Hlavní navigace

Dát si „turka“? Jedině z džezvy

Českého „turka“ jsme pili všichni a kdo říká, že ne, dělá to dodnes. Dvě lžičky hořké kávy ve skleněném hrnku s ouškem. Tento způsob přípravy kávy přitom patří mezi ty nejhorší a do pravé turecké kávy má daleko. První kavárna, která byla v Istanbulu otevřená v 15. století, nabízela kávu v džezvě.

Doba čtení: 2 minuty

Nesnáším, když vidím v kavárnách rozmražený cheesecake

Mít kavárnu by nikomu nedoporučila, přesto ji Lenka Miličová už pár let provozuje. Čím je tento malý podnik zajímavý, kolik se do něj vešlo kočárků i proč jsou jejich polštáře výzva?

Doba čtení: 7 minut

Jak pít kávu a přitom neškodit zdraví?

Káva a zdraví. Jde to dohromady? Jedni ji milují, druzí zatracují. A to hlavně kvůli kofeinu.

Doba čtení: 2 minuty

Nejste zvyklí na výběrovou kávu? Budete se divit

Ochutnat první espresso ze světle pražené výběrové arabiky může být pro netrénovaného návštěvníka kavárny trochu šok.

Doba čtení: 2 minuty

Co je a co není káva? Instant je odpad

Káva je druhý nejrozšířenější nápoj hned po vodě. A v současné době znovu zažívá obrovský boom. My jsme se ale příliš dlouho pohybovali ve vakuu, do kterého zvenčí nepronikaly kávové trendy.

Doba čtení: 4 minuty

Češi vypijí nejvíce instantní kávy v Evropě

Každý Čech za rok spotřebuje přes tři kilogramy instantní kávy, v kavárnách ale hledáme vyšší kvalitu.

13. 11. 2015 15:20
Doba čtení: 2 minuty

Test kávovarů: nejdražší nevyhrály

Chutné espresso připravíte i na domácím kávovaru, ukázal výsledek testu. U některých modelů nastaly problémy se správnou teplotou kávy a s poměrně vysokou spotřebou energie.

2. 10. 2015 12:03
Doba čtení: 3 minuty

Kdo vypije denně nejvíce kávy? Zemědělec

Bez kávy se neobejdou tři čtvrtiny lidí. Milují tureckou, latté i instantní, ale jen jedna z nich vítězí. Která? Přinášíme mnoho zajímavých dat o konzumaci kávy.

25. 9. 2015 14:00
Doba čtení: 2 minuty

Káva ze žaludů je výbornou náhražkou klasické kávy

Žaludy nejsou jen podzimní okrasou, ale také léčivým plodem. Vyzkoušejte recepty na čaj, kávu i víno ze žaludů.

Doba čtení: 2 minuty

Věděli jste, že cappuccino je vlastně malé latte?

Vyznáte se ve všech těch termínech a názvosloví, které se používají v kavárnách? Víte, z čeho se připravuje cappuccino a co vám obvykle přinesou, když si dáte ledovou kávu? Vše objasní barista Jan Hrňa.

Doba čtení: 8 minut

I letos bude oblíbené espreso s tonikem, říká baristka

Už jako začátečník v oboru získala titul baristka roku. Kde teď Terezka Balá působí, jakou kávu má nejraději a jaké letní kávové nápoje by nám připravila?

Doba čtení: 6 minut

Pořídil si plantáž v Panamě a vozí k nám „kávový čaj“ – cascaru

Není to tak úplně čaj ani káva, přesto má k obojímu velice blízko. Cascara se paradoxně pila dávno před tím, než bylo objeveno pražení kávových zrn a přípravy klasické kávy, přesto není známá a v kavárně na ni narazíte spíš výjimečně. Martin Dindoš ji dováží do Čech ze své farmy v Panamě.

28. 4. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Je v kávových kapslích kvalitní káva?

Kávovary na kapsle se v posledních letech staly hitem českých domácností. Pokud o něm letos váš Ježíšek uvažuje, měl by se podívat, jak dopadl test kávových kapslí.

2. 12. 2014 17:15
Doba čtení: 3 minuty

Muž ze Starbucks teď dělá mouku z kávy

Novinka potěší především ty, kdo mají potíže s lepkem – zřejmě již v příštím roce bychom se mohli i v ČR setkat s výrobky z mouky vhodné i pro celiaky. Je totiž vyrobena z kávového odpadu.

Doba čtení: 3 minuty

Hořčík může chuti kávy i prospět

Jaká káva je nejlepší? Celá věda se dá udělat nejen z přípravy nápoje, ale dokonce i z pouhého výběru vody. Pokud máte vžité, že voda na kávu je třeba měkká, vezte, že tomu může být jinak…

Doba čtení: 4 minuty

Chcete kávu s obrázkem? Bude jen trochu studená

Říkají si „coffee artist“. Baristé, kteří malují obrázky do kávové pěny, mají úspěch u zákazníků. Těm prý ani nevadí, že kávu dostanou poněkud chladnější. „Jemnější vzory vyžadují určitý čas,“ říká Kazuki Yamamoto.

