Hlavní navigace

novela zákona o potravinách

Kolik to má kalorií? Tabulka výživových hodnot bude nově povinná

Hubnoucí lidé, lidé s nařízenou dietou i ti, kteří si hlídají obsah soli v potravinách, budou mít zase o něco snazší život. Za pět dní totiž začne platit nařízení, dle kterého na obalech potravin budou uvedeny povinně tabulky s výživovou hodnotou.

Doba čtení: 2 minuty

Jak se správně značí nebalené potraviny

Už jsme se v Česku naučili hledat důležité informace v případě balených potravin. U uzenin či sýrů na váhu, stejně jako třeba u koblih si zatím nejsme moc jistí, na co máme nárok.

Doba čtení: 2 minuty

Nevídáno, ministr a řetězce mluví o spolupráci

Na ministerstvu se rodí možná funkční spolupráce s obchodními řetězci. Společně se mají aktivně podílet na podpoře regionálních potravin. Tedy věc dosud nevídaná.

Doba čtení: 2 minuty

Co mění zákon o potravinách? Nečekejte zázraky

Novela zákona o potravinách byla konečně schválena. Některé změny zákazník stěží zaznamená. Co je důležité v potravinářské novele z pohledu běžného spotřebitele?

19. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Novela zákona o potravinách přinese více písmenek

Mnohokrát připomínkovaná novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích byla konečně schválena. Těšit se tak můžeme na větší písmo na obalech i zemi původu u nebalených potravin.

15. 5. 2014 12:11
Doba čtení: 2 minuty

Volby se blíží a potravinám náhle rozumí každý

Někdejší šéf veterinární správy Josef Holejšovský o již sedmnácté novelizaci zákona o potravinách a o věčné bitvě mezi resorty. Jde přece hlavně o to, aby „oni“ nechtěli dělat to, „co už děláme my“!

14. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Časované bomby v potravinářské novele

Novela zákona o potravinách představuje posun vpřed, zejména z pohledu spotřebitele. Avšak některé ambice půjde v praxi zajistit jen těžko. Hlavně z právního pohledu tak mohou představovat tikající bomby.

Doba čtení: 5 minut

Ministr tlačí české potraviny a komora kouzlí s marží

Z projevů ministra zemědělství a Potravinářské komory se zdá, že si nepovšimli existence Potravin na pranýři a neví, co je marže. Za vzor kvality považují Klasu a za nepřítele číslo jedna řetězce.

Doba čtení: 3 minuty

Novela zákona o potravinách: Větší pokuty a větší písmena

Vláda schválila novelu zákona o potravinách, která mimo jiné stanoví, že nápisy na potravinách mají být větší. Prodejce, který poruší zákon, může nově dostat pokutu až 10 miliónů korun.

Doba čtení: 2 minuty

Zdravotní nezávadnost potravin je důležitější než jejich kvalita

Zákon o potravinách čeká novela, nejvýznamnější po mnoha letech, a její podobu často komentují amatéři nebo „hlas lidu“. Mezi hlavní rizika patří mylný výklad naprosto základních pojmů.

Doba čtení: 6 minut