Hlavní navigace

Opalování

Opálená pleť je moderní, ale nadměrné či nevhodné vystavování kůže ultrafialovému záření může způsobit spálení kůže nebo vést k rakovině.

Pro koho je či není vhodné opalování na slunci či v soláriu? Jaké části těla je třeba si zejména chránit? Která kosmetika je vhodná a jak si připravit domácí krém po oplalování?

Všechno, co potřebujete vědět o opalování, najdete v sekci opalování.

Prodlužte si opálení jídlem

Krásné opálení hrozně rychle mizí? Tak letos nemusí. Prozradíme vám totiž, jak jídlem prodloužit bronzový nádech vaší pleti.

11. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak vybrat pro dítě: sluneční brýle

UV filtr je dnes samozřejmostí, v materiálu skel a obrub ale najdete hodně rozdílů. Jak vybrat sluneční brýle pro děti a kam pro ně jít?

28. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Za sluncem s homeopatií: Jaká pomůže při alergii?

Svědění, zarudnutí až drobné puchýřky. Kůže může na slunce reagovat i jinak než jen zbarvením krásně dohněda. Potíže pomohou zmírnit některé homeopatické léky.

Doba čtení: 3 minuty

Datum spotřeby na kosmetice mnohdy chybí. Kdy už je zkažená?

Z obalu kosmetiky obvykle nelze jednoduše vyčíst datum spotřeby. Jak poznat, že kosmetický výrobek není v pořádku, ať už nově zakoupený, nebo skladovaný nějakou dobu doma?

18. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Na co si dát pozor při opalování? Berme to vážně, říká lékařka

Čím výše je slunce nad obzorem, tím vyšší je UV index. Čím vyšší je UV index, tím větší je dávka záření, která vás zasáhne. Co se děje s vaším tělem, když se na slunci spálíte?

4. 7. 2017 11:39
Doba čtení: 4 minuty

Opalovací krémy mohou poškozovat DNA

Léčba cukrovky pomocí laseru bez chirurgického zákroku. Šance na nová, účinnější antibiotika. Objev genotoxických látek obsažených v některých opalovacích krémech i další kosmetice. Přinášíme přehled novinek tuzemských akademických institucí.

21. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hygienici testovali opalovací přípravky. Devět jich nevyhovělo

Hlavní hygienik ČR nechal otestovat čtyřicet tři kosmetických přípravků na opalování. Devět z nich bylo nevyhovujících, přičemž hlavní nedostatky byly zjištěny v označování.

Doba čtení: 2 minuty

Rychlá pomoc na spálená záda

Podcenili jste sílu slunce a podařilo se vám spálit si záda a ramena? Chlaďte!

Doba čtení: 4 minuty

Sluneční alergie: I jarní slunce umí kůži potrápit

Až pětině z nás znepříjemní teplé jarní dny, na které jsme tak dlouho čekali. Sluneční alergie si vybírá hlavně ženy. A když už se jí na jaře vyhneme, dovolená u moře to bohužel obvykle „jistí“.

19. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Dermatolog radí: V létě si dávejte pozor na citrusové vůně

Máme doma mýdla, šampony, krémy i opalovací krémy se svěžím citronem nebo exotickou vůní pačuli. Víc než kdy jindy nás právě v létě láká šalvěj a hořký pomeranč, avšak pozor na ně, mohou spustit nepříjemné kožní reakce.

20. 7. 2016 14:00
Doba čtení: 3 minuty

V dTestu vyhrál levný opalovací krém z drogerie

Nekupujte ty nejdražší opalovací krémy pod sluncem, u moře i na chatě si vystačíte s tím levným z drogerie. Prokázal to test, který sledoval hodnoty u devíti voděodolných opalovacích krémů s ochranným slunečním faktorem 30.

12. 7. 2016 14:31
Doba čtení: 2 minuty

6 mýtů o opalovacích krémech

Opalovací krémy pro dospělé jsou méně účinné než ty pro děti a opalovací krém z loňské dovolené poslouží stejně dobře i na té letošní. A jakým mýtům ještě věříte?

Doba čtení: 3 minuty

UV oblečení chrání lépe než opalovací krémy

Koupit UV oblečení na pláž, nebo ne? Renomovaný dermatolog radí: „Trička za stovku asi tu správnou ochranu mít nebudou." Doporučí však, čemu při koupi věnovat pozornost, abyste neutráceli zbytečně.

Doba čtení: 2 minuty

Vyřízli vám znaménko. Jak se z něj pozná rakovina?

Vaše odebraná tkáň se dostává k lékařům, o jejichž existenci nemáte zdání. Respektive nevíte, co všechno o vás vědí a že to jsou právě oni, kdo posuzuje třeba to, zda nemáte rakovinu. Každá vaše piha se totiž ocitne na patologii.

