Hlavní navigace

Dna

Máte v rodině dědičnou chorobu? Genetici zjistí riziko, zda ji budou mít vaše děti

Příčina nemocí se hledá v DNA čím dál častěji. „Pokud se setkají dva přenašeči stejné choroby, pak je 25% riziko, že jejich dítě bude nemocné,“ říká molekulární genetička Iveta Valášková.

3. 7. 2018 8:00
Doba čtení: 6 minut

Prof. Pavelka: Dna zůstává, i když záchvat odezní

Prvním příznakem dny je velmi bolestivý otok kloubů, nejčastěji kloubu palce u nohy. „Zánět většinou brzy odezní. Nastupuje bezpříznakové období, kdy je pacient zdánlivě zdráv,“ popisuje prof. Karel Pavelka, ředitel Revmatologického ústavu.

Doba čtení: 4 minuty

Bodlák benedikt je dobrá příloha k masu

Znáte ho jako bodláček, krasovlásek nebo ostropes. V každém případě je to nedoceněná bylina, která pomáhá zdravotnímu stavu. V kuchyni ho oceníte jako přílohu k masu.

14. 3. 2014 13:18
Doba čtení: 2 minuty

Personalizovaná medicína: léčba na míru je zatím sci-fi

Vyšetření genomu je nákladné, ale mohlo by nás provázet celým životem stejně jako občanský průkaz. Naše léčba by byla kvalitní, efektivní, často i levnější. Proč to nejde v praxi?

Doba čtení: 5 minut

Švestky pro zdraví – včetně pecek

Švestky se kromě skvělé chuti a pestrého využití v kuchyni mohou pyšnit i širokým léčebným působením. Což není až tak známé jako recepty na koláče.

Doba čtení: 4 minuty

Dna postihuje nejčastěji palce u nohou

Jste častými konzumenty masa a alkoholu? Pak se právě vás může týkat onemocnění odborně pojmenované arthritis urica, lidově dna, pakostnice či podagra. Nemoc králů a mužů po čtyřicítce.

Doba čtení: 4 minuty

Kdy zpomalíme stárnutí? Za 25 let

Nový objev sice neslibuje nesmrtelnost, zato prodloužení života a zdraví až do smrti. Kdyby bylo z hlediska přírodního výběru výhodné být nesmrtelným, přece bychom už nesmrtelní byli?

Doba čtení: 4 minuty