Hlavní navigace

pesticidy

Pesticidy v ovoci a zelenině 2018: Kolik už jich bylo?

Jablka z Polska, meruňky, sušené ovoce, například rozinky nebo goji, ale i čerstvá zelenina… Podívejte se na případy, v nichž byly překročeny bezpečné limity pro rezidua pesticidů.

26. 10. 2018 18:48
Doba čtení: 3 minuty

Chemie proniká do vody. Zákaz glyfosátu poznáme až za dlouho

Rostoucí tlak na omezení chemických látek používaných v zemědělství, ale také třeba při zahradničení, začíná přinášet své plody. Ministerstvo zemědělství hodlá od příštího roku výrazně omezit používání prostředků na hubení plevelů, jejichž složkou je glyfosát, nadnárodní maloobchodní sítě upouštějí od prodejů Roundupu obsahující stejnou látku.

27. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nenabízejte nám ovoce a zeleninu s mnoha pesticidy, vyzývají odborníci

Opakované případy překročení limitů pro pesticidy v potravinách přiměly české odborníky k výzvě. Apelují na výrobce, dodavatele, ale i prodejce, aby podobně jako v zahraničí začali dbát na kvalitu dodávaného zboží.

18. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Zakázaný carbofuran opět v goji

Sušené ovoce goji je neustále pod drobnohledem inspektorů, opětovně v něm totiž nacházejí pesticid carbofuran, který je už v EU deset let zakázaný.

6. 4. 2018 17:30
Doba čtení: 2 minuty

Bylinné čaje v testu zcela propadly: jedy jsou i v čajích pro děti

Že čaje jsou bohatým zdrojem pesticidů, je veřejným tajemstvím. Aktuální výsledky, které zveřejnil časopis dTest, odhalily množství pesticidů a jedovatého plevele i v bylinných čajích, včetně těch speciálně určených dětem.

15. 2. 2018 13:37
Doba čtení: 3 minuty

Makro má dost polských jablek s pesticidy. Od farmářů požaduje rozbory

Makro ukončilo spolupráci s polským dodavatelem jablek, která obsahovala nadlimitní množství pesticidu. Aktuálně tak v Makru koupíte jen polská jablka, která mají doklady o rozborech s uvedením odrůdy.

Doba čtení: 1 minuta

Veterináři zkontrolovali desítky chovů kvůli pesticidům

Stovky vyšetření masa, mléka, vajec či medu přinesly dobrou zprávu pro české chovatele a spotřebitele. Tři rozsáhlé kontrolní akce veterinární správy nezjistily žádné zbytky pesticidů v produktech z českých chovů.

13. 12. 2017 9:35
Doba čtení: 2 minuty

Polská jablka obsahují pesticidy. Kde všude se prodávají, se neví

Do České republiky bylo dovezeno tisíc pět set šedesát kilogramů jablek, která obsahovala šestkrát více pesticidů, než je v Česku povoleno. Kde jablka můžete koupit? To nikdo neví.

30. 11. 2017 18:00
Doba čtení: 1 minuta

Potraviny s chlorem: Chceme hygienu – dostaneme chemii

Zpráva o baby karotce ošetřované chlorem vzbudila před časem rozruch, obsahem chlorečnanů v ovoci a zelenině se dlouhodobě zabývá i potravinářská inspekce. Proč se chlor vůbec používá a jak moc vadí jeho zbytky v potravinách?

Doba čtení: 3 minuty

Kvůli fipronilu stáhl Kaufland z prodeje slovenské sušenky

Opět se o slovo hlásí pesticid fipronil. Tentokrát jej našli slovenští inspektoři ve známých sušenkách. Prodával je i český Kaufland.

2. 10. 2017 12:00
Doba čtení: 1 minuta

Na český trh se dostává svinstvo coby zdraví prospěšná potravina, říká odborník

Goji neboli kustovnice čínská může zdraví poškodit, a ne zlepšit. Problém není v goji jako takové, ale v kvalitě, či lépe řečeno nekvalitě potraviny, dovážené do ČR.

18. 9. 2017 14:26
Doba čtení: 3 minuty

Inspekce našla goji s pesticidy. Opět u stejného dovozce

V květnu i v červenci u nás inspekce objevila plody goji s obsahem pesticidů. Teď upozorňuje na další nález. Tentokrát jde o devět tun závadné potraviny.

8. 9. 2017 16:02
Doba čtení: 1 minuta

Pořad A DOST! varuje před chia semínky s pesticidy

Že jsou chia semínka zdravá, o tom už dnes nikdo nepochybuje. Jenže když obsahují insekticid fipronil, tedy látku na hubení hmyzu, kvůli které nedávno Evropa stahovala miliony vajec, tak už asi tak moc zdravá nebudou.

28. 8. 2017 19:18
Doba čtení: 3 minuty

Plody goji obsahovaly devět let zakázaný přípravek na hubení hmyzu

Fandíte superpotravinám, bez goji už si nedokážete představit svou snídani? Dejte pozor, zda doma nemáte balení, které inspekce našla v Uherském Hradišti. Obsahovalo pesticidy i insekticidy.

3. 5. 2017 17:35
Doba čtení: 1 minuta

Pochutnáváme si na přípravcích proti hmyzu? Stopy po insekticidech v jídle zůstanou

Jak je to s chemií v živočišných potravinách? Často se mluví o antibiotikách či hormonech, ale zapomíná se přitom na jiné, běžně používané chemikálie. Skutečnou časovanou bombou mohou být insekticidy, přípravky používané k hubení hmyzu v chovech hospodářských zvířat.