15. 4. 2014 11:41

10 mýtů o tloustnutí: Kofein způsobuje dehydrataci

Pro ty, kdo usilují o redukci hmotnosti, je zvlášť důležité dodržovat pitný režim a vyhnout se dehydrataci. Lidé si často myslí, že ji způsobují kofeinové nápoje, káva, čaj nebo limonády.

Doba čtení: 3 minuty

V každé kávě je cítit hlína, léky i brambory

Říká se, že vůně kávy je opojná, možná proto, že jsou z ní cítit léky a kouř. Nevěříte? Zkuste si svou kávu otestovat dle kávového mistra.

Doba čtení: 5 minut

Jídlo, které nám jde naproti

Jídlo koupíme v prodejně, rychlý posel ho dopraví až k našim dveřím, ale existují i jiné, nové formy prodeje. Food trucky s kvalitním občerstvením i potravinami křižují ČR. Co nabízejí?

Doba čtení: 4 minuty

Káva na devět způsobů, ale espresso je jen jedno

GALERIE – Dáváte si stále dokola espresso nebo turka, protože se v ostatních druzích kávy nevyznáte? „Neexistuje žádné malé či velké espresso a už vůbec ne piccolo,“ říká odbornice.

Doba čtení: 2 minuty

Kvalita kávy je jedním z měřítek dobré restaurace

Stejně jako v případě jiných potravin je konzumace a příprava kávy zatížena celou řadou mýtů a chyb. To se týká jak u nás stále ještě hojně oblíbeného turka, tak modernějšího espressa.

Doba čtení: 5 minut

Potraviny v akci: Ve slevě byla nejčastěji Coca-Cola

Existují potraviny, které jsou permanentně v akci a kupovat je draze nemusíme. Našli jsme však i výrobky, které do akce moc nechodí, a proto se vyplatí udělat si zásoby. Které to jsou?

Doba čtení: 4 minuty

Káva s hřebcem už vaši erekci nepodpoří

Není káva jako káva, ta s bujarým hřebcem na obalu obsahuje zakázanou látku na podporu erekce. Kardiaci a lidé s vysokým tlakem by se před ní měli mít na pozoru. Nemáte ji doma?

Doba čtení: 1 minuta

Sebelepší kávu zkazíte rychlovarnou konvicí

Máte doma kávové boby od strýčka z Panamy? Nezkažte si gurmánský zážitek špatnou přípravou či horkou zálivkou. Jak důležitá je voda při přípravě kávy, ví Jaroslav Tuček z Doubleshotu.

Doba čtení: 4 minuty

Guarana, zelený čaj i čokoláda nakopnou, když vám chybí energie

Povzbuzující prostředky nejsou jen pilulky, ale taky přírodní prostředky v různých formách. Mezi stimulanty patří i některé zcela běžné nápoje. Nabíjí, podporují paměť a koncentraci.

Doba čtení: 5 minut

Meleme, meleme kávu, pro dědka a bábu

Ať už chystáte kávu pro sebe či pro tchýni, vězte, že ta nejlepší vás čeká do 15 minut po umletí. Umelte si ji sami podle foto návodu, ta z obchodu je totiž mletá z defektních zrnek.

Doba čtení: 2 minuty

Nejdražší káva nepochází z plantáže, ale z výkalů

Než přistane voňavý hrnek kávy na našem stole, urazí dlouhou cestu. Víte, kde roste nejlepší káva, kdy začíná vonět a že tu nejvzácnější kávu sběrači preparují ze zvířecích výkalů?

31. 1. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Má kilo mouky tisíc gramů? Podle výrobců ne

Mouka, ovesné vločky, káva, mák, sušená smetana… Jsou lehčí či těžší, než uvádí výrobce na obale? Převážili jsme je a víme, zda výrobci dodržují danou hmotnost.

Doba čtení: 4 minuty

Jeden energy drink jsou dva hrnky kafe

Energetické nápoje jsou jen jinou, možná atraktivnější formou příjmu kofeinu a cukrů než tradiční káva. Energy drinky jsou dobré k rychlému nabuzení, ale taky rychlé obezitě.

Doba čtení: 5 minut

Káva v supermarketu je stará

Chcete si vařit dobrou kávu? Podle odborníků je prakticky jedno, jakou koupíte, pokud jdete do běžné prodejny potravin. A kapsle? Neohromí. Jedině když kafe přinese George Clooney osobně.

Doba čtení: 5 minut