Hlavní navigace

brýle

Oční vady: je šance, že zmizí samy?

Dalekozrakost, astigmatismus a tupozrakost – to jsou nejčastější oční vady, které trápí děti. Většinou se projeví až s nástupem do školy. Některé časem samy zmizí, jinde pomůže včasná diagnostika.

15. 8. 2018 13:41
Doba čtení: 4 minuty

Jak vybrat pro dítě: sluneční brýle

UV filtr je dnes samozřejmostí, v materiálu skel a obrub ale najdete hodně rozdílů. Jak vybrat sluneční brýle pro děti a kam pro ně jít?

28. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Velký test dětských slunečních brýlí

Dětský zrak je vůči škodlivému UV záření ještě citlivější než u dospělých, rodiče by proto neměli podcenit jejich koupi. V nezávislém testu všechny modely slunečních brýlí uspěly ve zkoušce ochrany proti UV paprskům. V dalších parametrech se už ale dětské brýle výrazně lišily.

7. 6. 2018 15:02
Doba čtení: 4 minuty

Kdy nosit brýle na dálku? Určitě za šera

Nosíte dioptrické brýle na dálku stále, nebo je někdy odkládáte? Co je lepší a správné? A co se může stát, pokud pacient s oční vadou brýle nosit nebude? Odpoví vám odborníci.

12. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Na co máte nárok, když si pořizujete nové brýle

Jaký je příspěvek na skla a obruby a co když chcete multifokální brýle? Změnily se vám dioptrie? Rozbili jste brýle? Viděli jste špatně na dálku a teď potřebujete i brýle na čtení? Mluvčí VZP vysvětluje, na co máte či nemáte nárok.

16. 11. 2017 15:53
Doba čtení: 4 minuty

Která skla v brýlích chrání lyžařovo oko nejlépe, žlutá, nebo černá?

Lyžujete a na brýle často zapomínáte? Koledujete si o sněžnou slepotu. Nemoc, která vaše oči na několik dní pěkně potrápí. S jakými brýlemi se jí vyhnete a jak ji léčit, poradí odborník z oční kliniky.

17. 1. 2017 12:05
Doba čtení: 2 minuty

Dioptrií se nejčastěji zbavuje krátkozraká třicetiletá žena

Co všechno obnáší laserová operace očí, jak dlouho trvá hospitalizace a kdo se musí smířit s tím, že se brýlí nebo čoček zřejmě nikdy nezbaví?

14. 9. 2015 12:32
Doba čtení: 2 minuty

Výběr slunečních brýlí: Za stovku, nebo za tisíce? Hledali jsme rozdíl

UV filtr mají dnes prakticky všechny sluneční brýle, při výběru rozhodují jiné parametry. Prošli jsme s optometristkou řadu obchodů s brýlemi. Největší překvapení nás čekalo v prodejně potravin Albert. A zjistili jsme, že nejsou trojky jako trojky.

Doba čtení: 7 minut

Je dobré střídat kontaktní čočky a brýle?

Možná vás někdy napadlo, zda je střídání kontaktních čoček s brýlemi dobrý nápad, nezatěžuje to oči? A možná vás také zarazilo, když jste na předpisu našli jiné hodnoty pro brýle a jiné pro čočky. Není to chyba? Jak je to možné, když máme jedny oči?

29. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Dětské sluneční brýle: vhodný filtr je UV 400

Přestože slunce ještě nepálí plnou silou, neměli bychom zapomínat na ochranu zraku dětí. UV záření mu může pořádně uškodit. A to i v případě, že je pod mrakem, upozorňuje lékařka.

22. 5. 2015 12:10
Doba čtení: 2 minuty

Za brýle a čočky utratíme čtyři miliardy ročně

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje jen zlomek lidí.

27. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 2 minuty

U počítače málo mrkáme

Práce na počítači nezvyšuje počet dioptrií, ale unavuje oči. Je to dáno dlouhodobým pohledem stejným směrem, a také tím, že při sledování monitoru člověk mrká pětkrát méně než normálně.

Doba čtení: 3 minuty

Velkým nepřítelem kontaktních čoček je voda

Přes den nosím čočky, večer brýle. Brýle přetřu hadříkem, čočky vypláchnu a vložím do pouzdra. Rutinní úkony, jež člověk už ani nevnímá. Až teď jsem zjistila, co všechno dělám špatně.

Doba čtení: 5 minut

Špatné sluneční brýle jsou horší než žádné

Sluneční brýle nosí v létě skoro každý. Pokud ovšem vybíráte jen podle ceny nebo módy, riskujete tím poškození zraku, říká oční lékař. Poradí s výběrem správných slunečních brýlí.

Doba čtení: 3 minuty

Šedý zákal vyřešíte ambulantně a za dvacet minut

Oční chirurgové operují v ČR každý rok více než 70 000 šedých zákalů. Zákrok, který si dříve vyžádal mnoho dní v nemocnici, dnes zvládnou za několik minut. Navíc jej hradí pojišťovny.

11. 10. 2012 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Na kolik vás přijde hubnutí?

Krabičková dieta, výživový poradce nebo brýle na zhubnutí? Podívejte se, kolik peněz vás bude stát pokus o nový životní styl a shození přebytečných kilogramů.

16. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Brýle na čtení z drogerie? Pouze z nouze

Pokud je vám nad pětačtyřicet, budete brýle na čtení řešit dříve či později. Spíše dříve. I když vypadají stejně, mezi čtecími brýlemi na míru a hotovkami od benzínky je pořádný rozdíl.

Doba čtení: 6 minut

Brýle, nebo čočky? Oboje, ale vždy začněte u odborníka

Ať už jste krátkozrací, dalekozrací nebo máte astigmatismus či jiné oční vady, můžete nosit jak brýle, tak čočky. Brýle v zásadě bez omezení, čočky s jistými restrikcemi.

Doba čtení: 6 minut