Doba čtení: 3 minuty

97 % potravin neobsahuje rezidua pesticidů, říká EFSA

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal zprávu, z níž vyplývá, že devadesát sedm procent vzorků potravin odebraných v Evropské unii neobsahuje rezidua pesticidů. I tak se v Česku chystá projekt za 1,7 milionu korun, který by měl zemědělce naučit šetřit s pesticidy.

16. 11. 2016 14:11
Doba čtení: 3 minuty

Globus vydával polská jablka za česká, navíc byla plná pesticidů

Český ministr zemědělství Marian Jurečka nás neustále nabádá ke konzumaci českých potravin. A když už naše zemědělce podporovat chceme, zjistíme, že to české může být klidně polské. Tak jako se to stalo v Globusu. Co na nález říká samotný řetězec?

Doba čtení: 1 minuta

Vědci: Hnojení chemií je možná zbytečné

Už za několik dní padne na půdě EU rozhodnutí, zdali bude, nebo nebude možné nadále používat v zemědělství chemické přípravky, jejichž součástí je glyfosát. Riziková látka přitom není jen na polích, ale i ve vodě a zelenině. Rýsuje se lepší řešení.

Doba čtení: 3 minuty

Zabíjejí plevel a způsobují rakovinu: Dva jedy na evropských polích končí

Mohou způsobit rakovinné nádory, poškozují nenarozené děti, mají toxické účinky na štítnou žlázu a negativní vliv na plodnost. Dosud se směly používat, nyní končí – další nebezpečné látky ale zůstávají.

18. 5. 2016 16:07
Doba čtení: 2 minuty

Německá piva obsahují glyfosát. Je tento pesticid nebezpečný?

Test piv německé výroby, prodávaných i u nás, ukázal na zbytkovou přítomnost herbicidů. Není to porušení zákona, protože pro glyfosáty nejsou stanovena žádná omezení – zatím. O eventuálním zákazu této látky se má jednat právě tento měsíc.

Doba čtení: 3 minuty

Ministr a pesticidy: Slibem nezarmoutíš

Zemědělci užívají na řepku pesticidy, postřiky jsou nebezpečné, okolí je ohroženo, ale nic netuší. Je to více než rok, co ministr slíbil, že se to změní. Asi již tušíte, jak to dopadlo.

7. 1. 2016 14:15
Doba čtení: 1 minuta

Datle a fíky: obsahují přidaný cukr i pesticidy

Spotřebitelský časopis dTest podrobil datle a fíky z českých obchodů testu na přítomnost mykotoxinů a pesticidů. Ne všechny obstály. Ale to není vše, výrobci porušují zákony a neznačí použití cukru.

18. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Přijmou prodejci pesticidů kodex jako farmaceuti?

Existuje nepřeberné množství mezinárodních dnů něčeho. Některé jsou všeobecně známé (žen, dětí,…), jiné méně. Mezi ty druhé určitě patří 3. prosinec coby Mezinárodní den bez pesticidů.

4. 12. 2015 10:21
Doba čtení: 3 minuty

Zemědělci budou muset povinně hlásit letecké hnojení

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu zákona, podle které budou muset zemědělci hlásit každé letecké hnojení kapalnými hnojivy. A to čtrnáct dní předem. Důvod?

2. 12. 2015 14:53
Doba čtení: 1 minuta

Nejdřív pesticidy, až pak zdraví lidí

Česká republika selhává v ochraně zdraví svých obyvatel před toxickými účinky chemických látek.

Doba čtení: 5 minut

Skutečně se snižuje spotřeba pesticidů? Jak kdy a jak kterých

Pokud bychom naložili nebezpečné chemikálie určené k ochraně rostlin mezi lety 2009 až 2013 na kamiony, každý rok by jich jelo zhruba dvě stě šedesát devět a vytvořily by přes pět a čtvrt kilometru dlouhou kolonu.

3. 11. 2015 10:25
Doba čtení: 3 minuty

Inspekce zadržela nebezpečné chilli papričky

Dodavatel se snažil vyhnout kontrole, jeho papričky obsahují množství pesticidů.

23. 9. 2015 11:05
Doba čtení: 1 minuta

Kde se bere chemie v potravinách? Nejde jen o hnojiva

Všichni znají pesticidy. Prostředí pro výrobu potravin ale nezatěžují chemií jen chemická hnojiva, nežádoucích látek je víc – a z více zdrojů.

Doba čtení: 4 minuty

Pokud systém kontroly ochrany rostlin kulhal, nyní se stal zcela chromým

Chemie je přece i v kosmetice, tak proč vám vadí v jídle, podivili se zástupci ministerstva zemědělství na semináři o pesticidech. Vlajky chemických obrů při vchodu do objektu naznačovaly ráz celé akce.

7. 9. 2015 16:29
Doba čtení: 4 minuty

Zpráva: 84 % podzemních vod je kontaminováno

Ty tam jsou doby, kdy byla podzemní voda symbolem nejčistší tekutiny, které se mohl člověk v přírodě napít. Kontaminace podzemních vod v ČR stále roste, zem je zatížena chemií.

Doba čtení: 3 minuty