Hlavní navigace

ceny potravin

Jak se rodí ceny potravin: neznámé souvislosti

V souvislosti se zdražováním jídla se často mluví o mimořádném vedru, suchu, nebo naopak zimě a dešti. Nakolik je vliv počasí na ceny zemědělských surovin skutečný a nakolik spíše virtuální? Je například letošní sucho důvodem pro zdražování potravin?

Doba čtení: 3 minuty

Nejlepší chleba v ČR? Odborníci vybrali chléb roku

Chleba roku 2018 volili odborníci na tradiční pekařské slavnosti. Posuzovali senzorické parametry chlebů, s jejichž kvalitou byli většinou velmi spokojeni. Kritizují však dlouhodobě špatně nastavené ceny v maloobchodě.

Doba čtení: 3 minuty

Ministerstvo dá milion korun na další testování dvojí kvality potravin

Ministerstvo zemědělství dlouhodobě kritizuje tzv. dvojí kvalitu potravin. Tedy skutečnost, že potraviny prodávané v České republice, ale třeba také na Slovensku či Maďarsku, jsou horší kvality než v západní Evropě.

1. 3. 2018 10:33
Doba čtení: 4 minuty

Máslo je drahé, ale levnější než na Slovensku

Zvyšování cen másla v Evropě neobešlo ani Čechy a Slovensko. Letos v srpnu byla cena másla v Čechách 191,10 Kč (cca 7,2 EUR) a na Slovensku 8,3 EUR za kilogram. Z másla se tak stal „prémiový“ produkt.

8. 11. 2017 12:50
Doba čtení: 2 minuty

Co je dobrého na tom, že máslo zdražilo

Kostka másla za pětačtyřicet korun. Máslo meziročně podražilo téměř o deset korun. Proč k tomu došlo, jak to bude dál a o čem zdražení másla vypovídá?

Doba čtení: 3 minuty

Nejhůře se k dodavatelům chová Lidl a Kaufland, říká ministerstvo

Je to nerovný boj, vydírání a nátlak. Zkušenosti s arogantním i vulgárním chováním má třetina dodavatelů řetězců. Většina z nich pak tvrdí, že je to právě obchodní politika maloobchodních řetězců, co negativně ovlivňuje kvalitu potravin v České republice.

Doba čtení: 4 minuty

Připravované zákony mohou výrazně zdražit ceny vody

Cena vody bude stoupat. To je jisté. Stejně jako to, že nešťastná legislativa ji může zdražit ještě více. Z čistě administrativních důvodů.

30. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Strašení TTIP: Nejcitlivější částí dohody mezi USA a EU jsou potraviny

Neskutečně složitá evropská legislativa a administrativa zvyšují cenu potravin až o třicet procent. Obavy potravinářů a zemědělců z konkurence levnějších amerických potravin jsou proto na místě. Kdo se naopak bát nemusí, je obchod a spotřebitel.

Doba čtení: 5 minut

Vysoké ceny citronů za pár týdnů klesnou

Citrony za sto korun za kilo, to tu snad ještě nebylo. Není to však zas tak velké překvapení. Proč jsou citrony zrovna teď tak drahé a proč toho nemusíme až tak litovat?

Doba čtení: 4 minuty

Před dvaceti lety jsme jedli 2× více hovězího než dnes

Za posledních dvacet let se leccos změnilo. I v potravinářství a spotřebě konkrétních potravin. Jíme více ryb a méně sádla, jak nám odborníci radí? Stoupá spotřeba chleba a zeleniny?

Doba čtení: 4 minuty

Levné potraviny? Letos se nedočkáme

Zdražování potravin se v tomto roce zřejmě nezastaví. Ceny kromě počasí ovlivní mimo jiné i vývoj situace na Ukrajině. Ale jinak, než se tvrdí.

Doba čtení: 4 minuty

Obří food veletrh ukazuje, že i Němci šetří na jídle

Bio emoce na Grüne Woche postupně nahrazuje sázka na senzorické vjemy. Staví se na chuti a vůni. To je jedno z poselství jednoho z největších food veletrhů na světě.

Doba čtení: 4 minuty

Zdražování potravin je na spadnutí

Potravináři již avizovali růst cen. Jak to skutečně dopadne, se dozvíme záhy. Minimálně k „testovacímu“ zdražení potravin v ČR dojde nejpozději koncem čtvrtletí.

Doba čtení: 4 minuty

Éčka v chlebu jsou daní za trvanlivost

„Klasický“ chléb vyráběný tradičním způsobem z žitného kvasu nezmizel, ale je v menšině. Na trhu má zhruba třetinu. Konkurují mu „vylepšené“ chleby, což se projevuje i na cenách.

Doba čtení: 5 minut

Farmářské trhy po německu

Koupili byste ředkvičky za 26 a kilo brambor za 39 Kč? V Česku ceny nevídané, na německém farmářském trhu zcela běžné. Rozdíly mezi českými a bavorskými trhy ale nejsou jen v cenách.

Doba čtení: 3 minuty

Potraviny u nás zdražují rychleji než v EU. To se hned tak nezmění

Ceny potravin v Unii vzrostly o 25 %, u nás o 30 %. Zatímco na daních ČR EU spíše předběhla, v cenách a kvalitě vyspělou Evropu doháníme. Rychlejší růst cen jídla bude patrně pokračovat.

Doba čtení: 4 minuty

Případ zaměněného salátu aneb 5 metod, jak okrást zákazníka

Je to zvláštní úkaz. Mýlit se je lidské, to zase ano, ale jak se stane, že se někdo plete vždycky ve svůj prospěch? To se totiž pravidelně děje obchodníkům při prodeji potravin. Záhada.

Doba čtení: 5 minut

Ceny potravin u nás a „na Západě“ se nijak zvlášť neliší

GALERIE – Jedna a ta samá zmrzlina, káva, pizza, čokoláda – čtyři země, čtyři ceny. Ale nejsme na tom vždy nejhůř, jak se často tvrdí. Porovnejte ceny potravin u nás a v zahraničí.

Doba čtení: 3 minuty

Spotřebitel je manipulován médii, potraviny máme kvalitní

ROZHOVOR – Oldřich Obermaier se pohybuje v mlékárenském průmyslu již dlouhé roky. Přesto, nebo právě proto tvrdí: „Současná kvalita mlékárenských výrobků je nekonečně vyšší než v dřív.“

Doba čtení: 9 minut

Růst cen potravin v roce 2013 je neodvratný

Bez ohledu na cokoli ceny potravin v ČR v novém roce porostou. Ne hned, ne pravidelně a ne moc, ale prakticky jistě. Mimo jiné i proto, že potraviny u nás patří k nejlevnějším v celé EU.

Doba čtení: 5 minut

E-shopů s potravinami je jako šafránu. Zkusili jsme u nich nakoupit na Vánoce

Online nákup potravin je u nás v plenkách. Jak by dopadla štědrovečerní večeře, kdybyste suroviny na ni chtěli pořídit od počítače? Hlady neumřete, ale budete servírovat zajíce v pytli.

Doba čtení: 7 minut

Interspar chybně značí ceny. Je to buď šlendrián, nebo úmysl

Při velkém nákupu člověk snadno přehlédne nesrovnalost v ceně, kterou prodejce u zboží avizuje, a sumou skutečně markovanou. V našem případě jde o rozdíl 40 Kč a jasné porušení zákona.

Doba čtení: 6 minut