Hlavní navigace

Encefalitida

Infikované klíště přesídlilo z lesů do měst. Kdo je v ohrožení?

Klíště, potažmo klíšťovou encefalitidu už dávno nechytnete jen ve vysoké trávě na paloučku u lesa. Klíšťata jsou všude a ohrožují zejména děti do devíti let a osoby nad pětačtyřicet let.

Doba čtení: 4 minuty

Cukrovku má 1 z 500 českých dětí. Může za to hygiena?

Diabetu u dětí přibývá, příčiny nejsou jasné. Lék proti chřipce by mohl zabírat i na klíšťovou encefalitidu. Aspirin se vyrovnal novému preparátu, ale nepřekonal ho. Nadějné objevy ze světa rakoviny.

Doba čtení: 6 minut

Kontrola klíšťat: po návratu domů a ráno znovu

Začíná sezóna klíšťat. Abyste se ochránili před nemocemi, které přenášejí, dodržujte několik zásad a naučte se případné klíště správně odstranit.

10. 4. 2018 9:57
Doba čtení: 3 minuty

Klíště po vás chodí i celé hodiny, než si vybere místo na přisátí

Nedávný průzkum ukázal, že s klíšťaty je spojena řada mýtů a neznalostí. Odborníci proto dali dohromady nejčastější omyly i málo známé informace o klíšťatech.

Doba čtení: 4 minuty

Klíšťat je letos víc než jindy, varuje ministerstvo

Aktivita klíšťat je v letošním roce nadprůměrně vysoká. Kvůli teplé zimě se tak v létě kontaktu s klíšťaty velmi pravděpodobně nevyhneme. Co od nich hrozí a jak se nejlépe chránit?

14. 7. 2016 13:03
Doba čtení: 3 minuty

Syrové mléko „přenáší“ encefalitidu

Případy onemocnění klíšťovou encefalitidou po požití syrového mléka nejsou běžné, ale riziko tu je. Aktuálně se o tom přesvědčily dvě ženy, které onemocněly po neošetřeném kozím mléce.

Doba čtení: 2 minuty

Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je aktuálně top-marketingově prosazované téma. Visí v tom spousta reklamních investic a mnoho peněz, které se musí někomu vrátit. Vrátíte mu je – vy.

Doba čtení: 11 minut

Mámo, táto, přijel on – očkovací kamión!

Očkovací kamión, akce, která má za cíl zvýšit prodej vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Roadshow zavánějící porušením hned několika právních předpisů i principů humánní medicíny.

Doba čtení: 14 minut

Jedna dvě, klíště jde… Stojí za očkováním v Česku podplacení lékaři?

Sugestivní reklamy na očkování útočí na naše city i peněženky. Je to etické? A nejsou to ve skutečnosti výrobci léků a jimi placení lékaři, kdo v Česku řídí rozhodování o vakcínách?

Doba čtení: 5 minut

Klíště je vhodnější odstranit pomocí speciálního roztoku

Lidově tradované dušení klíštěte krémy a oleji a jeho vytáčení odborníci zavrhují, ideální podle nich není ani pouhé vyviklání parazita. Co tedy s ním?

27. 3. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Očkování proti klíšťové encefalitidě nemá nejlepší pověst, naopak

Reklama na očkování proti encefalitidě umí být neodbytná a člověk může mít dojem, že se bez něj neobejde on ani jeho děti. Skutečně je to nezbytné? Mezi rodiči narazíte na různé obavy.

Doba čtení: 5 minut

Využijte momentálních slev na očkování, vyplatí se to

Kromě povinného očkování existuje řada očkovacích látek, jimiž sebe nebo své děti můžeme nechat naočkovat. Na rozdíl od povinného očkování za ně zaplatíte. Kolik a kdy to má smysl?

Doba čtení: 4 minuty

Klíšťovou encefalitidu chytíte i bez klíštěte

Každý rok se jen v Evropě objeví v průměru téměř tři tisíce případů lidí, kteří si ze setkání s klíštětem odnášejí vážné následky, například ochrnutí. Navíc už byla prokázána onemocnění encefalitidou i u osob, které s klíštětem vůbec nepřišly do styku. Česká republika je co do počtu nakažených bohužel na prvním místě. Proč tomu tak je?

Doba čtení: 5 minut