Hlavní navigace

operace

Poškodí anestezie mozek dítěte?

Narkóza: strašák, kterého se obávají rodiče malých dětí, jež mají podstoupit zákrok nebo diagnostické vyšetření v umělém spánku. Mají strach z poškození mozku. Jsou tyto obavy opodstatněné a jaké věkové skupiny jsou nejohroženější?

21. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak jezdit na kole a nemít trable s hemoroidy

Cyklistika je jedním z rizikových faktorů vzniku hemoroidů. A pokud už vás rozšířené žíly v oblasti konečníku trápí, ztěžují jízdu na kole a současně se zhoršuje jejich stav.

31. 7. 2018 13:06
Doba čtení: 3 minuty

Ortopedi v Brně poprvé implantovali lopatku včetně ramenního kloubu

V 23 letech přišel kvůli nádoru o lopatku, tento týden mu lékaři v Brně novou lopatku vyrobenou pomocí 3D tisku voperovali i s novým ramenním kloubem. Jde o unikátní operaci, která u nás ještě nebyla provedena.

18. 5. 2018 10:10
Doba čtení: 1 minuta

Nebezpečné rady o šedém zákalu

Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, varují lékaři. Je to nebezpečný nesmysl a jeden z mýtů o šedém zákalu. Lidé podceňují příznaky a odkládají vhodnou léčbu.

6. 3. 2018 14:23
Doba čtení: 5 minut

Devět měsíců po operaci vbočeného palce

I když jsem se tomu bránila zuby nehty, jednou to přijít prostě muselo. Operace vbočeného palce. Bolí? Pomáhá? Jak dlouho trvá rekonvalescence?

Doba čtení: 5 minut

Operace odložena. Čekejte. Čekejte. Čekejte

Panu Čížkovi je jednasedmdesát. Je nepohyblivý a čeká na operaci páteře. Již druhým rokem – a zřejmě ještě dlouho čekat bude. Nemocnice mu totiž smluvený termín ani ne hodinu předem zrušila. Potřetí. To se smí? Smí.

Doba čtení: 7 minut

Většina lidí nemá hemoroidy, ale praskliny

Prasklina u konečníku vzniká bez ohledu na to, zda máte hemoroidy. Jde o něco zcela jiného, ale často se zaměňují. Prasklinu způsobí mechanická příčina, třeba zrno z celozrnného pečiva.

Doba čtení: 5 minut

Vnější hemoroidy se lidé snaží zatlačit

S vnějšími hemoroidy se za svůj život setká téměř každý, nejčastěji ve formě trombózy. Vznikají po delším cestování autem či letadlem, trpí na ně motorkáři, někdy je mívají i děti.

Doba čtení: 3 minuty

Hemoroidy: S tímhle příroda nepočítala

„Příroda původně nemyslela, že lidé budou šestnáct hodin denně sedět,“ říká chirurg Jiří Fencl. O příčinách, příznacích i léčbě hemoroidů koluje ledacos. Jen zlomek je pravda.

Doba čtení: 13 minut

Kýla se může zvětšovat až do neuvěřitelných rozměrů

Kýla nemusí ani bolet. Přečtěte si, proč lidé chodí po světě i s obludnou kýlou, jak ji rozeznat od uzliny a co je na kýle tak nebezpečného, že lékař doporučuje v každém případě operaci.

24. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 9 minut

5 zákroků, které umí řešit jednodenní chirurgie

Proč se nechat řezat a pak dlouze ležet v nemocnici? Většina chirurgických pracovišť pokračuje v tradičním systému. A to i po výkonech, kdy v zahraničí chodí pacienti domů za pár hodin.

15. 11. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ječné ani vlčí zrno neroste na poli. Jen u očí

Malá boulička u oka může být vleklou lapálií, kvůli které lze skončit až na operačním stole. Jak poznat vlčí zrno od ječného, a kterak těmto nepříjemným zánětům víček předcházet?

Doba čtení: 4 minuty

Šedý zákal vyřešíte ambulantně a za dvacet minut

Oční chirurgové operují v ČR každý rok více než 70 000 šedých zákalů. Zákrok, který si dříve vyžádal mnoho dní v nemocnici, dnes zvládnou za několik minut. Navíc jej hradí pojišťovny.

11. 10. 2012 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Vbočený palec je pěkná hrůza, ale nemusí být

Vbočený palec má dnes kde kdo. Málokdo ale toto bolestivé a nohy hyzdící onemocnění léčí. A přitom je tolik možností. Přečtěte si doporučení ortopedů.

Doba čtení: 6 minut

Nemocnice musí zveřejnit čekací doby na operace, rozdíly jsou přitom značné

Průlomová změna, o níž se v Česku dosud nemluvilo, má pacientům pomoci v rozhodování, kde se nechat operovat.  Fakultní nemocnice budou muset od listopadu na svých internetových stránkách zveřejňovat, jak dlouho jejich pacienti čekají na operace a vyšetření. Jak uvedly Hospodářské noviny, nařídil jim to ministr zdravotnictví Leoš Heger.

21. 9. 2011 8:30
Doba čtení: 1 minuta

Zhoubný nádor zmizel díky unikátní technologii

Čeští lékaři odstranili pacientovi nádor pomocí působení elektrického pole. Využili k tomu přístroj NanoKnife. Jedná se o alternativní způsob léčby, alespoň prozatím.

13. 9. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Případ zpívající pradleny: zpěv snižuje krevní tlak

Máte vysoký tlak? Zkuste si zazpívat. Možná vám to pomůže, stejně jako ženě, které k žádoucím hodnotám před operací nepomohly žádné léky, ale až zpěv. Jak to funguje?

Doba čtení: 4 minuty

Kdo vám smí udělat plastiku? Klidně třeba pediatr

Nápis „výkony plastické chirurgie“ ještě nezaručí, že vás bude skutečně operovat plastický chirurg. Přibývá nezkušených lékařů a nevhodných zařízení. Podle zákona je to ale v pořádku.

Doba čtení: 4 minuty

Do nemocnice s „cestovní kanceláří“

GLOSA – V televizi jsem zahlédl dokument o tom, jak se rozmáhá zdravotní turistika. Zajedete si do Venezuely nechat odoperovat kyčel nebo do Thajska pro nový, hezčí nos. Zajímavé.

11. 10. 2010 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Homolka má nový gama nůž. Nejdražší na světě

Arcibiskup pražský Dominik Duka požehnal v Nemocnici na Homolce nový Leksellův gama nůž. Přístroj patří ke špičce radiační léčby rakoviny a právě zakoupený model Perfexion je teprve druhý ve střední Evropě. Má ještě jeden primát. Podle dostupných informací jde o nejdražší gama nůž na světě. Nemocnice Na Homolce za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako daň z přidané hodnoty.

29. 4. 2010 10:11
Doba čtení: 1 minuta

Zapomněl jsem si skalpel. Ve vašem břiše.

Čas od času proběhne médii zpráva, jak chirurgové zapomněli během operace nějaký předmět v těle pacienta. Vždy jde o zahraniční případy a vždy to dobře dopadne. Opravdu? A jaká je realita českých operačních sálů? U nás se nezapomíná?

Doba čtení: 3 minuty

Informovaný souhlas: Vědí pacienti, co podepisují?

Pacient ujíždí na vozíku na operační sál. Za ním běží sestřička a volá „Pane, pane! Potřebuji ještě něco podepsat!“ Vystrašený pacient se nahne z vozíku a udělá, co sestra řekla a podepíše takzvaný informovaný souhlas se zákrokem. Že je vám to povědomé? A koho vlastně takový podpis chrání - nemocnici, nebo pacienty?

Doba čtení: 5 minut

Švýcaři operovali mozek ultrazvukem bez otevření lebky

Švýcarští neurochirurgové jako první na světě úspěšně operovali mozek ultrazvukem, aniž otevřeli pacientovi lebku. Informoval o tom server iDnes.cz. Serveru ScienceDaily.com uvedl, že léčebná metoda spočívá v koncentraci ultrazvukových paprsků do jednoho místa v mozku – o průměru tří až čtyř milimetrů – které opakovaně zahřívá na 60 stupňů Celsia.

23. 6. 2009 10:17
Doba čtení: 1 minuta