Hlavní navigace

cyklistika

Jak jezdit na kole a nemít trable s hemoroidy

Cyklistika je jedním z rizikových faktorů vzniku hemoroidů. A pokud už vás rozšířené žíly v oblasti konečníku trápí, ztěžují jízdu na kole a současně se zhoršuje jejich stav.

31. 7. 2018 13:06
Doba čtení: 3 minuty

Správná velikost dětské helmy na kolo se pozná v předklonu

Vhodná velikost cyklistické helmy je to hlavní, co bychom měli sledovat. Podle čeho dále vybírat helmu na kolo pro dítě? Důležitý je systém zapínání, váha, pohodlnost, větrání a použité technologie. Při ochraně dětského mozku v případě pádu totiž hrají roli milimetry.

16. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Test: cyklistické helmy mozek neochrání

Moderní test cyklohelem odhalil, že bezpečnostní normy jsou zastaralé. Většina helem nedokáže mozek ochránit při nárazu do spánkové oblasti hlavy.

29. 5. 2018 11:16
Doba čtení: 2 minuty

V Praze přežívá 650 normalizačních soch a plastik. Poznejte je na kole

Červencová cyklojízda bude v ulicích hlavního města hledat pozůstatky socialistické výzdoby. Taky máte u vás na sídlišti „dívku na malé“, vetřelce nebo volavku?

20. 7. 2011 9:00
Doba čtení: 4 minuty

Dítě ve vozíku za kolem? Nesmí na silnici ani cyklostezku!

Zdálo by se logické, že vozík za kolo pro děti využijete hlavně při jízdě na cyklostezkách nebo klidnějších silnicích. Naše zákony to ale zakazují! Smíte jen mimo komunikace.

13. 7. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Po stávce svítá cyklistům: Užší silnice, pruh pro kola

Hlavní město by se přece po vzoru jiných evropských metropolí mohla dočkat výrazně lepších podmínek pro cyklistickou dopravu. A to díky čtvrteční odborářské stávce, píše server Aktuálně.cz. V den, kdy vůbec nejezdilo metro ani většina tramvají, usedly tisíce Pražanů na jízdní kola a zaplnily ulice a cyklostezky.

20. 6. 2011 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Bude stávka dopraváků? Tipy, jak se dostat do práce

Ve čtvrtek se asi zastaví veřejná doprava v Praze a dalších velkých městech. Rada „zůstaňte doma“ je sice fajn, ale řídit se jí může jen málokdo. Jak a kudy tedy vyrazit?

Doba čtení: 4 minuty

Velká jarní cyklojízda vytlačí auta z Prahy. Na chvíli.

Dnes v podvečer budou ulice centra patřit lidem na kolech. Pořadatelé chtějí dokázat, že i v Praze lze často vyměnit auto za bicykl, stačí jen chtít a něco pro to udělat.

28. 4. 2011 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejrychlejší dopravní prostředek ve městě? Kolo!

Pojeďte do práce na kole a zapojte se do kampaně, v níž můžete vyhrát víkend v Kodani, bicykl nebo cyklistické vybavení. Iniciativa Auto*Mat nabízí také pomoc s výběrem pohodlné trasy.

23. 3. 2011 10:30
Doba čtení: 5 minut

Nebezpečné kolo může dítě zabít. Přesto se prodává

Mají špatnou konstrukci, která může dítě při jízdě i zabít. Přesto se v obchodech stále prodávají. Pozor na ně. Jde o kola značky Superior Bubble a Galaxy E.T.

18. 3. 2011 10:30
Doba čtení: 3 minuty

Na kole přes Karlův most – již zítra!

Lákadlem Pražské březnové cyklojízdy budou dva tunely a dva mosty. Vezměte kolo ven! Auto*Mat, iniciativa za bezpečnou, zdravou a živou Prahu, zve k účasti na Pražské břevnové cyklojízdě. Vyráží se ve čtvrtek 17. 3. v 18 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad. „S příchodem jara očekáváme přes stovku účastníků, kteří společně projedou přes Žižkov a Karlín, přejedou Štefánikovým mostem ne levý břeh Vltavy, kde poté na Klárově slavnostně ukončí vládnutí Mo(to)rany nad zimní krajinou České republiky,“…

16. 3. 2011 11:00
Doba čtení: 1 minuta

Na unikátní Ekomapě Brna najdete ekofarmy i cyklostezky

Více než 500 tipů na místa a služby pro ekologický příznivý život nabízí unikátní internetová mapa. Ekologický institut Veronica připravil pro obyvatele i návštěvníky moravské metropole praktický ekologický navigátor. Mapa zobrazuje např. prodejny biopotravin, studánky, ekologické organizace, stanice pro handicapovaná zvířata, sběrná střediska odpadu, opravny a také památné stromy, chráněná území či naučné stezky. Je možno zobrazit i cyklistickou mapu Brna a okolí.

15. 3. 2011 12:50
Doba čtení: 3 minuty

Jak správně koupit dětské kolo?

Podívejte se, co je důležité při výběru kola či odrážedla pro vaše dítě.  Odborníci ze společnosti Amulet, tradičního výrobce kol, připravili manuál Dítě v sedle, který poradí, jak správně vybrat kolo pro vaše dítě, vysvětlí rozdíly v jednotlivých kategoriích dětských kol a přinese další užitečné postřehy a tipy.

3. 3. 2011 14:31
Doba čtení: 5 minut

Cyklistou bez vlastního kola? Žádný problém

V řadě velkých měst se dá cestovat na kole; dokonce i když žádné nevlastníte. Například Stockholmská radnice uvedla do provozu rozsáhlou síť půjčoven. Dočkáme se i v Praze?

Doba čtení: 4 minuty

MP3 v uších - víc ohrožují, než obtěžují

Nudíte se? Medvídka mývala si asi nekoupíte, ale možná nasadíte sluchátka a cesta ubíhá lépe. Jenže – hlasitou hudbou můžete štvát své okolí, a vaší bezpečnosti také nedodají.

Doba čtení: 5 minut

Počet cyklistů v Praze se za osm let zvýšil o 1000 %

Stále se zvyšující počet lidí, kteří v hlavním městě využívají jízdní kolo jako alternativní dopravní prostředek, vyžaduje větší pozornost řešení cyklistické dopravy.  Rada hl. m. Prahy schválila a přijala Koncepci rozvoje cyklistické dopravy v Praze do roku 2020, jako základní materiál pro další rozvoj městské cyklistiky a to nejen jako druhu rekreace, ale především v jejím dopravním významu.

3. 11. 2010 15:30
Doba čtení: 1 minuta

Cyklostezky aneb všichni nenávidí všechny

Úzká cyklostezka je narvaná k prasknutí – cyklisté, in-lineři i chodci se tu „perou“ o kus asfaltu. Hledí na sebe nevraživě: „Ten tu nemá co dělat!“ říkají jedni o druhých.

Doba čtení: 4 minuty

Nepadejte z kola, seřiďte si ho správně

Pro jízdu je v prvé řadě zásadní posed na kole. Mnozí cyklisté mají sedlo příliš nízko, chtějí mít nohy blízko u země. Při správném posedu a rovně stojícím kole se ale jezdec dotýká země maximálně jen špičkami bot či vůbec nedosáhne na zem.   Pokud má jezdec přenášet energii do šlapek co nejefektivněji, pak by měl mít sedlo tak vysoko, aby se při rovně natažené noze pata dotýkala celou plochou pedálu. To je kontrolní pozice. Při jízdě se nešlape prostředkem chodidla, ale přední částí, která by…

13. 8. 2010 11:57
Doba čtení: 1 minuta

Lehčí je kolo ukrást, než pojistit

Pojistit individuálně jízdní kolo je skoro nemožné. Ostatní produkty kolo chrání s množstvím výluk tak, že snazší práci má zloděj s ukradením kola než vy se získáním plnění.  V dřívějším článku Jak dostat z pojišťovny peníze za ukradené kolo? na serveru Měšec.cz jste si mohli přečíst obecné pojmy, které můžete nalézt v pojistných podmínkách, a rady, na co se při pojištění kol zaměřit.

17. 6. 2010 10:20
Doba čtení: 1 minuta

Opilec na kolo nesmí, ale volant mu zakázat proto nelze

Pokud se opilý cyklista dopustí při své jízdě trestného činu, nemohou mu soudy jako trest uložit zákaz řízení všech vozidel, takové rozhodnutí je protizákonné. Je tu tak další důležitý soudní verdikt, který ovlivňuje pravidla pro chování na silnicích, tentokrát se týká cyklistů. Čtěte téma: Pivo na kole. Je to zločin? Cyklistovi na silnici se netoleruje ani kapka alkoholu. Víte, co vám hrozí na kole „pod vlivem“? A kontroluje vůbec policie cyklisty?

13. 5. 2010 9:56
Doba čtení: 1 minuta

Lze pojistit kolo zaparkované u hospody?

