Hlavní navigace

klíště

Očkování proti klíšťové encefalitidě: co všechno potřebujete vědět

Rozhodli jste se pro očkování proti klíšťové encefalitidě? Teď je na něj ten nejlepší čas. Očkovat můžete nechat už roční dítě. A platí tu přímá úměra: čím starší člověk, tím vyšší riziko těžšího průběhu klíšťové encefalitidy. Nemyslete tak jen na děti, ale i na jejich babičky a dědy.

Doba čtení: 6 minut

Nejkurióznější místa, kam se přisálo klíště

Klíšťata mají ráda teplá, nesnadno dostupná místa na těle. Zmapovali jsme je a přinášíme přehled těch nejzvláštnějších. Neuvěříte, kde všude se klíšťata mohou přisát.

14. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Klíšťové encefalitidy máme nejvíc v EU, proočkovanost je nízká

Proč je v Rakousku proočkováno proti klíšťové enecefalitidě osmdesát procent lidí a u nás, přestože je tu výskyt této nemoci vysoký, se nechává očkovat jen pětina obyvatel?

Doba čtení: 3 minuty

Poznáte klíšťovou encefalitidu od lymeské borreliózy?

U jednoho onemocnění se tvoří skvrna, u druhého máte chřipkové příznaky. Jedna nemoc má samouzdravovací schopnost a další je třeba léčit i hospitalizací. Lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu nám představí primářka Hana Roháčová.

Doba čtení: 4 minuty

Klíště přenáší 7 vážných nemocí. Jak poznáte jejich příznaky?

V České republice klíště přenáší až sedm závažných onemocnění, která vás mohou na dlouhou dobu, i několik měsíců, vyřadit z běžného režimu. Jak se tato onemocnění projevují a léčí? Jen před jedním – klíšťovou encefalitidou – chrání očkování.

26. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Buďte v pohodě, ochráníte si mozek

Novinky kolem Alzheimerovy nemoci a další dění z akademického světa: Duševní pohoda chrání určité oblasti mozku. Rakovina krve: kdy vynechat chemoterapii? Západonilská horečka – tak už jsme se dočkali. Vědci šlechtí barevné obilí. Jak vzniká jed v mořských řasách? Otrávit se můžete při konzumaci mušlí nebo korýšů, kteří pojídají řasy. Tuberkulóza stále mezi námi – šance na šetrnější léčbu.

17. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Klíšťová encefalitida: mezi prvním a druhým očkováním byste neměli mít klíště

Před klíšťovou encefalitidou se lze účinně chránit očkováním. Je možné i pro děti od jednoho roku. Kdy je nejlepší čas pro „očkování proti klíšťatům“, jaká je cena vakcín a kolik činí příspěvek pojišťoven v roce 2018?

Doba čtení: 5 minut

Infikované klíště přesídlilo z lesů do měst. Kdo je v ohrožení?

Klíště, potažmo klíšťovou encefalitidu už dávno nechytnete jen ve vysoké trávě na paloučku u lesa. Klíšťata jsou všude a ohrožují zejména děti do devíti let a osoby nad pětačtyřicet let.

Doba čtení: 4 minuty

Cukrovku má 1 z 500 českých dětí. Může za to hygiena?

Diabetu u dětí přibývá, příčiny nejsou jasné. Lék proti chřipce by mohl zabírat i na klíšťovou encefalitidu. Aspirin se vyrovnal novému preparátu, ale nepřekonal ho. Nadějné objevy ze světa rakoviny.

Doba čtení: 6 minut

Kontrola klíšťat: po návratu domů a ráno znovu

Začíná sezóna klíšťat. Abyste se ochránili před nemocemi, které přenášejí, dodržujte několik zásad a naučte se případné klíště správně odstranit.

Doba čtení: 3 minuty

O parazitech a lidech: léčba pijavkami neskončila ve středověku

Nová kniha O parazitech a lidech mapuje náš strach z těchto nezvaných hostů i škody, které mohou napáchat. Stejně tak se věnuje možnostem léčby pomocí parazitů, o kterých se vedou diskuze, a dalším zajímavostem ze světa cizopasníků.

14. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Klíšťata mají na svědomí alergii na maso

Dosud si nikdo nedával do spojitosti náhlou nechuť na maso či nevolnost po jeho konzumaci a předchozí kousnutí klíštětem. Podle nového objevu spolu mohou souviset.

11. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Klíště po vás chodí i celé hodiny, než si vybere místo na přisátí

Nedávný průzkum ukázal, že s klíšťaty je spojena řada mýtů a neznalostí. Odborníci proto dali dohromady nejčastější omyly i málo známé informace o klíšťatech.

Doba čtení: 4 minuty

Lymeskou boreliózu má 90 lidí. Příznaky? Nemusí být žádné

Lymeskou boreliózu dostalo jen za letošních pár převážně zimních měsíců devadesát lidí. Rok co rok pacientů s tímto onemocněním přibývá, jak poznáte, že ho máte, a jaké jsou příznaky?

Doba čtení: 2 minuty

Lymeská borelióza je léčitelná, ale neopakujte antibiotika

Lékaři vyvracejí omyly o lymeské borelióze, k nimž patří dlouhodobé nasazování antibiotik. To, že jste měli klíště, neznamená, že budete nemocní, upozorňují. A to ani v případě, že je klíště nakažené.

Doba čtení: 5 minut

Klíšťat je letos víc než jindy, varuje ministerstvo

Aktivita klíšťat je v letošním roce nadprůměrně vysoká. Kvůli teplé zimě se tak v létě kontaktu s klíšťaty velmi pravděpodobně nevyhneme. Co od nich hrozí a jak se nejlépe chránit?

14. 7. 2016 13:03
Doba čtení: 3 minuty

Klíšťata: nejvyšší aktivita bývá během května, června a pak v září

Riziko přenosu infekce z klíštěte roste s dobou, po kterou bylo klíště přisáto. Vedoucí největší české laboratoře na analýzu infekčnosti klíšťat Miroslava Burýšková ví, jak dlouho to trvá. A navíc říká: „Kdo už měl spoustu klíšťat, bát se nemusí.“

Doba čtení: 5 minut

Nejlepší ochrana proti klíšťatům: Repelent, náramek nebo bylinky?

Přírodně, nechemicky, bio, bez nežádoucích účinků – k babským receptům v moderním kabátě se obrací čím dál více lidí a zkoušíme je na všechny možné neduhy. Mohou fungovat i proti klíšťatům?

Doba čtení: 5 minut

Přírodní repelenty a první pomoc na štípance

Víte, jak si lehce poradit s hmyzím kousnutím či bodnutím? Štípance vyčistí šalvěj, svědění odstraní syrový brambor a otoky zmírní solný polštářek.

Doba čtení: 2 minuty

Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je aktuálně top-marketingově prosazované téma. Visí v tom spousta reklamních investic a mnoho peněz, které se musí někomu vrátit. Vrátíte mu je – vy.

Doba čtení: 11 minut

Mámo, táto, přijel on – očkovací kamión!

Očkovací kamión, akce, která má za cíl zvýšit prodej vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Roadshow zavánějící porušením hned několika právních předpisů i principů humánní medicíny.

Doba čtení: 14 minut

Co dělat, aby na vás nelezl bodavý hmyz?

Už jste vyzkoušeli všechny repelenty a přesto máte pocit, že jste terčem žihadel a útoků klíšťat? Zkuste tentokrát jeden tajný tip lékařů-homeopatů. Jmenuje se Ledum Palustre.

Doba čtení: 3 minuty

Jedna dvě, klíště jde… Stojí za očkováním v Česku podplacení lékaři?

Sugestivní reklamy na očkování útočí na naše city i peněženky. Je to etické? A nejsou to ve skutečnosti výrobci léků a jimi placení lékaři, kdo v Česku řídí rozhodování o vakcínách?

Doba čtení: 5 minut

Klíště je vhodnější odstranit pomocí speciálního roztoku

Lidově tradované dušení klíštěte krémy a oleji a jeho vytáčení odborníci zavrhují, ideální podle nich není ani pouhé vyviklání parazita. Co tedy s ním?

Doba čtení: 2 minuty

Očkování proti klíšťové encefalitidě nemá nejlepší pověst, naopak

Reklama na očkování proti encefalitidě umí být neodbytná a člověk může mít dojem, že se bez něj neobejde on ani jeho děti. Skutečně je to nezbytné? Mezi rodiči narazíte na různé obavy.

Doba čtení: 5 minut

Spousta lidí má boreliózu, aniž by to tušili. Chtějte pořádné testy!

Nemluví se o ní tolik jako o encefalitidě, ačkoli obě nemoci šíří klíšťata. Neexistuje proti ní totiž očkování, takže o větší publicitu žádný výrobce neusiluje. Nenechte se tím ukolébat.

Doba čtení: 5 minut

Klíšťata jsou letos nebývale drzá, stále se však dá očkovat

Klíšťata v letošním roce útočí s nečekanou silou, své o tom už ví exministr Martin Bursík, který skončil po kousnutí klíštětem v nemocnici. Lékaři však tvrdí, že se stále můžeme očkovat.

Doba čtení: 2 minuty

Využijte momentálních slev na očkování, vyplatí se to

Kromě povinného očkování existuje řada očkovacích látek, jimiž sebe nebo své děti můžeme nechat naočkovat. Na rozdíl od povinného očkování za ně zaplatíte. Kolik a kdy to má smysl?

Doba čtení: 4 minuty

Oteplilo se a klíšťata už útočí

S příchodem tepla stoupla aktivita klíšťat. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se od pátku zvýšila až na stupeň pět z desetibodové škály, což už představuje středně velké riziko.

Doba čtení: 2 minuty

Nemocných s klíšťovou encefalitidou loni přibylo

Nemocných lidí s klíšťovou encefalitidou každoročně přibývá. Právě teď je ideální čas nechat se očkovat. V loňském roce se v Ústeckém kraji nakazilo klíšťovou encefalitidou 28 lidí. Předloni to bylo jen 52 případů. Nejčastěji se nakažená klíšťata vyskytovala v okolí řek Labe a Ohře, nově se objevila i v Českém Středohoří. Podle Josefa Trmala z krajské hygienické stanice se Ústecký kraj v porovnání s ostatními umístil v počtu nakažených na 9. místě.

24. 1. 2011 12:00
Doba čtení: 1 minuta