Hlavní navigace

eutanázie

„Nechte mě umřít“ neznamená „zabijte mě“

Doktor nesmí poškodit svého pacienta. To ale neznamená, že ho má vždy léčit. Opravdu si každý pacient přeje, aby byl podroben všemožným procedurám jen pro pár dní života navíc?

12. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

V další zemi povolili eutanazii

Indický nejvyšší soud povolil výjimečnou pasivní eutanazii pro nevyléčitelně nemocné. Znamená to, že ve výjimečných případech mohou být nevyléčitelně nemocní pacienti odpojení od přístrojů. V Indii jde podle agentur o velmi významný krok, jelikož podobný postup byl dlouhodobě nezákonný, píše agentura ČTK.

8. 3. 2011 7:59
Doba čtení: 1 minuta

Lékaři nechtějí léčit nevyléčitelně nemocné, ministerstvu to nevadí

NÁZOR – Není to eutanazie, tvrdí lékaři. Právě dnes nabývá účinnosti přelomové doporučení České lékařské komory, které může významně ovlivnit péči o nevyléčitelně nemocné. Zdravotníci v něm dostávají oficiálně posvěcený návod, kdy mohou nezahájit nebo ukončit marnou a neúčelnou léčbu a zaměřit se již jen na tišení bolesti.

Doba čtení: 4 minuty

Lékaři přiznávají, že se v Česku provádí eutanazie

Někteří lékaři podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) přiznávají, že ačkoli je v Česku eutanazie oficiálně zakázaná, přesto se provádí. „Říká se tomu divoká eutanazie a znamená, že lékař vědomě vede léčbu pacienta ke smrti. Cílem je ukončit utrpení nemocného,“ řekl MfD lékař Zdeněk Kalvach, který je jedním z mála lidí, kteří otevřeně přiznávají, že i v Česku se eutanazie takto tiše praktikuje. Dělá se to tak, že se trpícímu s rakovinou podá třeba větší dávka morfia, uvádí deník.

26. 8. 2009 10:49
Doba čtení: 1 minuta

Lucembursko se stalo třetí evropskou zemí povolující eutanázii

Po Nizozemí a Belgii se Lucembursko stalo třetím státem v Evropě, který povoluje eutanázii. Podle agentury AFP nově publikovaný lucemburský zákon říká, že doktoři, kteří provádějí eutanázii a asistovanou sebevraždu nebudou čelit trestním sankcím.  Lucembursko mělo zprvu s přijetím zákona problémy. Hlava státu, přísně katolický velkovévoda Henri, odmítl návrh zákona podepsat s tím, že by tím spustil konstituční krizi.

19. 3. 2009 11:27
Doba čtení: 1 minuta