Kola nejsou nejlevnější a tak se většina cyklistů pojišťuje proti krádeži. Jak je to ale třeba v případě, že vám kolo ukradnou někde před obchodem nebo restaurací? Jakým způsobem správně kolo pojistit? V zásadě existují dvě možnosti. V rámci pojištění domácnosti a samostatné pojištění. Druhou možnost uvítáte v případě, že pojištění domácnosti nemáte nebo ho jen nechcete, nebo vám vyhovuje to, které máte, a vaše pojišťovna neumožňuje připojistit kolo za podmínek, které by vám vyhovovaly. U té…

28. 4. 2010 11:30
Doba čtení: 2 minuty

Cyklisté bez přilby riskují nižší odškodnění

Aktuálně.cz: Cyklisté mladší 18 let musejí v České republice používat přilbu již několik let. Helma na hlavách dospělých také nebývá výjimkou, přesto se najdou cyklisté, kteří si užívají vítr ve vlasech.  Čtěte tém: Pivo na kole, je to zločin? Cyklistovi na silnici se netoleruje ani kapka alkoholu. Víte, co vám hrozí na kole „pod vlivem“? A kontroluje vůbec policie cyklisty?

15. 4. 2010 13:23
Doba čtení: 1 minuta

Poslední šance vyhrát poukaz na cyklistický kurz!

Baví vás jízda na kole, ale nechce se vám o samotě počítat kilometry? Popřípadě nevíte, kudy vede bezpečná cesta z Prahy? Máte poslední šanci zúčastnit se naší soutěže o dvanáct skupinových výletů pod vedením profesionálů. Poukaz na cyklistický kurz může být váš.

22. 3. 2010 10:58
Doba čtení: 1 minuta

Cyklisté, už jste se zapojili do naší soutěže?

Minulý týden jsme vyhlásili soutěž o poukaz na cyklistický kurz – tedy dvanáct vyjížděk po bezpečných a zajímavých trasách v okolí hlavního města pod odborným vedením. Soutěžní otázka je možná lehce záludná, ale jistě znáte správnou odpověď. Ovšem pozor, na její zaslání máte už jen několik dnů!

15. 3. 2010 16:59
Doba čtení: 1 minuta

Kde jezdit v Česku na kole?

Krajina v České republice je pro cykloturistiku téměř ideální. Je členitá a pestrá, s rovinami, kopci i horami, s hustou sítí silnic, cest a značených turistických tras. Vzdálenosti nejsou velké, za jeden den se lze při sportovnějším tempu jízdy dostat z Prahy až na severní hranici Čech.

Doba čtení: 4 minuty

Přepravujeme kolo: vlakem, autem, lanovkou

Je to trochu paradoxní: kolo je určeno k přepravování člověka z místa na místo, a přitom dnes bývá samo neustále přepravováno. Není proto od věci si říci, jakým způsobem a kde můžete kolo převážet.

Doba čtení: 4 minuty

V neděli skončil pětietapový závod cyklistek Tour de Feminin

Dvaadvacátý ročník cyklistického etapového závodu žen Tour de Feminin 2009 skončil v neděli 12. července v Krásné Lípě. Soutěž o body do světového poháru a o Cenu Českého Švýcarska byla pořádána pod záštitou hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové a předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky. Nejlepším ženám a dívkám doslova pršely před krásnolipským úřadem diplomy, poháry, věcné ceny i kytice. Celkovou vítězkou závodu se stala Ruska Aleksandra Burčenková, z českých závodnic byla třetí Martina…

14. 7. 2009 12:29
Doba čtení: 1 minuta

Co jíst a pít na kole?

Jako téměř každý sport, je i cyklistika fyzicky náročná činnost. Tělo spotřebovává značné množství energie, cukru, pocením vylučuje vodu a soli. Během jízdy je proto potřeba neustále doplňovat tekutiny a také jíst.

13. 7. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Levná dovolená? Na kole!

Stačí naplánovat trasu, seřídit kolo, sbalit jen ty nejnutnější věci a vyrazit na několikadenní cyklotúru. Je to levné, zábavné, dobrodružné a hlavně, až se vrátíte domů, každý sval vám připomene, že jste měli volno a udělali něco pro své tělo. Co obnáší dovolená na kole a jak se na ni připravit?

Doba čtení: 5 minut

CykloVíkend v Českém ráji

Příznivci cyklistiky se už dnes a zítra sjedou do Českého ráje, kde se uskuteční  11. ročník CykloVíkendu. K akci patří tradičně večerní promítání, občerstvení, plánek tras, upomínkový list, příležitostné razítko a jedna cyklokniha pro každého zúčastněného cyklistu. Za účast se nic neplatí, vybírá se pouze snížený poplatek za stanování a za auto, který inkasuje provozovatel kempu při příjezdu. Akce je dvoudenní. Příjezd účastníků je plánován dnes v 16 hodin na Malou Skálu nedaleko Turnova, kde…

19. 6. 2009 10:39
Doba čtení: 1 minuta