Hlavní navigace

kvalita jídla

Ochucené vody: V jedné láhvi je i dvacet kostek cukru

Podívali jste se někdy na etiketu? Pijeme chemii, cukry, sladidla a konzervanty a ještě si šmakujeme. Jedna láhev ochucené vody denně přitom znamená za rok navíc 15 kilo tuku!

Doba čtení: 7 minut

Tavený sýr není směs rozpuštěných starých sýrů aneb mýty o taveňácích

Také si myslíte, že tavené sýry jsou roztavenou směskou starých zbytků nejrůznějších druhů sýrů a závadných sýrů? Nebo že jsou nezdravé kvůli procentu éček? Je to pravda, nebo ne?

24. 2. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Párek, který neobsahuje maso? Klidně

Až si půjdete koupit párky nebo špekáčky, ptejte se, zda v nich je maso. Zdá se vám to přehnané? Není. Naše legislativa sice určuje složení, jenže někteří výrobci dobře vědí, jak na to.

Doba čtení: 6 minut

Lidl říká: Zákazníky neklameme

Společnost Lidl se ohrazuje vůči informacím kontrolorů a médií. Tvrzení „Pravá česká zabijačka“ je prý marketing, ne označení země původu. Bez dalšího komentáře publikujeme reakci společnosti Lidl na informace uvedené v tiskové zprávě Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) i článku na našem serveru.

23. 2. 2012 12:59
Doba čtení: 2 minuty

Lidl prodává "pravou českou zabijačku" z Německa

Drzost některých obchodních řetězců nezná mezí: coby pravou českou zabijačku prodávají i tlačenku z Německa. Další řetězec zase pod vlajkou České republiky prodává salámy či chleba.

23. 2. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Přehled zahraničních výrobků vydávaných za "Českou kvalitu"

Řetězec Penny Market nadále klame o „České kvalitě“ a označuje tak i potraviny ze zahraničí, které nesplňují požadavky značky. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) začátkem února zjistila, že Penny Market označuje visačkou „Česká kvalita“ i zboží zahraničního původu, což je zjevné klamání spotřebitele.

22. 2. 2012 10:56
Doba čtení: 2 minuty

Test chlebů – už druhý den jsou některé na vyhození

Taky vás tak naštve, když si koupíte chleba a druhý den se nedá jíst, protože je plesnivý? Rozhodli jsme se vyzkoušet, jak dlouho vydrží různé druhy a za různých podmínek. Podívejte se.

Doba čtení: 8 minut

Kvalitní chleba nemůže stát 9,90, říká pekař

ROZHOVOR – Pekař Jan Mervart ze známého Mervartova pekařství vysvětluje, proč se chleba do supermarketů musí šidit, jak dlouho by měl správný bochník vydržet a jak ho skladovat.

Doba čtení: 8 minut

Obchody falšují u jídla data spotřeby ve velkém

V posledním týdnu neminul den, aby nevyběhla zpráva, že obchodníci, a to i velmi známé řetězce potravin, falšují data spotřeby u potravin. Přelepují nálepky. Věříte supermarketům?

Doba čtení: 3 minuty

Životopis mého kuřete: "život a smrt" drůbeže ze dvora

ROZHOVOR – Taky máte plné zuby kuřat z hypermarketu, divné beztvaré hmoty bez chuti, zato se zápachem? Variantou je tzv. selská drůbež. Jak a v čem se liší od svých neduživých bratříčků?

Doba čtení: 7 minut

Místo kuřete kupujete jen živočišnou bílkovinu

Chovatel o problémech velkochovů: Nejdůležitější je cena. Vše ostatní, včetně zdraví konzumentů, kvality potravin a kvality života zvířat určených k lidské spotřebě, musí jít stranou.

Doba čtení: 5 minut

Spotřebujte do, použitelnost, trvanlivost... Co znamenají data na obalu potravin?

Taky se v krámě vždy podíváte, jaké datum je vyznačeno na obalu? A víte, co ten údaj vlastně znamená? Které potraviny nemusí mít označení žádné a v čem se nejčastěji chybuje?

25. 10. 2011 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Zkusili jste se obejít bez polotovarů?

Není nic snazšího než vyklopit plechovku fazolí na pánev a zalít kečupem. Nebo ve vařící vodě utopit nudle z čínské polévky. To všechno jsou polotovary. Přežili bychom bez nich?

Doba čtení: 6 minut

Víte, kolik vody si kupujete ve filé? Budete překvapeni!

Rozčílí to každou kuchařku či kuchaře: hodíte filé na pánev, smažíte a po chvíli zjistíte, že dusíte, protože maso pustilo hodně vody. Kolik vody si takto platíme místo ryb? I půllitr!

Doba čtení: 6 minut

Biojídlo vážně chutná jinak. Otestovali jsme to

Máte pocit, že biojídlo je jen velký podvod a vysavač na peněženky lidí? Tak zkuste totéž, co my. Dejte si dvě jídla vedle sebe a ochutnávejte a ochutnávejte… Zažijete šok.

Doba čtení: 6 minut

Vyzkoušeli jsme: Jak odhalit falešné čokoládové vejce?

Nakoupili jsme hromadu velikonočních vajíček a figurek. Na první pohled vypadají všechny stejně; ale rozhodně stejně nechutnají. Kolik jich bylo opravdu z čokolády? Asi se budete divit.

Doba čtení: 4 minuty

Není med jako med. Nenaletěli jste?

Jistota, že v supermarketu koupíte kvalitní med, je tak padesát na padesát, a to jsem ještě velký optimista. V každém případě, levný med má jedinou výhodu: je levný. Vašemu zdraví moc neprospěje, spíš naopak. Jak poznat kvalitní med a kde ho nakupovat? A jak z medu připravit koupele, lahodnou medicínu a pleťové masky?

Doba čtení: 5 minut

Pokus žít zdravě: nakupoval jsem bez „éček“

Zkoušeli jste někdy v supermarketu studovat obaly potravin? A co kdybyste museli u každé potraviny vyloučit přítomnost konzervantů nebo ochucovadel? Jeden takový nákup jsem absolvoval a můžu říct, že to není žádná legrace.

Doba čtení: 5 minut

Test: Psí biožrádlo je lepší než lidské konzervy

Ne, nezbláznila jsem se, jen jsem si zkusila, co dostávají zvířecí mazlíčci. A srovnala to s konzervami pro lidi. Výsledek byl dost smutný. Zvířata si pochutnají víc než my.

Doba čtení: 5 minut