Hlavní navigace

Jsou všechny potraviny na pranýři právem?

Zatímco zákazníci si posílají odkazy na plesnivé chleby a prošlé párky, které se ocitly na stránkách webu pranýřujícího právě takové praktiky, dotčené obchody a výrobci se bouří.

Doba čtení: 4 minuty

Kolik institucí u nás vlastně kontroluje potraviny?

Situace v systému kontroly potravin v ČR je dosti nepřehledná. O některé komodity je tahanice, naopak v zákulisí restaurací je ring volný. Kdo všechno hlídá kvalitu a podmínky výroby?

Doba čtení: 5 minut

Rozpečené versus čerstvé pečivo. Které je lepší?

Jdeme ve šlépějích novelizované vyhlášky o pečivu a u těch nejpovolanějších zjišťujeme, jaký je rozdíl mezi rozpeky a čerstvým pečivem. Různé odpovědi na jednu otázku vás zaskočí.

Doba čtení: 8 minut

Čím se barví potraviny?

Jíme i očima, a tak se barví a barví. Hlavně malé děti si na barevné dobroty potrpí. Přitom syntetická potravinářská barviva představují riziko zejména pro ně.

Doba čtení: 4 minuty

Pět důvodů, proč nakupovat lokální potraviny

Lokální potraviny jsou mantrou všech, kdo se zajímají o kvalitní a dobré jídlo. Cena by neměla být jediné, co rozhoduje o našem nákupu, říká majitel prodejny „s opravdovým jídlem“.

20. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Káva se nastavuje cereáliemi a slupkami, kakao skořápkami a čaj cukrem

Falšuje se všechno, tak proč by potraviny měly být výjimkou. Nejsou. Nepoctiví výrobci a prodejci si mastí kapsu a vy jste v lepším případě poškozeni na kvalitě, v horším na zdraví.

Doba čtení: 3 minuty

Jídlo ve fast foodech je nezdravé. Ale ne kvůli tučnosti, to je to nejmenší

Řada lidí si myslí, že problém je v množství kalorií. Když hubnout nechci, proč se omezovat? Kdyby tušili, co jídlo z fast foodu opravdu obsahuje a proč tak dobře chutná, změní názor.

Doba čtení: 8 minut

Zabíjíme jenom holky. Jsou tučnější

Spokojené krávy, porážka bez stresu, maso bez chemie a uzeniny jen z masa a tuku. Na Farmě Rudolec nechtějí vyrábět ani víc, ani levněji, vždy by to totiž bylo za cenu kompromisů.

Doba čtení: 9 minut

Španělsko leží v Čechách. Alespoň podle Kauflandu

Některé podfuky, které odhalí inspekce, působí až úsměvně. Třeba když obchod v sekci označené „Čerstvé z České republiky“ nabízí jablka se záhadnou zemí původu: Česká republika Ital.

9. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 11 minut

Máslové sušenky klamou, je v nich jen margarín

Polský výrobce použil na „máslové lístky“ margarín a rostlinný tuk, společnost Hamé je pak prodávala pod svým jménem. Podle inspekce jde o matení spotřebitele. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Hamé s.r.o. stáhnout z obchodní sítě sušenky s názvem „Hamé Máslové lístky polomáčené“.

Doba čtení: 1 minuta

Nejméně masa obsahují ty nejoblíbenější paštiky - játrové

Játrové paštiky a bůčkové pomazánky jsou u nás populární. Přitom podle předpisů jim stačí jen minimum masa. Zato na jedinou konzervu s paštikou připadá klidně deset přídatných látek.

Doba čtení: 3 minuty

Ve falšování potravin se objevují stále nové a nové triky

Šéf pražské potravinářské inspekce uvádí typické i unikátní příklady falšování potravin. Takovým rekordmanem je například 100% ovocná šťáva, ovšem s nula procenty ovoce!

Doba čtení: 5 minut

Antibiotika se v chovech používat smí. Ale k léčebným účelům

Zjednodušená mediální zkratka praví, že evropská legislativa používání antibiotik v chovech hospodářských zvířat zakazuje, a tedy se nepoužívají. Pravda je jiná.