Doba čtení: 6 minut

Když se v dětství 6× spálíte, 2× tím zvýšíte riziko melanomu

„Spálení kůže v dětském věku více než 5× zvyšuje celoživotní riziko maligního melanomu o 80 %, tj. riziko se zdvojnásobuje,“ varuje primářka Alena Machovcová. Jaké máme povědomí o rizicích spjatých se sluněním?

Doba čtení: 4 minuty

Zdravé opalování má zelenou

Opalovací přípravky s fyzikálními filtry obsahují minerály, říká se jim také minerální, přírodní či BIO. V čem se liší od chemických filtrů a pro koho jsou vhodné?

7. 8. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější kožní potíže v létě souvisí s opalováním

Opalování je sice zdravé – ale jen v rozumné míře a formě. Lékařka doporučuje předem jíst beta karoten či mrkev, mazat se dvacet minut předem  – a držet siestu!

Doba čtení: 6 minut

Guru aromaterapie: Sluneční alergie neexistuje

Aroma = vůně, terapie = pomoc na životní cestě. Aromaterapie si nachází stále více příznivců. Karel Hadek se jí věnuje úspěšně už desítky let a vyvinul i preparáty na opalování, podle svých slov excelentní průvodce slunečními dny. Vysoké UV faktory mezi nimi ale nenajdeme.

Doba čtení: 6 minut

Mýty o opalování: voděodolný krém vodě neodolá

Mazat, mazat, mazat – je jednoduché pravidlo pro celé léto, které se týká opalování. Mažte se krémy s vysokými faktory a nevěřte stoprocentní voděodolnosti nebo slunečníku. Nebo se mažte samoopalovacími krémy a na slunce nechoďte.

Doba čtení: 5 minut

Nemazali, tak teď pláčou

Víkendové teploty atakující třicítku jsou sice minulostí, přesto si je mnozí z nás budou ještě dlouho pamatovat. Zvláště, pokud svá těla zvenčí nemazali.

8. 6. 2015 9:58

Domácí tělové máslo po opalování voní kokosem

Léto je v plném proudu, proto bude tento díl věnovaný výrobě našlehaného tělového másla po opalování. Kromě toho se podíváme do světa esenciálních olejů a na přípravu voňavé koupelové soli.

6. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

dTest očernil opalovací krémy, výrobce svolává právníky

Spoléháte při výběru opalovacích krémů na předchozí zkušenosti, značku nebo spotřebitelské testy? Pokud jsou to hlavně testy, mějte na paměti, že ne vždy je všechno černé nebo bílé.

Doba čtení: 4 minuty

20 % lidí má problémy se sluncem

Láska ke slunečním paprskům se nám může vymstít. To když se nebudeme mazat nebo vybereme špatný opalovací krém. Máme pro vás tipy, jak se vyhnout alergii a vybrat správný krém.

Doba čtení: 5 minut

Opalování bez opalovacího krému – a bez spálení

Američané vyvinuli náramek, se kterým ušetříte za opalovací krém. Speciální náramek SunFriend umožňuje svému nositeli opalovat se bez opalovacího krému. Monitoruje míru UV záření a varuje včas, že už slunce bylo dost.

6. 6. 2014 10:45

Velbloudí mléko nebude pro krávy konkurencí. Cena je vysoká

Velbloudí mléko může po letech úsilí na evropský trh. Tedy i na ten český. Proč je to tak velká sláva pro alergiky a v čem jsou mléčné výrobky z velbloudího mléka lepší než z kravského?

Doba čtení: 4 minuty

Opalování u moře může nevratně poškodit DNA

ROZHOVOR: Chystáte se na oddechovou dovolenou u moře, kde se budete výhradně opalovat na pláži? Během jednoho týdne si můžete nenávratně poškodit DNA.

Doba čtení: 5 minut

Lidé s nádorem kůže mohou testovat nový lék na rakovinu

Pacienti s bazaliomem kůže se mohou zdarma zapojit do klinické studie ve čtyřech centrech v České republice. Další čtyři centra budou otevřena v následujících měsících.

28. 2. 2013 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Klasické opalovací krémy a lidé se světlou pletí do solária nepatří

Milovníci opálené pokožky dohánějí někdy nedostatek slunečního záření v soláriu. I tento způsob opalování má určitá pravidla pro snížení rizik.

8. 11. 2012 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Ozonová vrstva slábne a rakovina kůže sílí

Ozonová vrstva, která nás chrání před škodlivým UV zářením, je nejslabší za posledních osmačtyřicet let. Lékař nám poradí, jak se vyhnout rakovině kůže.

Doba čtení: 4 minuty

Opalovací krémy: Zrada v tubičce

Tři čtvrtiny Čechů si v létě chrání kůži a používají krémy s ochranným faktorem. To je sice hezké, jenže: krémy neumíme používat. A pak: často slibují něco, co nesplní.

Doba čtení: 4 minuty