Hlavní navigace

mamografie

Teorie proti mamografu: Tak ten nádor necháme, třeba zmizí sám

Jít, či nejít na mamograf? Je na každé ženě, jak se rozhodne, nikdo ji nemůže nutit. Informace, které k tématu najde, jsou však mnohdy kontroverzní. Někdy jde o vyložené nesmysly.

Doba čtení: 9 minut

Několik vět k článku „Mamograf je zbytečný“

Média hojně informují o závěrech kanadské studie, která zpochybňuje užitečnost mamografu coby prevence rakoviny prsu. Lékařka oponuje: „Screening významně snižuje úmrtí na karcinom prsu.“

Doba čtení: 2 minuty

I muži mají prsa

Příznaky rakoviny prsu u mužů jsou stejné jako u žen. Jen je u nich toto onemocnění mnohem vzácnější. Kdy muž skončí na mamografu?

Doba čtení: 3 minuty

Dr. House radí: Ruce na prsa

Rakovina prsu zasáhne jen v Česku každou osmou ženu. Čím dřív je odhalena, tím líp. Nová kampaň na podporu samovyšetření sází na atraktivní postavu dr. House, respektive jeho český hlas.

16. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Dědičné dispozice k nádoru prsu určí analýza DNA

Angelina Jolie vyvolala zájem o rakovinu prsu i možnosti prevence. Lékaři jsou zahrnuti dotazy i objednávkami na vyšetření. Kdo tedy patří mezi rizikovou skupinu a na genetické testy?

20. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Preventivní mastektomie, zákrok, který podstoupila i Angelina Jolie

Hollywoodská hvězda podstoupila oboustrannou mastektomii. K odstranění ňader se rozhodla preventivně. Je totiž nositelkou genu, který výrazně zvyšuje pravděpodobnost rakoviny prsu.

Doba čtení: 3 minuty

Rakovinu prsu mají často ženy, které o někoho pečovaly

ROZHOVOR – S vedoucí lékařkou Mamma centra o odmítání léčby, významu prevence, bolestivosti mamografie a vlivu psychiky na rozvoj rakoviny. „Souvislost tu určitě je,“ říká Alena Bílková.

Doba čtení: 14 minut