Hlavní navigace

minerálky

Místo léků minerálka? Vincentka – mořská voda s léčivými účinky

Moře už nemáme, ale máme na něj památku. Jsou to minerální vody, v nichž se takové malé moře plné zdraví prospěšných látek ukrývá.

Doba čtení: 3 minuty

Všechny velké objemy sladkých nápojů jsou škodlivé

Profesor Vladimír Teplan je specialista v oboru nefrologie, tedy „machr přes ledviny“. Usiluje o to, aby lidem ledviny správně fungovaly a aby nekončili předčasně na dialýzách a transplantacích.

Doba čtení: 7 minut

Víme přesně, co člověk pro svou výživu potřebuje

„Existuje jen málo cest, jak upravit rovnováhu živin v těle, ale mnoho situací, jak ji porušit,“ říká profesor Zdeněk Zadák. Kvůli komercializaci chybí v potravinách důležité složky.

Doba čtení: 10 minut

Jak kníže Hohenlohe hledal vodu a našel Poděbradku

Psal se počátek dvacátého století a panovalo dlouhé sucho. Kníže Hohenlohe zoufale hledal zdroj pitné vody. A našel něco lepšího. Minerálka Poděbradka slaví již 110 let.

18. 9. 2015 9:11
Doba čtení: 3 minuty

Čím tmavší alkohol, tím těžší kocovina

Tipy proti kocovině jako „vyprošťovák“ nebo „dvojitý turek“ nebohé namáhané tělo ještě více oslabují. Jak se účinně bránit kocovině? Střídmostí i dobrým výběrem nápoje.

Doba čtení: 5 minut

Minerálka je pěkně stará voda

Česká republika je velmocí minerálek, máme u nás všechny existující typy minerálních vod. Odkud se ale tento klenot bere? Bude minerálky dostatek i pro další generace?

Doba čtení: 4 minuty

Noční křeče nohou spraví minerálka s hořčíkem

Je někdo, kdo to nezažil? Uprostřed noci – hnusné probuzení, křeč v noze, bolest, bezmoc. Někomu se to stalo párkrát, jiní se takhle budí pravidelně. Co s tím?

Doba čtení: 5 minut

Nesmysly o pitném režimu aneb odborníci z posilovny

Samozvaní odborníci z posiloven doporučují nesmysly, lidé se pod vlivem reklamy nutí do pití litrů vody. Takže znova: Přísun tekutin do organismu neobstarávají jen nápoje.

Doba čtení: 4 minuty

V letních drincích letí chřest i nakouřený heřmánek

V letních měsících si více než kdy jindy dopřáváme osvěžení v podobě míchaných nápojů. A nemusí to být dokola jen mojito a beton, zkuste míchat bylinky s rebarborou, houbami i chřestem.

20. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Voda dětem moc chutná, ale hlavně ta sladká

Nový průzkum ukázal, jak málo a špatně naše děti pijí. Jen deset procet z dotázaných dětí vypije dva litry tekutin denně. Chutnají jim zejména kolové a slazené nápoje, vodu skoro neznají.

Doba čtení: 2 minuty

Jedna voda s bublinkami denně je maximum

Je to jeden z paradoxů současného stravování – ačkoli je známo, že oxid uhličitý je odpadní látkou lidského metabolismu, dodáváme si tento odpad do těla pravidelně a zcela dobrovolně sami.

Doba čtení: 3 minuty

Inspekce našla v balené vodě toluen

Navzdory tomu, že vyhláška nepřipouští přítomnost cizorodých látek v balených vodách, inspektoři ze SZPI v jednom vzorku našli toluen. Podívejte se do fotogalerie. Nemáte ji doma?

Doba čtení: 1 minuta

Na Vánoce o medvěda více

Naši redakci zaplavily vánoční trháky z řad potravin. Vybrali jsme pro vás „svatou trojici“, která vám obrátí kapsy, nebo taky ne. Podívejte se, s čím se v obchodech budete setkávat.

5. 11. 2012 12:00
Doba čtení: 2 minuty

Minerálky jsou prospěšné, pokud je tedy nepijete po galonech

Na rozdíl od balených vod, které se od té z kohoutku liší obvykle jen mnohem vyšší cenou, je konzumace minerálek pro organismus i peněženku přínosem. Často se o nich ale tvrdí nesmysly.

Doba čtení: 5 minut

Kdo pije, tomu to pálí

Nedostatek tekutin způsobuje přehřátí organismu, špatnou pokožku, nesprávně fungující ledviny a oslabení krátkodobé paměti. Jak se naučit pravidelně pít, když nám to moc nejde?

20. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 7 minut

Doporučované kombinace jídla a pití nemají žádné opodstatnění

Bílé víno k bílému masu, červené víno k vepřovému, pivo k tučnému jídlu či voda ke kávě – to je jen malý výčet nejčastěji uváděných „ideálních“ kombinací. Všechno jsou to jenom mýty.

Doba čtení: 5 minut

Pijete denně minerálku? Koledujete si o problémy

Dennodenním pitím minerálek si můžete zničit zdraví. Minerální vody jsou totiž ve své podstatě „lék“, ne něco, co je určeno k pravidelné spotřebě, a to ještě v objemu 1,5 litru denně.

Doba čtení: 4 minuty