Hlavní navigace

nohy

Nožky čínských žen: Zmrzačená chodidla jako fetiš

Čínským dívkám už od malička pevně zavazovali nožky, aby byly krásné a líbily se mužům. Znetvořená chodidla tak zajistila mužům obdivovaný fetiš a ženám doživotní domácí vězení – nemohly totiž vůbec chodit.

Včera 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Proč se u nás vbočený palec operuje technikami z minulého století?

Vbočený palec si můžete nechat odoperovat zastaralou metodou tzv. na pojišťovnu, nebo využijete nejnovějších postupů a vše si zaplatíte. Jaké jsou rozdíly v operacích, následné hybnosti palce a postupu?

13. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 8 minut

Barefoot, nebo levné tenisky. Jaký je v tom rozdíl?

Boty s nízkou podrážkou neboli bosoboty, případně barefoot, si získávají stále větší oblibu. Jak je to možné, cožpak jejich majitele nebolí po delší době chodidla nebo i celé tělo, tak jako po nošení tenisek s plochou podrážkou? Nejde náhodou jen o reklamní trik?

Doba čtení: 4 minuty

Na suché paty nejlépe zabírá močovina

Suché, popraskané a plné kráterů nejsou jen pole a zahrady, ale i naše paty. I těm dalo letošní parné léta pěkně zabrat. Jak tvrdým patám navrátit jemnost a barvu, prozradil odborník na péči o nohy a tělo.

Doba čtení: 4 minuty

Nehtová rovnátka: v ničem vás neomezují a lze je i ozdobit

Příčin, proč nám začnou zarůstat nehty, je celá řada. Mezi nejvýznamnější faktory patří nesprávné upravování nehtů, dále třeba špatná obuv. „Existují dvě cesty, jak problém řešit. Konzervativní a chirurgická,“ říká specialista, který vždy dává přednost neinvazivní metodě a je průkopníkem tzv. nehtových rovnátek.

26. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Chcete dítěti zničit nohu? Obujte ho moc brzo

Naprostá většina dětí se rodí se zdravými chodidly. Než nastoupí do školy, má ale již celá třetina z nich deformované nohy. Drápovité prsty, vadné postavení pat, ploché nohy, zarůstající nehty a další potíže, které si jinak „užíváme“ třeba po čtyřicítce. Čím svým dětem ničíme nohy?

22. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak vzniká puchýř a co s ním udělá gelová náplast

Situace, kdy musíme sáhnout po náplasti, se vyskytují běžně. Vyplatí se proto mít je raději vždy po ruce. Puchýře nebo různé odřeniny z bot nejsou sice závažné zdravotní potíže, ale i tak dovedou pěkně znepříjemnit život.

7. 6. 2018 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Cviky proti křečovým žilám: jednoduché a rychlé

Také schováváte nohy i v horku, protože se vám nelíbí křečové žíly a metličky (mikrovarixy)? Ty jsou viditelným příznakem chronického žilního onemocnění, které se vám pravděpodobně již dříve přihlásilo pocity těžkých nohou, mravenčením, křečemi, bolestí a otékáním nohou.

28. 5. 2018 13:20
Doba čtení: 1 minuta

Plíseň na nohách: proti mykózám pomohou bylinky i vhodné ponožky

Léto za dveřmi a hrozba mykózy s ním. Reklama útočí „zázračnými pomocníky“, kteří vás plísní zbaví údajně za pár dní. Ve skutečnosti je to běh na velmi dlouhou trať. Existuje nějaká prevence?

22. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Po ztrátě dolních končetin nemáte automaticky nárok na elektrický vozík

Pokud člověk přijde o dolní končetinu či končetiny, hned v nemocnici mu je nabídnuta rada, kde získat příspěvky na péči, na mobilitu i přestavbu bytu. Nárok na elektrický vozík mu ale automaticky nevzniká.

Doba čtení: 3 minuty

Oteklá noha či nohy ukazují na žilní onemocnění

Těžké či oteklé nohy, mravenčení, křeče, žilky či uzlíky na dolních končetinách, otok a studená noha či hnědé skvrny. To vše mohu být příznaky chronické žilní nemoci, a čím dřív půjdete k lékaři, tím líp.

10. 4. 2018 19:05
Doba čtení: 5 minut

Bolestí lezla po čtyřech. Prodavači v obchodních centrech musí celý den stát

Dvanáctihodinová směna, malý prostor krámku v obchodním centru, pultík, židle. Vlastně ne, zapomeňte, židle tu být nesmí, tady se smí jenom stát. Co takové mnohahodinové stání udělá se zdravím a za jak dlouho ho zničí trvale?

Doba čtení: 10 minut

Bačkory na českých školách. Tohle je realita

Zmapovali jsme školní přezůvky u žáků první, třetí a osmé třídy. Někteří měli bačkory malé, nebo naopak velké, děravé, nebo prostě neměli žádné. Přečtěte si, proč se bačkory nemají dědit a jak vybrat ty vhodné.

Doba čtení: 6 minut

Poruchy nohy ovlivňují celé tělo

„Nestačí se jen snažit o potlačení bolesti, hlavní je zajímat se o souvislosti, jež k ní vedou,“ říká brněnský ortoped Vladimír Holoubek.

Doba čtení: 11 minut

Kuří oko zvládne nejlépe pedikérka

Tlačí, bolí a zanedbané vás může trápit dlouhé měsíce. Jak si poradit s kuřím okem? A rozeznáte ho od bradavice?

2. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Konopí uleví při křečích i patní ostruze

Křeče nohou, varixy neboli křečové žíly, ostruhy na patě – to jsou časté potíže, které sužují naše končetiny. Odbornice radí, jak pomohou výrobky z konopí.

Doba čtení: 3 minuty

Bosé boty obujete a už nechcete jinak

Vivobarefoot – nejznámější značka tzv. bosých bot – je u nás zásluhou Kamila Vedrala. Před šesti lety to u něj byla láska na první obutí a přenáší ji dál. „Všichni jsme se narodili bosí, a proto jsou naše boty téměř pro každého,“ říká propagátor bosých bot.

Doba čtení: 6 minut

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Tradiční vánoční rostlinka, která má mít kouzelnou moc: přinášet štěstí a plodnost. Traduje se, že je jedovaté. Málokdo ale ví, že je to spíše léčivka. Používáme ji k omývání nohou při křečových žilách. Rovněž bývá součástí čajů na snížení krevního tlaku nebo cholesterolu.

8. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

5 nejčastějších poporodních problémů a jejich řešení

Porod je velká změna, nejen životní, ale i pro vaše tělo. Na co je třeba se připravit a kdy s ním příchozí nepříjemnosti odezní? Pět nejčastějších poporodních problémů a jejich řešení.

18. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Léčivý relax: velký přehled koupelových olejů

Samotná koupel v teplé až horké vodě je značně relaxační. Pokud nahradíte světlo svíčkami, bude to téměř dokonalé. Uspokojte i další smysl – čich – a přidejte si do koupele vonné oleje. Vybírat můžete podle nálady nebo i zdravotních potíží, kdy se účinné látky vstřebávají do pokožky již během relaxace.

15. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Je vám zima? Prohřejte si organismus

Kromě toho, že se můžeme v zimě cítit poněkud nepohodlně, mráz navíc zužuje cévy a zvyšuje krevní tlak. Zahřát nás může nejen vhodné oblečení, ale i potraviny, oleje nebo bylinné koupele. Podívejte se na zimní tipy bylinkářky Jarmily Podhorné.

11. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak dlouho se čeká na operace a lze to urychlit?

Máte bolesti nebo nějaký zdravotní problém a rádi byste se jej zbavili s pomocí lékařů? Pro některé vybrané výkony jsou zákonné lhůty. Maximální je pak u náhrad kyčelního kloubu. Hádejte, jak dlouho na něj můžete čekat. A co udělat pro zkrácení lhůty?

9. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bolí vás klouby? Jezte lososa, kefír nebo pomeranče

Zejména s příchodem chladného počasí se zhoršují bolesti kloubů. Projevy onemocnění kloubů doporučují lékaři zmírňovat teplem a úpravou jídelníčku.

Doba čtení: 3 minuty

Hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Osteoporóza je závažné onemocnění, které vede k mnoha komplikacím. Jednou z nich je zlomenina krčku stehenní kosti, která ve 20 % vede až k úmrtí. Co můžete pro svoje kosti udělat sami a nehrozí vám osteoporotická zlomenina?

Doba čtení: 2 minuty

Revma: bez včasné léčby do 10 let v invaliditě

Příznaky jsou nenápadné, přitom včasná léčba dokáže zpomalit nebo zastavit zhoršování onemocnění. V opačném případě se pacienti stávají invalidními. Jaké příznaky vás mají varovat a jaká léčba je nejlepší?

11. 10. 2016 13:28
Doba čtení: 2 minuty

Křečové žíly a léčba: co všechno uhradí pojišťovna?

Léčba křečových žil se liší dle rozsahu postižení. Důležité je včasné vyšetření odborným lékařem. Jaké způsoby léčby křečových žil hradí zdravotní pojišťovna a jak je to s úhradou léků a kompresivních punčoch?

10. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Jednoznačně ano, ale postupně

Boty i ponožky omezují. Nohy je však třeba připravit. Bosá chůze také není vhodná u některých onemocnění či vad. Nehodí se ani na tvrdé povrchy. „Chůze naboso je velice prospěšná věc, která by měla být samozřejmostí od nejútlejšího věku,“ říká Iva Bílková.

Doba čtení: 7 minut

Ochablé svaly mohou značit vážnou nemoc

Pompeho nemoc je vzácné onemocnění, které má tak málo lidí, že jej ani mnozí lékaři neznají. Pacienti trpí závažnou svalovou slabostí a problémy s dýcháním, což je bez léčby velmi nebezpečné. Ti, kteří se dostanou do péče odborníků, mají z velké části vyhráno.

14. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Suché paty: nehezké a bolavé

Velmi častým problémem chodidel bývají suché a často popraskané paty. Co použít, škrabky, pemzy, brusky, nebo pilníky? Pomůže nejen každodenní péče, ale i citron a tvaroh.

2. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Plíseň na nehtech je potřeba léčit včas

Jsou nehezké a často mohou za zápach nohou. Plísně na nehtech nejsou jen kosmetickým problémem. S jejich léčbou pomůže dietní opatření a antimykotika.

Doba čtení: 3 minuty