Hlavní navigace

dovolená

Chirurg: Nejčastější chalupářské úrazy způsobí okružní pily a brusky

Jan Zlatohlavý se věnuje chirurgii ruky a zápěstí a každé léto se snaží zachránit ruce kutilů, kterým se práce „vymkla z ruky“. Nejhorší je dle jeho zkušeností náčiní zhotovené podomácku, přibývá ale i úrazů způsobených komerčními stroji, které si jejich majitelé všelijak „vylepšují“.

Lenka Krbcová

15. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Lékárnička na dovolenou: Na co se nejčastěji zapomíná

Nic nezničí vysněnou dovolenou tak účinně jako zdravotní potíže. Dobře připravená cestovní lékárnička mnohé zachrání. Co by v ní nemělo chybět? Podle zkušenosti lékařů si lidé běžně zapomínají doma i pravidelně užívané léky.

Redakce

14. 6. 2018 12:06
Doba čtení: 5 minut

Do letadla bereme nezbytnou kosmetiku a speciální podkolenky

Co si můžeme vzít s sebou do letadla a jakou kosmetiku tu opravdu využijeme k ochraně pleti? Oceníte malá balení, speciální kosmetickou taštičku i obyčejný balzám na rty. Otokům nohou zase zabrání kompresní podkolenky nebo punčochy.

Tereza Víchová

5. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Po EU bez cestovního pojištění?

V evropských zemích vám musejí poskytnout zdravotní péči, jako byste byli místní, a to i v případě, že nemáte uzavřené cestovní pojištění. Co se skrývá pod pojmem „nezbytná péče poskytnutá pacientovi v zahraničí“ a jaký je vlastně postup?

Helena Singerová

6. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Mnozí lidé až na dovolené zjistí, že mají vysoký tlak

Extrémně teplé počasí značně zatěžuje kardiovaskulární systém, a především srdce. Horko je zvláště rizikové, pokud trpíte vysokým tlakem. Řada lidí o své hypertenzi ani neví. Jak zvládnout parné letní dny?

Redakce

4. 7. 2017 10:40
Doba čtení: 4 minuty

Jak připravit dítě na dlouhou cestu k moři? Nejdřív připravte sebe, radí psycholog

Ať už se v nejbližších dnech chystáte vyrazit s dětmi na dlouhou cestu autem, vlakem, autobusem nebo na trakaři, vězte, že na cestu se musíte připravit hlavně vy. Psychicky.

Kateřina Čepelíková

13. 7. 2016 14:04
Doba čtení: 4 minuty

Nový test určí ebolu do půl hodiny. Vzniká v Brně

Vědecký tým Mendelovy univerzity v Brně vyvíjí nový diagnostický test pro rychlé rozpoznání eboly. Právě čas hraje při podezření z onemocnění velkou roli. Stejně jako spolehlivost a dostupnost testů.

Redakce

23. 6. 2015 14:21
Doba čtení: 3 minuty

Nebezpečný koronavirus MERS přenášejí velbloudi

Infekce způsobené MERS-CoV vyvolávají obavy. Přímé nebezpeční u nás nehrozí, ale cestování – zejména na Blízký východ a do Jižní Koreje – je na pováženou. Držte se pokynů – a vyhněte se velbloudům.

Redakce

16. 6. 2015 15:00
Doba čtení: 3 minuty

Průjem u dětí: Jak nezkazit dovolenou sobě ani jemu?

Cestování na velké vzdálenosti, pobyt v nezvyklém prostředí, jiná strava… pro malé děti představuje dovolená v zahraničí značný nápor. Jedním z typických průvodců je pak průjem.

Redakce

3. 6. 2015 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Nejvíc trombóz je v letadle u okýnka

Čím dál více lidí se v zimě vydává tisíce kilometrů za teplem. Takové cestování je spojené se vznikem akutní žilní trombózy.

Redakce

23. 12. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jídlo na dovolené: Strasti a slasti cestovatele

Cesty mě zavedly do Českého ráje. Po celodenním trmácení jsem se ocitla před vstupem na nádvoří zámku. Klasický obrázek. Parkoviště a stánky. Můj žaludek si říkal o malou svačinu.

Jana Poncarová

12. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Fast food je hladové jídlo

Spěcháme, nestíháme… po cestě odněkud někam do sebe kopneme nějaký ten burger, k tomu hranolky, sladkou limonádu. Je to dobré, je to tučné. Ve fast foodu sníte hodně – a brzy máte stejně hlad.

Karolína Hlavatá

5. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

V Jeruzalémě musíte kubbe spláchnout arakem

Chystáte se na dovolenou do Izraele nebo Palestiny? Kuchař, který vaří v nejvyhlášenější restauraci Jeruzaléma, nám prozradí, co rozhodně musíme ochutnat, abychom poznali tamní kuchyni.

Kateřina Čepelíková

24. 7. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Cestovní nevolnosti zažene mátový nápoj a hořčík

V nejbližších dnech každý, kdo má ruce, nohy a prázdniny, vyrazí někam na dovolenou. Obzvlášť cestování s dětmi komplikují nevolnosti v autě či letadle. Co s tím?

Simona Procházková

27. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

20 % lidí má problémy se sluncem

Láska ke slunečním paprskům se nám může vymstít. To když se nebudeme mazat nebo vybereme špatný opalovací krém. Máme pro vás tipy, jak se vyhnout alergii a vybrat správný krém.

Kateřina Čepelíková

9. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Plánujete dovolenou na svatých místech? Pozor na Jeruzalémský syndrom

Být – citlivým – turistou na svatých místech není jen tak. Emoční prožitky tam bývají velmi silné. Ne každý se s nimi dokáže vyrovnat.

Tomáš Novák

22. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Asijskou kuchyni v českém čínském bistru neochutnáte. Ani náhodou

Pokud na dovolenou vyrážíte dál než na chatu na Šumavě, pak vám přijdou vhod rady delegátky, která procestovala kus světa. Poví nám, jak se stoluje, jí a pije v Číně, Indii a Vietnamu.

Kateřina Čepelíková

8. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nejlepší suvenýr z dovolené: dobré jídlo

Na cestách se z nás stávají gurmáni a domů vozíme místní suroviny a speciality. Jako dárek nebo pro vlastní potěchu. Podívejte se, co shánět v Itálii, Španělsku a dalších zemích Evropy.

Beáta Bačíková

30. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 8 minut

Molusky, bradavice a svrab – noví kamarádi z bazénu

Teplo, vlhko a spousta lidí, to je ráj pro plísňová, virová a parazitální onemocnění. Jestli si je nechcete odnést z plovárny a nakazit i celou rodinu, držte se desatera dermatologa.

Kateřina Čepelíková

22. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

V cestovní lékárničce nemají být zbytečnosti

Chystáte se na dovolenou a už máte spakováno? Možná vám ještě jedna důležitá věc chybí. Cestovní lékarnička na míru. Nebudete s sebou vozit zbytečné obvazy, jen to, co opravdu potřebujete.

Kateřina Čepelíková

18. 7. 2013 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Co dělat, aby vám nebylo špatně v autě… bez chemie

Cestovní nevolnosti, trávicí obtíže či spáleniny od slunce – to mohou být stinné stránky letní dovolené. Dají se zvládnout s pomocí přírody i bez chemických preparátů.

Simona Procházková

16. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Můžu si na chatě dojít k místnímu doktorovi? Trable během dovolené mají řešení

Letní pobyt je fajn, ale jen do té doby, než se objeví nějaká lapálie. I drobný zdravotní problém je náhle těžko řešitelný. Musíme jet desítky kilometrů ke svému lékaři? Jde to i jinak.

Lenka Krbcová

9. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Chorvatsko vstupuje do EU. Mění se podmínky zdravotní péče

Chorvatsko, které je jedním z nejoblíbenějších cílů českých turistů, vstupuje v pondělí 1. 7. 2013 do Evropské unie. S tím se mění i některé nároky na zdravotní péči pro české občany.

Lenka Krbcová

27. 6. 2013 16:07
Doba čtení: 2 minuty

Koronavirus – záhada, která zabíjí na dovolené

Zabíjel ve Francii i v Saudské Arábii. Státní zdravotní ústav vydal tento týden varování cestovatelům před smrtícím virem. Co je vlastně zač? O koronaviru toho zatím moc nevíme.

Kateřina Kolářová

16. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Zuby moudrosti umí zkazit dovolenou

Odkládali jste návštěvu zubaře a teď, těsně před dovolenou, vás berou zuby? Prozradíme, kolik si v různých státech připlatíte za ošetření i jak lze moudráky a váčky léčit.

Redakce

23. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Jaké léky vás uspí za volantem?

Prášek na spaní si před usednutím za volant vezme jen sebevrah. Lékárníci ovšem varují: při řízení vás uspí i léky, od nichž byste to nečekali.

Kateřina Kolářová

13. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Na dovolené odpočívejte, práce neuteče

Pokud na dovolené hodláte nabrat svěží vítr do plachet, nechte své tělo odpočinout a nezatěžujte ho prací. Jak se vyhnout stresu i na dovolené poradí specialistka na lidské zdroje.

Redakce

10. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Bývá vám na cestách špatně? Nemusí

Generace vyrostlá na Kinedrylu to zná: výlety s rodiči byly sice fajn, ale z cesty nevím nic. Kinedryl mě spolehlivě uspal. Dnes existují šetrnější prostředky proti cestovní nevolnosti.

Kateřina Kolářová

7. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Na co si dát pozor, když vyrážíte s miminkem k moři?

Vyrazit s čerstvě narozeným miminkem k moři lékaři nedoporučují. Pokud už ale máte sbaleno, poradíme, co přibalit a nač si dát pozor.

Redakce

2. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Letní slevy v lékárnách: nakoupíte až o polovinu levněji

I řetězce lékáren začaly nabízet akční slevy na své zboží. Průměrná sleva na léky je 20 %, ušetřit se dá až 49 %. Třeba lékárnička na dovolenou vyjde až o 600 Kč levněji.

Redakce

30. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty