Hlavní navigace

krev

Odběr pupečníkové krve – ano, či ne?

Pupečníková krev je životodárná tekutina, která má v medicíně své využití a může zachraňovat lidské životy. Přesto je po většině porodů likvidována jako biologický odpad. Vedoucí Banky pupečníkové krve však vysvětluje, proč nevidí smysl v jejím rozšiřování.

28. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Předsudky, kvůli kterým nedarujeme kostní dřeň

Darování kostní dřeně zachraňuje lidi s leukémií i dalšími nemocemi krve. Dárců je však stále nedostatek. Příčinou jsou i některé mylné informace.

14. 9. 2017 13:51
Doba čtení: 3 minuty

Když krev stůně, tělo se ozve: jak se hlásí 4 krevní nemoci

Krev je životodárnou mízou organismu, pohonem srdce a elektrárnou života. S věkem roste i ubývá, každé čtyři měsíce se v uzavřeném systému kompletně vymění, aniž bychom to zpozorovali. Je nejpohyblivější tkání těla. Její složitý mechanismus rozdmýchává život i nemoc.

7. 10. 2016 11:00
Doba čtení: 4 minuty

Vyhrňte si rukáv a darujte krev. Příspěvky jsou dvojnásobné

Už prvního června začne dvacetidenní projekt Českého rozhlasu, který má za cíl šířit povědomí o dárcovství krve a oslovit především ty, kteří dosud krev nedarovali. Přidáte se?

26. 5. 2016 15:00
Doba čtení: 1 minuta

Podmínky pro dárcovství kostní dřeně? Dva mililitry krve a pět minut času

V České republice stále chybějí dárci kostní dřeně. Díky dvěma mililitrům krve a pěti minutám času mohou přitom zachránit život.

19. 4. 2016 10:41
Doba čtení: 2 minuty

Kdo platí vyšetření CRP? Pacient výjimečně

Vyšetření CRP se používá pro rozlišení virové a bakteriální infekce, a to hlavně před nasazením antibiotické léčby. Možná je to pro vás i lékaře překvapení, ale toto vyšetření platí velmi často pojišťovna.

8. 2. 2016 11:50
Doba čtení: 2 minuty

Prodej se za živa

Lidské tělo je vlastně jeden velký kráčející kapitál. Co všechno ze svého těla můžeme prodat a zpeněžit? Kolik „hodí“ naše tělo? A je to vůbec legální?

Doba čtení: 9 minut

Hemofilie a bezpečné léto

Léto nepředstavuje pro lidi s hemofilií mimořádné zatížení ani opatření, ale například před cestou do zahraničí se vyplatí důkladná příprava. Primář Jan Blatný radí, jak by měla vypadat, i jak vybrat bezpečné sporty malému hemofilikovi.

11. 8. 2015 13:50
Doba čtení: 3 minuty

Máš leukémii? Za rok spolu půjdeme na Sněžku

Lidé si nepřipouštějí, že by se jich leukémie mohla týkat. Také mají za to, že je neléčitelná. Jitka Košínová už ví, že ani jedno neplatí. Pomohla jí léčba, i jedna prostá věta.

4. 8. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Leukémie ohrožuje více muže

Leukémii si mnozí z nás spojují s konečnou zastávkou života, s nemocí, na kterou nejsou léky, na niž umírají zejména děti. Jenže není leukémie jako leukémie…

1. 7. 2015 12:54
Doba čtení: 3 minuty

Krevní obraz za 30 vteřin

Česká republika má nový unikátní přístroj, který dokáže provést kompletní analýzu krevního obrazu během půl minuty. Nový koncept hematologické linky ušetří čas i peníze a zvýší komfort pro pacienty.

3. 12. 2014 12:21
Doba čtení: 1 minuta

Hemofilie je klučičí nemoc, ženy jsou přenašečkami

V neděli 22. 6. se koná již čtvrtý Národní den hemofilie. Česká veřejnost se s tímto onemocněním seznámí i prostřednictvím 11 příběhů dětských hemofiliků na putovní fotografické výstavě „Společně o hemofilii“, která potrvá až do konce roku 2014.

20. 6. 2014 9:58

Co ukázala krev nejstarší ženy světa

Měli bychom si všichni nechat co nejrychleji odebrat kmenové buňky a pak pravidelně postupovat omlazovací kúru, podobně jako čarodějnice užívaly k pití či koupeli krev mladých dívek?

Doba čtení: 3 minuty

Netradiční dárci krve vybírají na charitu

Zaměstnanci Červeného kříže v Bangkoku byli asi dost překvapeni, když jim do křesel zasedly postavy ze Star Wars. Fanoušci se při příležitosti blížícího se mezinárodního dne tohoto kultovního filmu (4. května) převlékli do kostýmů vojáků Stormtroopers a v rámci charitativního projektu přišli darovat svou krev. Jaké české filmové dílo by přivedlo lidi k odběrům? Sanitka?

29. 4. 2014 10:36

Darování plazmy je ideální dobrý skutek

„Dárcovství plazmy je jedna z mála oblastí, kde si člověk může být jistý, že dobrý skutek opravdu udělá,“ říká Milan Malý. Daruj plazmu, zachráníš život, platí doslova. A to není zrovna málo.

Doba čtení: 12 minut

Hemofilie je genderově nekorektní

Porucha srážlivosti se neprojevuje ani tak potoky krve, jako spíš věčnými modřinami. Tělo plné podlitin ale mají pouze muži. Ženy na ně hemofilii „jen“ přenášejí.

Doba čtení: 7 minut

Trik pro snadný odběr krve? Pouze jediný

Pijte. Hodně pijte. Taková je v podstatě jediná rada pro ty, kterým nejde příliš dobře nebo skoro vůbec odebrat krev, ať už kvůli nějakému vyšetření nebo proto, že by ji chtěli darovat.

Doba čtení: 3 minuty

Jednoduchý krevní test CRP ověří nutnost antibiotik

Je nasazení antibiotik je na místě? Ukáže to test CRP, který se dá provést hned v ordinaci. Ale čert ví proč, někdo ho dělají automaticky, jinde jen za peníze a někde ho ani nenabízejí.

Doba čtení: 3 minuty

Kdo pije, tomu to pálí

Nedostatek tekutin způsobuje přehřátí organismu, špatnou pokožku, nesprávně fungující ledviny a oslabení krátkodobé paměti. Jak se naučit pravidelně pít, když nám to moc nejde?

20. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 7 minut

Darovaná krev nekončí jen v transfuzích

Rozhodujete se, zda darujete krev? Přečte si o výhodách, které na vás jako na dárce čekají, a kam krev z odběrního místa míří. Ne všechna se využije na operačním sále.

24. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Exotičtí komáři mohou zaútočit i u nás

Není komár jako komár. Jeden vám bodnutím způsobí jen svědivý pupenec, druhý vás nakazí malárií. Jak se bránit proti tygřím komárům?

16. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Darovat krev by měla být samozřejmost. Tisíce dárců přitom chybí

Alespoň jednou v životě krev darovalo 30 % české populace. Opakovaně si ale půllitr životadárné tekutiny nechalo vzít jen osm lidí ze sta. Co vězí za tak mizernou návštěvností?

28. 6. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Co se děje s darovanou krví

Už jste někdy darovali krev? Nebo snad chodíte pravidelně? Pak by vás mohlo zajímat, jakým způsobem bude využita. Dělí se na několik přípravků, které pacienti dostávají samostatně.

15. 3. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut

Krevní skupina ovlivní váš život. Jen jíst podle ní je nesmysl

Znáte svoji krevní skupinu? Co všechno se z ní dozvíte? Třeba pravděpodobnost rakoviny, žaludečních vředů, infarktu, tloustnutí či otěhotnění. Dieta podle krevních skupin je však mýtus.

Doba čtení: 7 minut

Ženy s poruchou srážlivosti by neměly brát antikoncepci

V Česku užívá kombinovanou hormonální antikoncepci 34 procent žen. Některé z nich netuší, že jim může být nebezpečná. Kdy antikoncepce škodí?

31. 3. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Chtěla jsem darovat krev. Ale mám smůlu

Krev se nedá koupit, ale darovat ano. „Myslím, že je to skoro povinnost,“ říká pravidelný dárce. Co to obnáší, jaká vás čeká odměna a kdy vaši krev nepřijmou, jako se to stalo mně?

Doba čtení: 5 minut

Opavská nemocnice nutně potřebuje krev

S akutním nedostatkem krve se potýká Slezská nemocnice v Opavě. Agenturu Mediafax o tom ve čtvrtek informoval mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Transfuzní stanice má kvůli nadměrné spotřebě akutní nedostatek krve krevních skupin A+, A- a O-. Naopak krve skupin O+, B+ a AB+ je aktuálně dost. Proto dárcům těchto skupin, kteří transfuzní stanici navštíví, nabízí možnost odběru plazmy.

6. 8. 2009 9:34
Doba čtení: 1 minuta

V Japonsku chtějí zřídit krevní banku pro psy

Japonští veterináři volají po zřízení krevní banky pro psy. Počet psů i jejich věk totiž v Japonsku neustále roste. To s sebou přináši i větší počet operací. Informoval o tom server Novinky.cz. Dnes jedno z největších veterinárních center v Japonsku shání psí dárce krve. Majitele různých plemen proto vyzývá, aby pomohli zlepšit situaci v oblasti péče o čtyřnohé miláčky tím, že nechají svým psům odebrat krev, která bude poté využita pro potřebné psy.

24. 6. 2009 12:25
Doba čtení: 1 minuta

Britové budou vyrábět syntetickou lidskou krev

Britští vědci chtějí brzy produkovat neomezené množství „syntetické“ lidské krve, která má být vyráběna z embryonálních kmenových buněk. Informoval o tom britský deník The Independent. Podle Independentu bude projekt ohlášen ještě tento týden a za tři roky už umělou krev dostanou první testovací dobrovolníci.

24. 3. 2009 10:40
Doba čtení: 1 minuta