zdraví, které je v podstatě to poslední, co se po nás, zdravotnících, chce,“ říká René Vlasák, šéf pražského Centra preventivní medicíny.

Pavel Taněv

22. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 12 minut

Co je podstatou vzniku rakoviny

Před třiceti lety nikdo o rakovině otevřeně nehovořil, před pacienty v nemocnici se jejich diagnóza dokonce tajila, dnes je ale rakovina tématem, o kterém se otevřeně mluví. Proč nemoc vzniká, jaké jsou nejčastější typy a v čem spočívá prevence vzniku nádorů?

Jana Tichá

16. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Co nevíte o WC: Zdravé vyprazdňování probíhá ve dřepu

První záchod byl důlek v zemi. Pokrok nezastavíš ani na WC, dnešní záchody jsou komfortní, ale v něčem nezdravé. Přirozené a zdravé vylučování totiž probíhá ve dřepu, tvrdí autoři Štokrle, první české záchodové stoličky.

Lenka Krbcová

15. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Vitamín D: jak poznáte, že ho máte nedostatek?

Nedostatek vitamínu D, podobně jako dalších vitamínů, se projeví spíše dlouhodobě. Má ale velký vliv na zdraví. Jeho hodnoty můžete zjistit pomocí laboratorních testů.

Redakce

30. 10. 2017 12:38
Doba čtení: 6 minut

Každý zvládne hodinu pohybu denně. Proč si dát pozor na plavání i jízdu na kole?

Hodina pohybu denně je minimum, ale to neznamená, že musíte hned do posilovny. Všichni se mohou dostatečně hýbat, i když pracují v kanceláři. Poradíme vám, jak na to.

Tereza Víchová

23. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Novodobý Priessnitz se jmenuje Wim Hof

Otužování, dechová cvičení a meditace nejsou sice nic nového, ale funguje to. „Ledový muž“ Wim Hof je dokáže snoubit způsobem, který jej posouvá k neobyčejným výkonům.

Šárka Kuželová

26. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak poznat rakovinu tlustého střeva

Na kolorektální karcinom neboli rakovinu tlustého střeva a konečníku každoročně umírá asi půl milionu lidí. Po karcinomu plic jde o světově druhé nejčastější nádorové onemocnění, které způsobuje úmrtí. Pokud se ale nemoc podaří odhalit včas, je léčba velmi úspěšná.

Redakce

11. 9. 2017 15:19
Doba čtení: 2 minuty

Lékař popisuje postup při vyšetření na rakovinu prostaty

Rakovina prostaty se zpočátku nijak neprojevuje, příznaky se objeví, až když už je onemocnění pokročilejší. Včasné vyšetření je proto nejlepší prevencí. Co přesně pacienty čeká?

Redakce

21. 3. 2017 16:33
Doba čtení: 5 minut

Nikdy nepodceňujte krev v moči, může znamenat vážnou nemoc

Zbarvení moči ovlivňují například léky a potraviny, takže není nutné se hned děsit. Příčinou krve v moči může být velká námaha, třeba po jízdě na kole, ale také nemoc, od močové infekce po rakovinu.

Iva Vladíková

8. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Proč naše tělo zadržuje vodu?

Trápí vás nadbytečné kilogramy, pocit jakoby nafouklého břicha a v obličeji máte vepsanou odulost? Možná nejsou na vině až tak tukové polštářky, ale spíše fakt, že vaše tělo se vody nezbavuje, ale zadržuje ji, řekněme do zásoby.

Lenka Zelnitiusová

3. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Voda pomáhá zahnat chřipku

Voda je jeden z nejlevnějších přírodních prostředků, které jsou mimo jiné účinnými pomocníky proti chřipce a nachlazení. Pitný režim pomáhá udržovat sliznice – sloužící jako první linie obrany proti nečistotám a bakteriím – vlhké a tím napomáhá posílení imunity.

Lenka Krbcová

19. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Varovné příznaky nádoru slinivky břišní jsou bolest břicha a zad

Karcinom slinivky břišní je dosud opomíjené onkologické onemocnění. Doba přežití pacientů s touto diagnózou je v porovnání s jinými zhoubnými nádory nejkratší. Zásadní je včasná diagnóza, k níž může vést i to, že si člověk sám všimne jistých signálů.

Redakce

18. 11. 2016 11:05
Doba čtení: 1 minuta

Jak nemít rakovinu: Lepší je předcházet než léčit

„Prevence není západní kultuře vlastní – ta se zaměřuje hlavně na výsledky okamžité, nikoli na ty dosažitelné až v dlouhodobém horizontu,“ píší autoři knihy Jak předcházet rakovině. Přináší informace těm, kteří jsou odhodláni vzít osud do vlastních rukou.

Redakce

21. 10. 2016 10:25
Doba čtení: 4 minuty

Kam na mamograf?

Mamografické vyšetření v rámci prevence rakoviny prsu doporučují odborníci podstoupit v některém z akreditovaných center. Aktuálně jich je šedesát osm po celé republice. Žena si může zvolit libovolné z nich a v případě potřeby, například stěhování, je může změnit.

Redakce

10. 3. 2016 10:49
Doba čtení: 3 minuty

Fuck you, rakovino

Aniela McGuinness se rozhodla zdokumentovat nejdůležitější momenty svého boje s rakovinou prsu. Nafotila stylizované snímky, kterými chce poskytnout útěchu a naději ženám, které si procházejí tím samým.

Kamila Krbcová

4. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Pravidla pro správný odběr moči: chybuje se nejen při menstruaci

Vzorek ranní moči donesl za svůj život k lékaři snad už každý. Mnohdy jsme ale v rozpacích, když si nevíme rady s některými základními pravidly pro její odběr.

Blanka Chocová

27. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut