Hlavní navigace

kopřiva

Jarní kopřivy se dají sbírat do května, ale netrhejte ty velké

Kopřiva je tak rozšířená, že ji většina lidí pokládá za obyčejný plevel. Navíc utrhnout ji bez bolesti je téměř nemožné, takže ji nemáme moc rádi. Ale to je velká škoda. V lidovém léčitelství je kopřiva pokládána za skutečnou královnu.

Doba čtení: 5 minut

Co jíst při chudokrevnosti a nedostatku železa?

Chybí vám železo? Zkuste ho doplnit přirozenou cestou. Při chudokrevnosti pomáhá kopřiva, meruňky a dýňová semínka.

Doba čtení: 2 minuty

Nastává čas pro jarní léčivé byliny

Kopřiva vyčistí krev, smetanka posílí játra a medvědí česnek povzbudí trávení. Nastává správný čas pro sběr jarních bylinek.

31. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Víte, která tráva se dá jíst?

Říkáte si, že nejste králíci, abyste jedli trávu? Možná byste se divili, jak lahodné mohou být některé rostliny, po kterých bez povšimnutí šlapeme. I když netřesk je trochu kyselý…

30. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bylinkový speciál: Kopřiva dvoudomá

Je to plevel, se kterým neúspěšně bojujeme na zahradách rok co rok. Což takhle složit zbraně a být s kopřivou zadobře? Pomůže nám při cukrovce, plynatosti i s vypadávajícími vlasy.

7. 8. 2013 10:32
Doba čtení: 3 minuty

Bylinkový speciál: Meduňka lékařská

Ovoníte s ní likéry, o třídu výš pozvedne vaše moučníky, ale své uplatnění najde i v léčitelství. Pomůže od plynatosti, migrény i vysokého krevního tlaku. Tak proč si ji nevypěstovat doma?

Doba čtení: 3 minuty

Spálila vás kopřiva? Na revma to nemá vliv

Vezmete ji kosou nebo sekačkou a ona je tam za pár dní znovu. Kopřiva si ne a ne dát pokoj. Jakoby se snažila naznačit, že není třeba se jí zbavovat. V mnohém je nám totiž užitečná.

Doba čtení: 6 minut

Recept na velikonoční nádivku se původně obešel bez pečiva

Receptů na nádivku je bezpočet, bez nakrájených rohlíků či veky se dnes prakticky neobejde. Dřív šlo o hustou kaši z mléka a krupice. K nádivce patří kopřivy, i ty se ale dají nahradit.

25. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Bylinky po porodu a v období kojení

Máte za sebou těžký porod a potřebujete se znovu dostat do formy? Pomohou osvědčené bylinky, podporují hojení porodních zranění, růst vlasů, ale i tvorbu mateřského mléka.

12. 6. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Bylinky – „manuál pro čarodějnice“

Snad se příznivci bylinek neurazí, když dnes článek s nadsázkou věnujeme svátku všech čarodějnic. Dozví se v něm, kdy a jak sbírat jarní byliny, i jak je sušit a zpracovávat.

Doba čtení: 4 minuty