Doba čtení: 5 minut

Kaufland chystal pro zákazníky plesnivé chleby

Zákazník upozornil inspektory na plesnivý výrobek a ti se při kontrole nestačili divit. Plesnivého pečiva byly v Kauflandu desítky, zaměstnanci je připravili k rozpečení a prodeji. Závažné porušení bezpečnosti při zpracování a distribuci potravin zjistila inspekce v prodejně společnosti Kaufland v Litoměřicích. SZPI při kontrole v pekárně provozovny nalezla celkem 64 rozmražených polotovarů chlebů, které byly viditelně napadeny koloniemi plísní. Tyto produkty byly přitom připraveny spolu s…

19. 6. 2012 12:18
Doba čtení: 2 minuty

Stejný výrobek, jiná chuť - prý to tak chceme

Češi mají odlišné chutě než jiné národy. Výrobci potvrzují, že se lišíme třeba ve výběru kečupů a dresinků, ale i zmrzlin či čokolád. Ovšem na jahodovém jogurtu se v Evropě shodneme.

Doba čtení: 5 minut

Mýty o tavených sýrech: Odpůrci taveňáku desítky let zaspali

Kupovat je nemusíte. Ale zavrhovat tavené sýry jen na základě zavádějících údajů je nesmysl. Mýty třeba tvrdí, že taveňák se dělá z odpadu, odvápňuje kosti a je v něm margarín. Není.

Doba čtení: 6 minut

Regionální potravina stojí hodně peněz s pochybným efektem

Devadesát pět milionů korun. To je suma určená na propagaci značky Regionální potravina do konce roku 2013. Využijí se tyto peníze pro potřebnou identifikaci této značky mezi mnoha dalšími?

Doba čtení: 4 minuty

Uslintaná madla, špinavé vozíky a mrtvolky myší pod pokladním pásem

Důkladná očista prodejních prostor stojí nemalé peníze. Proč je platit, když naše legislativa nic takového nepožaduje? A když se nebouříme ani my, zákazníci? Víte, co je na vozíku?

Doba čtení: 7 minut

Kontroly potravin vždy nějaký nedostatek zjistí. Třeba 780 sklenic prošlých zavináčů!

Výsledky kontrol výrobců a prodejců potravin potvrzují jejich smysluplnosti a účinnosti. Veterinární inspekce provedly další šetření, podívejte se, s jakým výsledkem: V uplynulých deseti dnech řešili inspektoři krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj v Hranicích u Aše prodej šunkového točeného salámu, který měl prošlé datum použitelnosti (1,5 kg), v Moravskoslezském kraji zase prodej 780 sklenic prošlých zavináčů (188,5 kg) a v Hradci nad Moravicí téměř 4 kg prošlých balíčků s kuřecími…

1. 6. 2012 13:13
Doba čtení: 2 minuty

Více vody, nižší cena - osud salámu Vysočina. A nejen jeho

Všimli jste si? Kvalitnější verze tradičně vyráběných českých potravin se celkem nenápadně vytratily z pultů. Nebyl o ně zájem a výrobci buď opustili, nebo minimalizovali jejich výrobu.

Doba čtení: 5 minut

Jaké produkty v Bille jsou české?

Maloobchodní síť Billa rozšiřuje prodej českých produktů. Které potraviny tu mají lokální původ? Podle informací společnosti má v současné době už více než 65 procent z celkového portfolia prodávaných produktů v Bille český původ. Veškeré maso prodávané pod značkou Vocílka je stoprocentně české a nejprodávanější sortiment, mléčné výrobky, jsou z 90 procent z českého mléka zpracovaného v českých mlékárnách.

