Hlavní navigace

gender

Geny pro nesnesitelnost žen

Odpusťte hned na úvod trochu misogynie. Ženy jsou nesnesitelné. Ženy jsou někdy nesnesitelné. Některé ženy jsou nesnesitelné.

Ervín Chrt

2. 9. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

„Transky“ – vězňové pohlaví

Transsexuál má odpor k pohlaví, s nímž se narodil. Bývá ochoten podstoupit různé psychické i tělesné útrapy, jen aby svůj gender změnil. Transvestita naopak po změně pohlaví netouží.

Tomáš Novák

30. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak se dnes mučí ženy? Obřízka, žehlení prsou a bití

Známé případy celebrit jsou jen špičkou ledovce, které naznačují, jak velkým problémem je týrání žen i v moderním světě. To ale není nic proti tomu, co se děje v méně civilizovaných zemích.

Richard Gilík

16. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 7 minut

Kolonka "pohlaví" v australských pasech nabídne tři možnosti

Australané se rozhodli rozšířit možnosti při vyplňování kolonky „pohlaví“. Jaká je ta třetí volba? Aby zabránila diskriminaci transsexuálů, povolila australská vláda držitelům cestovních pasů místo dosavadních dvou tři volby – mužské, ženské a neurčené, informuje ČTK. Návrh novely příslušného zákona iniciovala poslankyně Louise Prattová, jejíž manžel se narodil jako žena.

Redakce

15. 9. 2011 18:25
Doba čtení: 1 minuta

Pivo dělá z chlapů baby

Pití alkoholu, a piva zvláště, se v reklamách prezentuje jako chlapská záležitost. Jak souvisí alkoholová kultura s postavením mužů a žen ve společnosti? Udělá pití piva z muže chlapa?

Richard Gilík

7. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Analýza deseti magazínů pro ženy: O čem a jak píší ženské časopisy?

O časopisech pro ženy se traduje, že vynikají stupiditou a omezeností tématu. Navzdory velkému počtu titulů se prý všechny zabývají tím samým a navíc povrchně. Je to tak doopravdy?

Richard Gilík

24. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

Překvapivý závěr výzkumu: Ženy nejsou ukecanější než muži

Představa užvaněných žen a mlčenlivých mužů je mýtus. To, kolik slov známe a jak často je vyslovíme, není ale všechno. Důležité je také to, jak je umíme používat.

Radek John

23. 6. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Břišní tanec je sexy, ale nevznikl pro mužské oči

Co chybí moderní ženě? Břišní tanec! Přináší ženám osvobozující poznání, že žena a její sexualita znamená něco významného, mocného a zdravého.

Richard Gilík

25. 2. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Feminismus není sprosté slovo

Taky si myslíte, že feministka je chlupatá ženská, co nenávidí chlapy? Nebo šílená fanatička pálící podprsenku? Jak vidí svoji úlohu dnešní feministky a feministé a o co jim vlastně jde?

Dominika Jírová

19. 8. 2010 0:00
Doba čtení: 5 minut

Musí Češi tak smrdět? Čichněte si k sobě, prosím…

Ze Západu jsme po revoluci přejali kdeco – široký výběr pečiva, ceny, holení nohou, módu, hypotéky. V jediné věci zaostáváme: v hygieně. Ať už jde o zuby nebo vůni těla.

Lenka Petrášová

30. 7. 2010 0:00
Doba čtení: 6 minut

Dva pohledy na ženské časopisy

FEJETON – Mohou ženu naučit vařit a starat se o to, aby v padesáti vypadala na třicet. To je ta příjemnější stránka věci. Drby a návody, jak utratit co nejvíc peněz, jsou už méně pozitivní.

Jan Handl

31. 5. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kosmetika pro muže? Ne, díky ...

Metrosexuálové se v péči o fyzickou krásu vyrovnávají ženám. Zatím spíše vybočují, ale nebude za pár let všechno jinak? Dočkáme se dřevorubců s vytrhaným obočím?

Jan Handl

10. 5. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lakomec, nebo feminista?

EU usiluje o to, aby ženy i muži na stejných postech vydělávali stejně. V mnoha profesích už tomu tak je. Proč tedy tolik žen stále očekává, že za ně muž bude platit?

Iva Skochová

27. 4. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

10+10 profesí, kam ženy muže nepustí (a naopak)

Jak přivodit personalistovi spolehlivě bolest hlavy? Požádejte ho, aby vám sehnal elektrikářku. Nebo třeba kadeřníka. Ani ekonomická krize, která mazala v Česku pracovní místa po tisících, nepřiměla muže či ženy změnit pohled na práci typickou pro opačné pohlaví. Muži „ženskou“ práci berou jen výjimečně. Stejné tvrzení platí i o ženách, i když ne tak silně.

Redakce

20. 4. 2010 14:29
Doba čtení: 1 minuta

Řekni, kde ti chlapi jsou?

Maskulinita v několika posledních dekádách prošla mimořádným zpochybněním a zaplaťpánbůh za to. Čím dál častěji se ale zdá, že spolu s tím došlo k oslabení těch hodnot, které kdysi představovaly pozitivní význam „chlapství“.

Ján Simkanič

22. 3. 2010 0:00
Doba čtení: 8 minut

Ona vydělává víc. Jemu to nevadí.

Ve dvaadvaceti procentech amerických manželství je žena hlavním živitelem rodiny, což je o sedm procent více, než tomu bylo v sedmdesátých letech, píše se v novém výzkumu agentury Pew Research. Skoro třetina žen má vyšší vzdělání než jejich manželé a jejich počet stále roste. A zřejmě nejenom v Americe.

Iva Skochová

26. 1. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty