Hlavní navigace

doplňky stravy

Doplňky stravy – výrobky s vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem (látky obsažené v doplňcích stravy se označují jako potravní doplňky). Jejich účelem je doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav. Obvykle jsou doplňky stravy upraveny do formy kapslí či tobolek, pastilek, tablet, dražé, sáčků s práškem, ampulek s tekutinou, kapek nebo jiných jednoduchých forem tekutin a prášků určených pro příjem v malých odměřených množstvích. Uvádějí se do oběhu pouze balené.

Při označování doplňků a při jejich reklamě, se nesmí doplňkům stravy přisuzovat vlastnosti prevence, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění nebo odkazovat na tyto vlastnosti. Nesmí se uvádět žádné tvrzení prohlašující nebo naznačující, že vyvážená a různorodá strava nemůže poskytnout dostatečné množství živin.

Užívání doplňků stravy je diskutovanou problematikou. Existuje obava, že prostřednictvím těchto prostředků může docházet k nadměrnému příjmu některých látek. Někteří odborníci na výživu doporučují konzumaci doplňků stravy jen v situacích, kdy je zvýšená potřeba určité látky (těhotné ženy, sportovci, rekonvalescenti apod.), a nejlépe po poradě s lékařem, a prosazují, aby příjem potřebných látek byl dosahován pestrou stravou.

Použité zdroje: www.bezpečnostpotravin.cz – AZ slovník spotřebitele

Jak nezničit vitamín C v potravinách

Strouhání, vaření, konzervace, skladování… Vitamín C je zkrátka citlivka, které vadí teplo i oxidace. Ale i když volíte přírodní zdroje vitamínu C, kterými jsou zejména ovoce a zelenina, nemějte obavy z jeho nedostatku, tablety obvykle nejsou potřeba.

18. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

„Tablety proti lepku“ – odborníci je nedoporučují

Jana Rysová a Dana Gabrovská z Výzkumného ústavu potravinářského Praha zpracovaly nejednoznačné téma enzymových preparátů. Tyto doplňky stravy představují pravděpodobný zdravotní hazard pro celiaky.

17. 1. 2019 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Redukční dieta zabere jen na někoho

Žádný typ diety nemá univerzální platnost. A i když budete „hubnout“ správně, třeba pod dohledem odborníka, kýžený výsledek se nemusí dostavit. Na vině jsou geny a metabolismus.

1. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kloubní výživa pro koně – dobrý nápad pro lidi?

Lidi nejsou koně, nekrmí se melasou ani vojtěškou, zato kloubní výživu někteří používají stejnou. Navzdory tomu, že nejde o léčivý přípravek, ale veterinární. Proč to dělají a nehrozí jim nějaké zdravotní komplikace? Pomáhá kloubí výživa pro koně i lidem?

Doba čtení: 5 minut

Můžu se předávkovat vitamínem D?

Hlavním zdrojem vitamínu D je slunce, doplňovat ho můžeme také vhodným jídelníčkem a speciálně obohacenými potravinami či doplňky stravy. Odborníci vysvětlují, jak na to.

17. 10. 2018 10:24
Doba čtení: 3 minuty

Polovina dětí by mohla být chytřejší, pomohl by jód

Rozšířený nedostatek jódu v Evropě ohrožuje vývoj mozku u dětí, varují vědci. Vymýtit jódový deficit si klade za cíl Krakovská deklarace o jódu.

12. 6. 2018 10:24
Doba čtení: 3 minuty

Toto je 7 nebezpečných webů s doplňky stravy

Potravinářská inspekce vloni zjistila 47 nevyhovujících reklam na potraviny. Nejvíc problémů mají e-shopy. SZPI zveřejňuje rizikové servery a výrobky.

13. 2. 2018 15:32
Doba čtení: 2 minuty

Kupujete „zázračné“ přípravky? Tady je seznam podvodníků

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejňuje weby, které nabízejí neschválené přípravky. Doporučují je neexistující lékaři a neexistující lidé se zázračně uzdravují.

25. 5. 2017 10:53
Doba čtení: 4 minuty

Nabízejí čaj proti parazitům. Podle inspekce je to podvod

Státní zemědělská a potravinářská inspekce mapuje nekalé obchodní praktiky. Do seznamu rizikových webů a výrobků přidala server, který nabízí Anti-parasite Herbal Tea.

3. 3. 2017 10:25
Doba čtení: 1 minuta

Test: Některé kloubní výživy neobsahují, co by měly

V testu provedeném časopisem dTest neuspěla polovina z dvaceti doplňků stravy. Kloubní výživa neobsahovala slibované množství účinné látky.

10. 5. 2016 12:19
Doba čtení: 2 minuty

Proteinové nápoje podle odborníků: Při sportu, při dietě, dokonce i dětem

Když se řekne „proteinový nápoj“ nebo také „proteiňák“, leckdo se obrní předsudky a vybaví se mu obraz steroidy „nabušeného“ kulturisty. Co vlastně nabízí tělu proteinový prášek, kdy je prospěšný a v jakém množství?

Doba čtení: 7 minut

Oční chirurg doporučuje oční jógu a akupunkturu

Nejsme příliš zvyklí, aby zástupce západní medicíny doporučoval alternativní metody. Zkušený oční chirurg, přednosta moderní oční kliniky, vás proto možná překvapí. Co očím pomáhá?

21. 10. 2015 9:00
Doba čtení: 3 minuty

Víme přesně, co člověk pro svou výživu potřebuje

„Existuje jen málo cest, jak upravit rovnováhu živin v těle, ale mnoho situací, jak ji porušit,“ říká profesor Zdeněk Zadák. Kvůli komercializaci chybí v potravinách důležité složky.

