Hlavní navigace

mrtvice

Polívková smršť opět u Anděla

Již po osmé bude pěší zóna u Anděla patřit předním českým kuchařům, výborným polévkám a dobré věci. Vaří se tu „první polévka na světě, která léčí mrtvici“.

3. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Cukrovku má 1 z 500 českých dětí. Může za to hygiena?

Diabetu u dětí přibývá, příčiny nejsou jasné. Lék proti chřipce by mohl zabírat i na klíšťovou encefalitidu. Aspirin se vyrovnal novému preparátu, ale nepřekonal ho. Nadějné objevy ze světa rakoviny.

Doba čtení: 6 minut

První polévka na světě, která léčí mrtvici

Od 26. února do 2. března na Andělu proběhne gastronomická benefice Polívková smršť. Již posedmé bude prostor před obchodním centrem Nový Smíchov patřit předním českým kuchařům, výborným polévkám a dobré věci.

Doba čtení: 2 minuty

Nejhorší je, když se chcete z mrtvice vyspat

Po propuknutí příznaků mrtvice má člověk jen čtyři a půl, maximálně šest hodin k započetí léčby. Platí ale, že čím dříve se dostane do nemocnice, tím lépe. Již po prvních pěti minutách totiž mozkové buňky začínají kvůli nedostatku kyslíku odumírat a po několika málo minutách či hodinách je mozek nenávratně poškozen.

Doba čtení: 2 minuty

Na chrápání prášky nemáme. Máme masky

Když dva lidé chrápou stejně, nemusí to být totéž. Prášky nepomohou ani jednomu. Pro jednoho se nabízí operace, druhému – pokud jde o nebezpečnou spánkovou apnoe – pomůže speciální maska.

Doba čtení: 4 minuty

Ani kardiaci se nemusí bát sexu

Sex je aktivita spojená se zátěží jako každá jiná. Lidé s poruchami srdce mohou být v sexuálním životě limitováni, riziko ale není vyšší než při obdobně namáhavé fyzické zátěži.

Doba čtení: 3 minuty

Pomoc po mrtvici je šitá přesně na míru

Mozková příhoda změní život od základů. Starý známý svět je pryč. S orientací v novém světě pomůže sociální rehabilitace. Následky nejsou tak limitující, jak se může na první pohled zdát.

27. 8. 2013 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Při mrtvici se hraje o čas: co minuta, to zánik dvou miliónů buněk

Příznaky mozkové mrtvice poznáte i s pomocí zkratky FAST. Je výstižná, o rychlost tu jde především. Čas je mozek.

Doba čtení: 3 minuty

Prvňák by měl mluvit bezchybně, říká logopedka

ROZHOVOR – Šišlání může být chvíli roztomilé. Podle klinické logopedky Ilony Kejklíčkové jsou už tři roky věku dítěte prvním milníkem, kdy je třeba věnovat pozornost úrovni jeho řeči.

22. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nečekejte, až vás klepne pepka. Braňte se

V České republice postihne mrtvice čtyřicet tisíc lidí ročně, čtvrtina z nich zemře. Jak se neúprosným statistikám postavit a vyhrát boj se zákeřným nepřítelem?

21. 6. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Seminář zdarma: Ošetřování nemocných po mrtvici

Ošetřovatelská poliklinika Thomayerovy nemocnice pořádá seminář pro osoby pečující o nemocné po cévní mozkové příhodě v domácím prostředí. Program: seznámení s problematikou onemocnění, praktické ukázky, vybavení lůžka, pomůcky, hygiena, vyprazdňování, prevence proleženin, rehabilitace, výživa, sociální poradenství

25. 4. 2012 9:00
Doba čtení: do minuty

Migréna není obyčejná bolest hlavy

Migréna – nemoc často nepochopená a ještě častěji bagatelizovaná. Jak ji poznáte a co je spouštěčem záchvatu ve vašem případě? Pokud ho najdete, můžete se mu napříště pokusit vyhnout.

Doba čtení: 4 minuty

Naučte se péči o nemocné a první pomoc od odborníků

Fakultní Thomayerova nemocnice nabízí praktickou pomoc lidem s diabetem a jejich rodinným příslušníkům. Dále semináře pro osoby pečující doma o nemocné po mrtvici a laickou první pomoc.

12. 10. 2011 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Když vás přepadne mrtvice

Stačí, když vyrazíte na dovolené v horku na výlet a zapomenete dostatečně pít. I to může být moment, který se stane spouštěčem mrtvice. A tu dostávají čím dál mladší lidé.

Doba čtení: 2 minuty

Olivový olej snižuje riziko mrtvice o 41 procent

Zdá se, že vědci přišli na druhý důvod, proč jsou Francouzi tak zdraví. Jedním z nich je víno a pravidelné pití jedné skleničky denně. Druhým důvodem prý je – olivový olej.

Doba čtení: 1 minuta

Spočítejte si, jestli vám hrozí infarkt

Téměř tři čtvrtě milionu Češek a Čechů trpí nemocemi srdce a cév. Mnozí aniž by to věděli. A hrozba infarktu se sune do stále nižšího věku. Chcete vědět, jestli se vás taky týká?

29. 4. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Tajemství šikovnosti: Víte, proč neumíte tančit?

Proč se někteří lidé snadno naučí hrát na nějaký hudební nástroj nebo nové taneční kroky, a jiní se nenaučí nikdy nic? Příčina možná není v rukou ani v nohách, nýbrž v mozku.

22. 3. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak poznáte, že se o vás pokouší mrtvice

Existuje test o třech otázkách, podle něhož snadno zjistíte, zda se o vás pokouší mrtvice. Povislý koutek na jedné straně úst, potíže s mluvením nebo rozuměním, neschopnost ovládat pravou nebo levou ruku či nohu na jedné straně těla, špatná koordinace pohybů nebo závratě. To nejsou příznaky nadměrné konzumace alkoholu nebo omamných látek, ale symptomy cévní mozkové příhody (CMP) neboli mozkové mrtvice.

14. 3. 2011 14:00
Doba čtení: 2 minuty

Víte dost o cévní mozkové příhodě?

Cévní mozková příhoda (CMP, mozková mrtvice, iktus) může postihnout osoby v každém věku. V posledním desetiletí je stále častější její výskyt u lidí už kolem 40. roku.  Iktus je zdravotní stav, který může způsobit trvalé neurologické postižení případně i smrt, pokud není velmi rychle rozpoznán a léčen. Po srdečním infarktu je druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice, prodělá ho každoročně na 30 tisíc osob, z toho třetina umírá a třetina zůstává trvale postižená.

8. 4. 2010 7:39
Doba čtení: 3 minuty

Mrtvice ještě nemusí znamenat „konec života“

Cévní mozková příhoda postihuje čím dál tím mladší lidi a zásadně změní život nemocného i jeho rodiny. Pacienti i jejich blízcí to často vzdávají, ale stojí za to bojovat, třeba navzdory pokročilému věku. Příběh devadesátileté Anny Malé je toho příkladem.

Doba čtení: 6 minut

Nové projekty v Praze: Mozek sám píše, hra léčí mrtvici

„Čtení“ myšlenek přímo v lidském mozku, nebo třeba trénink pacientů po mozkové mrtvici, to jsou jen dva z projektů představených na právě probíhající evropské konferenci Věda za hranicemi fikce v Praze. V úterý na ní už představitelé Evropské komise oznámili, že budou usilovat o zvýšení finanční podpory výzkumu, který vede k novým poznatkům v oboru informačních a počítačových technologií.

23. 4. 2009 10:27
Doba čtení: 1 minuta