Hlavní navigace

Nespavost

Češi letos spali zoufale málo

Den by měl být rozhodně delší, nebo budeme spát ještě méně než dosud. Každý stý Čech spí jen čtyři hodiny denně, což se může neblaze projevit na naší kondici.

31. 12. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Minulost a přítomnost prášků na spaní

Je to již 150 let, kdy byla objevena kyselina barbiturová. Látka, která se později stala základem pro širokou škálu barbiturátů, užitečných pomocníků i návykových zabijáků.

Doba čtení: 6 minut

Bylinkový speciál: Kopr vonný

I když vám koprovka nevoní, můžete okusit sílu kopru v dipech k masu či zálivkách na salát. Kojícím matkám pomůže s tvorbou mléka, kašlajícím zas zmírní dávivý kašel.

12. 3. 2014 8:57
Doba čtení: 3 minuty

Rozhodl jsem se léčit kašel lékořicí aneb domácí bylinková lékárnička

Každá domácnost má lékárničku pro první pomoc při běžných zdravotních potížích. Vedle klasických přípravků v ní mají své místo i přírodní medikamenty. A je jich mnohem víc než heřmánek.

Doba čtení: 5 minut

13 typických těhotenských potíží: co s nevolností nebo pálením žáhy

Ve správné komedii prozradí těhotenství hrdinky její náhlá nevolnost. V realitě to zas taková legrace není. Se zdoláním běžných zdravotních problémů výborně pomohou přírodní prostředky.

Doba čtení: 8 minut

Chcete usnout? Čtěte nudnou knihu

Pro pocit vyspání není podstatné, jak dlouho jsme spali. Důležitější je počet úspěšných spánkových cyklů. A když nemůžete zabrat, „i špatný sex je pořád ještě dobrý“ – usnutí to usnadní.

21. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Každá potravina obsahuje něco zdraví prospěšného

Tím, jak žijeme a jak se stravujeme, se můžeme řadě nemocí vyhnout. Podle dietoložky Karolíny Hlavaté to platí zejména pro civilizační choroby, ale také zánětlivá a jiná onemocnění.

Doba čtení: 6 minut

Bylinky zaberou místo prášků na spaní i na nervy

Vytočil vás šéf? Podléháte splínu a nemůžete spát? Před návštěvou psychiatra vyzkoušejte raději bylinky. S jejich pomocí zatočíte se vztekem, nespavostí i podzimní depresí.

Doba čtení: 4 minuty

Noční jedení: je to nemoc?

Jíte v noci? Buď jste nemocní – nebo rozežraní. Jak poznáte, která varianta platí? Půlnoční hlad neboli syndrom nočního jedení je nebezpečný hlavně pro způsoby, kterými ho lidé řeší.

26. 9. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kolikrát za noc jdete na záchod?

Pokud vás vzbudí rámus z ulice a dojdete si na záchod, nic se neděje. Ale jestli se budíte pravidelně s plným močovým měchýřem, něco není v pořádku. A stačí, aby to bylo jednou za noc.

Doba čtení: 4 minuty

Kam jít, když špatně spíte

Poruchy spánku mohou mít různou podobu: nespavost, chrápání, špatné usínání… Se všemi poradí ve spánkové laboratoři a poradně pro poruchy spánku. A spát u vyšetření nemusíte.

30. 1. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

V krizi stoupá spotřeba antidepresiv

O tom, jak moc jsou peníze spojeny s pocity štěstí a spokojeným spánkem, vypovídají nejnovější čísla z Velké Británie. Ekonomická krize s sebou totiž nese nespavost a deprese.

2. 1. 2012 10:00
Doba čtení: 1 minuta