Doba čtení: 10 minut

Další studie tvrdí, že antioxidanty nemusí být jen prospěšné

Antioxidanty zrychlily metastáze. A nejde jen o doplňky stravy. Mohou opalovací krémy namísto ochrany kůže dokonce prospívat melanomu?

Doba čtení: 3 minuty

Vitamín C – různé podoby, stejný účinek

Nejznámější bojovník proti nachlazení a jiným neduhům se poslední dobou krčí v koutě za dalšími „zázračnými“ pomocníky pro posílení imunity. Vitamín C má ale stále nezastupitelnou úlohu.

1. 10. 2015 22:38

Bystrý a silný? Co (ne)umí doplněk stravy GABA

Látka GABA je u nás pro výrobu doplňků stravy a potravin zakázána, přesto ji lidé užívají například ve formě čajů. Její funkce není zatím přesně známá, ale experimenty naznačují zajímavé možnosti.

9. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Odborníci sledují vliv „nových potravin“ a „éček“ na zdraví

Objevila se u vás nežádoucí zdravotní reakce po konzumaci potraviny či potravního doplňku? Státní zdravotní ústav začal sbírat informace o negativních zdravotních účincích „potravin nového typu“.

13. 4. 2015 11:58
Doba čtení: 4 minuty

Čerstvé ovoce a zelenina ještě stále vyhrává boj s doplňky stravy

Většina marketingu, který se zaměřuje na prodej potravních doplňků, vychází z úvahy, že pokud má něco příznivý vliv na zdraví, pak i jednotlivé komponenty jsou zdraví prospěšné. Je tomu tak?

Doba čtení: 5 minut

Jak ošidit dietu? Výzkumy hledají snadné hubnutí

Svátky obžerství máme téměř za sebou a před námi je tradiční novoroční předsevzetí: Zhubnu! Po tom, jak shodit nadbytečná kila, pátrají nejrůznější studie.

Doba čtení: 5 minut

Odpůrci cholesterolové teorie zaměňují příčinu a důsledek

„Je to zkratka, když říkáme hodný a zlý cholesterol, sice užitečná, ale je třeba si uvědomit, že cholesterol je jenom jeden. A i ten hodný se může chovat zle,“ říká Michal Vrablík. Mění se pohled medicíny na cholesterol?

Doba čtení: 14 minut

Antioxidanty prý rakovinu naopak podporují

Máloco je v posledních desetiletích vnímáno z hlediska zdraví tak jednoznačně kladně jako antioxidanty. Nicméně další jistota možná padla, nebo alespoň není už zdaleka tak jistá.

Doba čtení: 5 minut

Doplňky stravy obsahovaly látky ohrožující zdraví

Státní zemědělská a potravinářská inspekce při kontrole doplňků stravy narazila na produkty, u kterých laboratoř prokázala přítomnost látek ohrožujících lidské zdraví.

31. 7. 2014 16:19
Doba čtení: 3 minuty

Falšování doplňků stravy pokračuje

Inspekce stále zjišťuje falšované doplňky stravy s významně nižším obsahem účinné látky. Které výrobky jsou podvod? Podívejte se.

17. 7. 2014 12:59
Doba čtení: 2 minuty

A komu tím prospějete, pane Donutile? Co?

Fenomén toxické reklamy narostl do obludných rozměrů. Osvědčeným nosičem reklamy jsou herci, zpěváci a sportovci. Důvěru a sympatie, které k nim chováme, automaticky přeneseme na kloubní výživu.

Doba čtení: 2 minuty

Pochybnosti o resveratrolu: víno, tablety, nebo nic?

Asi jen málokdo dosud neslyšel o téměř zázračném resveratrolu a z toho vyplývající prospěšnosti červeného vína. Jenomže názory vědců se neustále mění a žádná pravda není nedotknutelná.

Doba čtení: 4 minuty

Selen v potravinových doplňcích výrazně zvyšuje riziko rakoviny

Padá další modla propagátorů doplňků stravy. Selen v multivitamínových bobulkách nejen že nepomáhá, ale jeho nadbytek dokonce škodí. Výrobci i jejich reklama o tom zatím taktně mlčí.

Doba čtení: 4 minuty

Nic není tak pomíjivé jako doporučení, co jíst

Nová zjištění o cholesterolu a antioxidantech obrací naruby předchozí tvrzení. Ani tato nebudou definitivní. Zdravotní a nutriční doporučení se mění – a měnit se budou dál.

Doba čtení: 4 minuty

Budeme rybí tuk pěstovat na polích?

Jen izolovaného rybího tuku se ročně vyrobí asi milion tun. Zásoby mořských ryb se tenčí a poptávka po nich roste, i kvůli víře v prospěšnost omega-3. Vědci proto testují „rybí tuk“ z rostlin.

Doba čtení: 4 minuty

Doplňky stravy na Vánoce: Dárek, nebo nepodarek?

Pod stromečkem prý nesmí chybět. Doplňky stravy, ze kterých jsou lékaři celého světa úplně „paf“, protože se po nich zázračně hubne nebo zázračně chrání vaše srdce. Jak je to s těmi zázraky doopravdy?

Doba čtení: 10 minut

Nepochopené placebo

Placebo většina chápe jako nějakou piluli bez léčebných účinků, kterou když spolkneme, vznikne placebo efekt – efekt pouhého podání pilule. Tato logická konstrukce je zcela nesprávná.

Doba čtení: 16 minut