31. 5. 2012 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Výrobce kakaa zkouší různé triky, jak ošidit zákazníky

Stoprocentní kakao v Kauflandu má kakaa jen osmdesát procet, odhalila inspekce další systematické klamání spotřebitele polským výrobcem. Nejde o první případ. Už čtyři šarže falšovaného kakaa během posledních šesti měsíců musela stáhnout společnost Kaufland Česká republika, v.o.s. ze svých prodejen na příkaz Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

30. 5. 2012 9:40
Doba čtení: 2 minuty

Podíl skutečně českých potravin se zvýší, slibují řetězce

V prodeji a kontrolách kvality potravin je co zlepšovat, v bodě nula ale nejsme. Zástupci maloobchodních sítí deklarovali řešení nešvarů i nárůst českých výrobků z českých surovin.

Doba čtení: 4 minuty

Češi volají po kvalitních potravinách, ale nekupují je

Zákazníci se opakovaně nechávají slyšet, že chtějí kvalitu. Ale jen za nízkou cenu, upřesňují řetězce. Třeba pravých špekáčků se prodá desetkrát méně než levné napodobeniny.

Doba čtení: 7 minut

Chystá se průvodce kvalitním masem

Opravdu kvalitní maso je v českých obchodech spíše vzácností. Křehčené kuřecí doháněné vodou, vepřové ze stresovaných zvířat a příliš „čerstvé“ hovězí převažuje. Jak poznáte dobré maso?

28. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Tylžský sýr od Madety se stal absolutním vítězem mlékárenské soutěže

Jogurty, másla, sýry a další mléčné výrobky se ucházely o titul Mlékárenský výrobek roku 2012. Podívejte se na vítěze jednotlivých kategorií. Desátého ročníku soutěže o „Mlékárenský výrobek roku“ se zúčastnilo 20 tuzemských výrobců, kteří do hodnocení přihlásili celkem 70 výrobků. Výrobky byly hodnoceny v osmi kategoriích, výsledky nejdete dále v galerii. Při hodnocení se podle Jiřího Kopáčka, předsedy Českomoravského svazu mlékárenského, posuzovala nejenom celková kvalita přihlášených…

25. 5. 2012 12:34
Doba čtení: 2 minuty

Billa nemá rýži z Polska, Kaufland ji stahuje z prodeje

Řetězce reagují na zjištění obsahu olova v polské rýži. Maloobchodní řetězec Billa dnes potvrdil, že má v nabídce pouze rýži s původem z Řecka a Itálie. Reaguje tak na aktuální případ, kdy v rýži ve varných sáčcích, původem z Polska, kterou prodával Lidl, bylo zjištěno nadlimitní množství olova. K tématu: Rýže s olovem – nemáte ji doma?

23. 5. 2012 13:58
Doba čtení: 1 minuta

Iniciativa „Vím, co jím“ získala dalšího partnera

Inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas se rozhodla podpořit iniciativu „Vím, co jím“ a stala se jejím partnerem. Zvyšuje se tak snaha ČR o zdravé a vyvážené stravování. Vím, co jím – značka nutričně vyvážené potraviny Iniciativa Vím, co jím v České republice uděluje stejnojmennou značku, která poukazuje na nutričně vyvážené potraviny. Na rozhodnutí o udělení značky se bude nyní podílet právě i společnost Bureau Veritas Czech Republic. Tato nezávislá kontrolní organizace s…

23. 5. 2012 12:00
Doba čtení: 2 minuty

Prošlé, moc zahřáté a… nedeklarované drůbeží

Veterinární inspektoři i v minulém týdnu kontrolovali kvalitu potravin a některé problémy stojí za to zmínit.  Ve Středočeském kraji zjistili inspektoři veterinární správy v obchodě v Černošicích zhruba tři kilogramy 14 dní prošlého polosuchého salámu a klobás, v Jihomoravském kraji přes kilogram játrového sýra, který měl více než týden po datu použitelnosti. 

23. 5. 2012 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Rýže s olovem – nemáte ji doma?

Společnost Lidl stáhla dlouhozrnnou rýži ve varných sáčcích z Polska. Je v ní nadlimitní množství olova. Autor: Lidl Rýži již Lidl stáhl z prodeje Evropská směrnice stanoví přípustný výskyt olova v potravinách, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) u tohoto výrobku zjistila jeho nadlimitní množství.

22. 5. 2012 10:10
Doba čtení: 1 minuta