Hlavní navigace

bolest zad

Řekni mi, co děláš, a já ti řeknu, kdy tě začnou bolet záda

Člověk se v dnešní době dožívá v průměru osmdesáti let, z toho pak celých dvanáct let stráví v práci. Co na vaše povolání říkají vaše záda? Jaká rizika spojená s bolestí zad v sobě skrývá vaše profese? Jaká je prevence a řešení bolesti?

24. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Když bolest zad trvá déle než tři měsíce, vyhledejte odborníka

Bolest zad trápí dospělé, seniory, ale i děti, a na vině nemusí být jen hrbaté sezení ve školní lavici nebo absence sportu. S odborníkem objasníme řadu mýtů o bolesti i léčbě bolesti zad.

1. 10. 2018 17:00
Doba čtení: 5 minut

Musím umět pacienta zatáhnout do hry

„Ani se nehnu“ nebo „uběhám se k smrti“. Nejen tyto extrémy jsou příčinou bolestí kloubů, svalů a šlach. Patří k nim také špatné pohybové vzorce či těžké psychické trauma – taková je zkušenost neurologa Tomáše Nedělky.

12. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 11 minut

Páteř tuhne a mění se v neohebnou tyč. To je Bechtěrev

Revmatická onemocnění netrápí jen seniory. Bechtěrevova nemoc se začíná projevovat již v mládí, postihuje především páteř, ale začít může různě. Důležitá je včasná diagnóza a léčba.

30. 5. 2018 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Když muže bolí záda, může to být rakovina

Tentokrát to není vtip typu „Mužská smrtelná nemoc na sedm“. Bolest zad skutečně může signalizovat rakovinu prostaty.

7. 1. 2016 16:11
Doba čtení: 4 minuty

Neumíme už ani správně chodit. Originální metoda zbavuje bolestí zad

Vsedě, třeba u počítače, si zkracujeme svaly. Břicho odpočívá, napětí svalů podél páteře vzrůstá. Stlačují se meziobratlové disky a klouby. Podobně se ničíme při sportu, běhu, chůzi. Alena Křivánková Mračková používá k nápravě unikátní metodu dr. Smíška.

6. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 9 minut

Špatně zvolená podprsenka škodí zdraví

Ženy často trpí bolestmi šíje nebo hlavy. Málokdy je však napadne, že to může mít na svědomí i nepadnoucí podprsenka.

Doba čtení: 2 minuty

Takhle ne! Nejčastější chyby při práci na zahradě

Okopáváte, hrabete, sbíráte… a když se máte narovnat, přijde bolest, která se snad nedá ani popsat. Jak zahradnické úkoly dělat tak, abyste se vyhnuli bolesti a poškození zad?

15. 4. 2015 13:01
Doba čtení: 4 minuty

Mojžíšová není jen na plodnost aneb Co s blokádou páteře

Bolesti zad, ztuhlá šíje, blokády obratlů – kdo jimi nikdy netrpěl, jako by snad ani nebyl moderním člověkem. Jedná se o jeden z nejčastějších zdravotních problémů, takzvaně civilizačních.

Doba čtení: 5 minut

Poznáte dobrou masáž od špatné?

Obézní člověk nad 150 kg se snad ani nedá pořádně namasírovat, říká Petr Šubr. Nejlépe se masírují sportovně založení lidé, u hubených musí masér dávat pozor, aby klienta nezranil.

21. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nepohodlná židle jako lék na bolavá záda

Francouzský designér Benoit Malta přišel s řešením problému dnešní doby, kdy řada lidí po většinu dne sedí ať už doma u televize nebo u počítače v práci. Vyrobil židli, která má ne čtyři, ale pouze dvě nohy, takže vás donutí hledat rovnováhu a zapojovat při tom svaly.

29. 10. 2014 14:29

Funkční trénink s kettlebell: ženy s koulí

Následující rozhovor vznikl díky mé bývalé spolužačce, která propadla silovému a kondičnímu způsobu cvičení nazývaném funkční trénink. A kdybych neviděla výsledky – neuvěřím.

Doba čtení: 10 minut

Cvičení vhodné i pro začátečníky? Pilates a obyčejná chůze

Sportovat pro dokonalé tělo? Raději kvůli zdraví. Pokud začínáte cvičit, vybírejte dobře. Ne každý sport je pro začátečníky vhodný. Řada fitness programů přímo podporuje dysbalanci svalů.

Doba čtení: 5 minut

Překvapivý závěr testu: školáci nenosí tašky na rameno

GALERIE – Podívali jsme do několika tříd a nafotili tašky, se kterými děti vyrážejí do školy. Čekalo nás překvapení. Navíc odborníci zdůrazňují, že správná taška není zdaleka všechno.

Doba čtení: 4 minuty

Řadě kolegů jsem akupunkturou pomohl, říká lékař

Akupunktura a lékaři? Možná se budete divit. Přestože západní medicína se na tuto starou čínskou metodu dívá všelijak, jehličkami u nás léčí „bílé pláště“.

4. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut

Malé boty, velké neštěstí

Populace roste, ale nadměrné boty v běžné obuvi neseženete. Nadměrkáři si kupují boty, které jim nepadnou. Lodě po bráchovi taky nejsou žádná výhra. Co všechno vám provedou špatné boty?

Doba čtení: 5 minut

Notebook je super. Jen z něj pěkně bolí záda

Sezení u počítače není žádná věda, přesto většina z nás sedí špatně a zadělává si na potíže s páteří, ale i s krevním oběhem. Poradíme vám moderní vychytávky, které od bolesti pomohou.

13. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Cvičení a bez pohybu? Výsledky jsou nečekané

Posilovat svaly můžete i pouhým myšlením na cvičení. Že je to hloupost? Není, mozek se dá ošálit a „neviditelné cvičení“ vás zbaví bolesti zad i zpevní postavu. Jak se cvičí Infinity?

Doba čtení: 5 minut

Bolí vás záda? Kupte si míč

Bolestmi zad trpí až osmdesát procent populace a přitom nemusí. Vyzkoušejte osvědčené metody, posilte zádové a břišní svalstvo a hoďte svoje záda do latě.

3. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Správné dýchání se nejlépe učí vleže

Bolí vás hlava nebo krční páteř? Příčina může být zdánlivě banální – nevýhodný způsob dýchání. Než se dáte na cestu léků a složitých terapií, naučte se nejprve dýchat. Správně dýchat.

30. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Čtyři chyby, které děláme, a pak nás kvůli tomu bolí záda

Bolest zad může způsobit nemoc, ale i náš životní styl. V mládí člověk obvykle nevěnuje moc pozornosti tomu, jestli správně stojí, chodí, sedí či spí. Co dělat, aby záda nebolela?

11. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Chiropraxe pomůže, ale léčí jen následek, ne příčinu nemoci

Bolí vás záda? Nebo hlava? Nedokáže-li vám pomoci klasická medicína, je možná načase navštívit chiropraktika. Počítejte ovšem s tím, že spíš než příčiny nemoci léčí jen následek.

Doba čtení: 4 minuty